You are using an older browser version. Please use a supported version for the best MSN experience.

Aussies in Action in Birmingham: Day 9

AAP logo AAP 3 days ago AAP
Australia will be out for revenge in their Commonwealth Games netball semi-final against England. © James Ross/AAP PHOTOS Australia will be out for revenge in their Commonwealth Games netball semi-final against England.

LAWN BOWLS

Gold medal match, Women's Pairs - Australia v England (0830 BST 1730 AEST), Semi Finals - Men's Singles- Aaron Wilson (AUS) v Iain McLean (SCO) (1200 BST 2100 AEST); Medal Matches (Men's Fours, Men's Singles) Victoria Park 

TABLE TENNIS

Mixed Doubles Semi Finals - Nicholas Lum/Minhyung Lee (AUS) v Sreeja Akula/Kamal Achanta (IND); Men's Class Semi Finals; Women's Class Gold Medal - Qian Yang (AUS) v Li NaLei (AUS),; Women's Singles Semi Final - Yangzi Liu (AUS) v Jian Zeng (SGP), Men's Doubles Semi Finals - Nicholas Lum/Finn Lou (AUS) v Kamal Achanta/Sathiyan Gnanasekaran (IND); Women's Doubles Round 2 - Chunyi Feng/ Yangzi Liu (AUS) v Natalie Cummings/Chelsea Edghill (ENG), Minhyung Jee/Jian Fang Lay (AUS) v Tin-Tin Ho/Maria Tsaptsinos (ENG), Women's Doubles Quarter Finals; Men's Classes Singles medal games. (From 0930 BST 1830 AEST) National Exhibition Centre 

RHYTHMIC GYMNASTICS

Hoop Final - Lidlia Iakovleva (AUS) (1000 BST, 1900 AEST), Ball Final - Alexandra Kiroi-Bogatyreva (AUS) (1042 BST 1942 AEST), Clubs Final - Alexandra Kiroi-Bogatyreva (AUS) (1122 BST, 2022 AEST), Ribbon Final - Alexandra Kiroi-Bogatyreva (AUS) (1202 BST 2102 AEST) Utilita Arena Birmingham 

BEACH VOLLEYBALL

Semi Finals, Men's - Australia v Rwanda (1500 BST, 2400 AEST), Women's - Australia v Vanuatu (2100 BST 0600 AEST) Smithfield - (Com22 Bvo)

BOXING

Semi-finals - Women's Light Middleweight - Kaye Scott (AUS) v Alcinda Helena Panguane (MOZ) (1130 BST 20 30 AEST); Men's Middleweight - Callum Peters (AUS) v Simnikiwe Bongco (RSA) (1215 BST 2115 AEST), Men's Heavyweight - Edgardo Coumi (AUS) v Lewis Williams (ENG) (1700 BST 0200 AEST), Women's Featherweight - Tina Rahimi (AUS) v Elizabeth Oshoba (NGR) (1945 BST 0445 AEST), Women's Middleweight - Caitlin Anne Parker (AUS) v Tammara Thibeault (CAN) National Exhibition Centre

DIVING


Video: Clay withdrawn from Commonwealth Games (9News.com.au)

UP NEXT
UP NEXT

Men's 3m Springboard Preliminary and Final, - Shixin Li; Women's Synchronised 3m Springboard Final - Maddison Keeney, Brittany O'Brien, Esther Qin, Anabelle Smith, Women's Synchronised 10m Platform Final - Emily Boyd, Nikita Hains, Charli Petrov, Melissa Wu Sandwell Aquatics Centre 

CRICKET

Semi Finals - Australia v New Zealand (1800 BST 0300 AEST) Edgbaston Cricket Ground 

HOCKEY

Men's Semi Finals - Australia v England (2015 BST 0515 AEST) Ring Road North 

NETBALL

Semi Finals - Australia v England (1430 BST 2330 AEST) National Exhibition Centre 

ATHLETICS

Women's High Jump Final - Eleanor Patterson, Women's Shot Put F55-57 Final (Julie Charlton), Women's 10000m Walk Final (Jemima Montag, Katie Hayward, Rebecca Henderson), Men's Hammer Throw Final, Men's 3000m Steeplechase Final (Ben Buckingham, Edward Trippas), Women's 4 x 100m Relay Round 1 (Naa Anang, Jacinta Beecher, Ella Connolly, Bree Masters, Celeste Mucci), Men's 4 x 100m Relay Round 1 (Joshua Azzopardi, Rohan Browning, Jacob Despard, Jake Doran, Jack Hale, Chris Mitrevski), Men's 1500m Final - Oliver Hoare, Women's Hammer Throw Final - Alex Hulley, Men's Pole Vault Final (Kurtis Marschall, Angus Armstrong), Women's 400m Hurdles Final, Women's 800m Final - Catriona Bisset, Men's 5000m Final (Matthew Ramsden, Ky Robinson, Jack Rayner), Men's 400m Hurdles Final - Sarah Cali, Women's 200m Final, Men's 200m Final Alexander Stadium 

WRESTLING FREESTYLE

Women's 50kg, Women's 53kg, Women's 76kg - Quarter FInal - Naomi De Bruine (AUS) v Justina di Stasio (CAN), Men's 57kg 1/8 Final - Justin Holland (AUS) v Giordmaina (MLT), Men's 74kg, Men's 97kg - Quarter Final - Tom Barns (AUS) v Nicolaas de Lange (RSA) (From 1030 BST 1930 AEST) National Exhibition Centre 

BADMINTON

Quarter Finals, Women's Singles - Wendy Chen (AUS) v Jia Min Yeo (SGP) (1150 BST 2050 AEST), Quarter Finals, Men's Singles, Quarter Finals, Men's Doubles - Jacob Schueller, Nathan Tang (AUS) v Sairej Rankireddy, Chirag Shetty (IND) (1910 BST 0410 AEST), Jack Yu, Hoang Pham (AUS) v Ben Lane, Sean Vendy (ENG) (2050 BST 0550 AEST), Quarter Finals, Women's Doubles - Wendy Chen, Gronya Somerville (AUS) v Rachel Honderich, Kristen Tsai (CAN) (2000 BST 0500 AEST) (Mixed Doubles) National Exhibition Centre 

SQUASH

Men's Doubles Quarter Finals - Cameron Pilly, Rhys Dowling (AUS) v James Declan, James Willstrop (ENG) (1200 BST 2100 AEST), Zac Alexander, Ryan Cuskelly (AUS) v Greg Lobban, Rory Stewart (SCO) (1930 BST) 0420 AEST), Mixed Doubles Semi Finals, - Donna Lobban, Cameron Pilley (AUS) v Alison Waters, Adrian Waller (ENG) (1800 BST 0300 AEST), Mixed Doubles Plate Quarter final - Jess Turnbull, Alex Haydon (AUS) v Mary Fung-A-Fat, Guy Khalil (GUY) (1845 BST 0345 AEST) Plate Quarter Finals and Semi Finals; Men's Doubles Quarter Finals and Plate Quarter Finals; Women's Doubles Plate Quarter Finals Ring Road North 

image beaconimage beaconimage beacon