You are using an older browser version. Please use a supported version for the best MSN experience.

Queen's Birthday Honours recipients

NZ NewswireNZ Newswire 5/06/2016

2016 QUEEN'S 90th BIRTHDAY HONOURS LIST

DAME COMPANIONS OF THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT (DNZM)

Ellen Dolour France

For services to the judiciary

Karen Margaret Sewell, QSO

For services to education

KNIGHT COMPANIONS OF THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT (KNZM)

Robert George Mappin Fenwick, CNZM, KStJ

For services to conservation and business

Michael Friedlander, CNZM

For services to philanthropy

Christopher Robert Mace, CNZM

For services to science and education

Matiu Nohorua Te Rei

For services to Maori

Ronald Leslie Young

For services to the judiciary

COMPANIONS OF THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT (CNZM)

Professor John Renata Broughton, ED

For services to Maori health, theatre and the community

Janice Amelia Dawson

For services to governance

George Gerald Farrant

For services to heritage preservation

Myrlene Dawn Jones, OBE, JP

For services to netball and education

Dr Dianne Christine McCarthy, ONZM

For services to science, business and women

Dr Thomas Ernest Miller

For services to medical research

Jennifer Mary Prince

For services to children and children's health

Professor William Te Rangiua Temara

For services to Maori and education

OFFICERS OF THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT (ONZM)

Ms Franceska Banga

For services to business and the community

Stewart Arthur Barnett

For services to agriculture and business

Heather Irene Bell

For services to education

David Winston Aitken Bennett

For services to business and the community

Maurice Cruikshank Clark

For services to heritage preservation and the construction industry

Elizabeth Mary Coutts

For services to governance

Charles Stuart Temane Moeroa Crofts

For services to Maori

Finola Dwyer

For services to the film industry

Prudence Shirley Etcheverry

For services to people with leukaemia and blood cancer

Dr Trevor Paul FitzJohn

For services to radiology

Professor Wei Gao

For services to science and engineering

Mark Joseph Greenwood

For services to biosecurity

Inspector Patrick James Handcock

For services to the New Zealand Police and the community

Danielle Pikihuia Harris

For services to Maori and health

Peter Frank Haythornthwaite

For services to design

Neil Ieremia

For services to dance

Christopher Morton Kelly

For services to agriculture

Dr Niall Patrick Kelly

For services to children's health

Dr Peter David Martin

For services to tobacco control

Alexandra Mary Raine Matheson

For services to performing arts, education and LGBTIQ rights

Lesley Jean Murdoch, MBE

For services to sport

Philip John O'Reilly

For services to business and governance

Emeritus Professor Bryan Ronald Parry

For services to colorectal surgery

William John Perham

For services to philanthropy and the community

Annette Presley

For services to business and women

Samuel Kevin Prime, MBE

For services to conservation and Maori

Annette Michelle Purvis

For services to athletics

Catherine Agnes Quinn

For services to the law and women

Dr Charlotte Marewa Severne

For services to Maori and science

Nicholas George Stanley Smith

For services to the media and sport

Victoria Ursula Spackman

For services to theatre, film and television

Sergeant Ross David Stewart

For services to the New Zealand Police and youth

Steven Paul Sumner

For services to football

Gary Bertram Troup

For services to sport and the community

Gavin Ronald Walker

For services to the State and business

Dr Pushpa Wood

For services to financial literacy and interfaith relations

Air Vice-Marshal Michael Edward Yardley, DSD, RNZAF (Rtd.)

For services to the New Zealand Defence Force

MEMBERS OF THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT (MNZM)

Viduranga Aruna Abeygoonesekera

For services to New Zealand-Sri Lanka relations and the Sri Lankan community

Dr Maurice Rewi Alley

For services to conservation and education

Dr Patrick Geoffrey Alley

For services to health

Sandra Alofivae

For services to the Pacific community and youth

Maureen Ax

For services to dance and youth

Elisabeth Judy Bellingham

For services to classical singing

Robert Latham Berry

For services to the cheese industry

Gerald Brackenbury

For services to conservation

Tristan David Brebner

For services to education

Christine Brunt

For services to Girls Brigade

Margaret Patricia Bruss

For services to netball

Shelley Campbell

For services to health and people with disabilities

Beverley Alice Clark

For services to health

Dr Andrew Ian Dennis

For services to conservation

Norman Jack Mei Dewes

For services to Maori and the community

Bruce Henry Dickson

For services to architecture

Jacqueline Duncan

For services to education

Murray Wayne Ellis

For services to rugby

Dr Monique Faleafa

For services to the Pacific community and health

Michael David Ferrari, JP

For services to business and the community

Marlene Flavell

For services to netball

Kieran Francis Fouhy

For services to education

Julie Maree Hawke

For services to Highland dance

Stuart Barry Heal

For services to cricket and the community

Barry Wayne Holland

For services to broadcasting

Thomas Hullena

For services to education

Deborah Mary Jackson

For services to the State

John Kent Escott Jarman

For services to surf life saving

Billie Kowhai Jordan

For services to seniors and dance

Dianne Janet Kidd

For services to health administration

Susana Lemisio

For services to the Tokelau community and early childhood education

Andrew Graeme Lowe

For services to conservation

Dr Nadarajah Manoharan

For services to health

Dr Ralph Marrett

For services to the New Zealand Defence Force

Hugh Donald McCutcheon

For services to volleyball

Genevieve Therese McLachlan

For services to people with disabilities

John Kenneth Moreland

For services to rugby

Mele Fakatali Nemaia

For services to the Niuean community

Maru Eva Nihoniho

For services to the gaming industry and mental health

Dr Garry Harold Nixon

For services to rural health

Hariata Hariet Paikea

For services to health and Maor

Sarah Paykel

For services to business

Barry Douglas Petherick

For services to education

Anthony James Pope

For services to education

Tina Tangi Whaiora Porou

For services to Maori and the environment

Cecilia Jane Rock

For services to the gay, lesbian, bisexual, transgender and intersex communities

Gary Stewart Schofield

For services as an artist and to New Zealand-United States relations

Rahera Shortland

For services to Maori, education and television

Barry Whitley Sinclair

For services to cricket

Kenneth Raymond Sowden

For services to Paralympic sport

Andrew Francis Barr Stevenson

For services to aviation

Graham John Sycamore

For services to cycling

Teresa Tepania-Ashton

For services to Maori and business

Garnet Donald Tregonning

For services to orthopaedics

Amalia Tuffield

For services to special education

John David Ure

For services to music

Mervyn Douglas Thomas Utting

For services to sheep dog trials

Dr Peetikuia Bessie Wainui

For services to Maori, health and education

Peter David Wilson

For services to business

Margaret Woolf

For services to gymnastics

Graham Stewart Young, JP

For services to education

HONORARY MNZM

Dr Haruhisa Handa

For services to golf and philanthropy

Professor Emeritus Ryuji Komatsu

For services to education and New Zealand-Japan relations

Tara Maire Ashe Lorigan

For services to business and women

Alice Jeanette Lynch

For services to education

Maurice Butler Lynch

For services to education

COMPANIONS OF THE QUEEN'S SERVICE ORDER (QSO)

Neil Douglas Boniface, JP

For services to local government and the community

Judge Sharon Elizabeth Couper McAuslan

For services to the judiciary

Stephanie McIntyre

For services to the community

Lynda Mooij

For services to foster care

David Jonathan Noble

For services to the State

Phillippa Catherine Smith

For services to the State

Adrienne Fay von Tunzelmann

For services to governance and the community

HONORARY QSO

Johannes Mooij

For services to foster care

THE QUEEN'S SERVICE MEDAL (QSM)

Lesley Joan Anderson

For services to scouting

Karnail Singh Badhan, JP

For services to the Indian community

Andrew Stuart Barber, JP

For services to karate and the community

Raymond Garth Beatson, JP

For services to the community and veterans

Shane William Beech

For services to the New Zealand Fire Service

Mark Edwin Bentham

For services to the New Zealand Fire Service

Douglas James Blair

For services to the community and theatre

Robin Brockie

For services to the community

Richard George Carruthers

For services to theatre and osteopathy

Constance Margaret Dando

For services to senior citizens

Lynley Barbara Dear

For services as an author and to historical research

Clifford Henry Deery, JP

For services to the New Zealand Fire Service and the community

Reverend John Francis Drylie

For services to the community

Kerry Veda Duncan

For services to the community

Reverend Tevita Finau

For services to the Tongan community

Ruari Ingram Foley

For services to the community

Sylvia Raima Forester

For services to the New Zealand Fire Service

Gary William Fowler, JP

For services to the community and agriculture

Blair Donald Marie Furlong

For services to cricket and rugby

Jennifer Anne Gallagher, JP

For services to the community

Trevor Harold Gibson

For services to maritime safety

Lance Girling-Butcher

For services to the blind and seniors

John Allan Harlick

For services to the New Zealand Fire Service and the community

Andrea Hawkless

For services to people with severe epilepsy

Neville Grant Haydon

For services to horticulture

Graeme William Humphries

For services to the New Zealand Fire Service

Roy Alexander Lithgow

For services to philanthropy, rugby and the community

George Paul London

For services to the community

Lynda Mary Macdonald, JP

For services to the community

Murray Ian Mansfield

For services to pipe bands

Dr Robert Malcolm McIlroy

For services to health and the community

Pareaute Polly Nathan

For services to Maori and education

Nanette Nathoo

For services to the Indian community

Ian Greville Paterson

For services to philanthropy

Sheila Claire Patten

For services to dance

Nicholas Anthony Puharich

For services to the community

Graeme Boyd Robertson, JP

For services to sport

Sister Mary Scanlon

For services to hospice care

Selma Theresa Scott

For services to the Pacific community

Tony Scott

For services to the New Zealand Fire Service and the community

Reverend Raunikau Stainton

For services to Maori

Arihia Amiria Stirling

For services to education and Maori

Melville Arthur Syme

For services to the community

Patrick Harry Taylor, JP

For services to the community

Paul Scott Trenwith

For services to country music

Bruce Manuel Tuanui

For services to conservation

Elaine Frances Tyrrell

For services to health

Jacob Cornelis van Dorsser

For services to the environment

THE NEW ZEALAND DISTINGUISHED SERVICE DECORATION (DSD)

Lieutenant Colonel Anthony Clinton Childs

For services to the New Zealand Defence Force

Serviceman C

For services to the New Zealand Defence Force

Serviceman J

For services to the New Zealand Defence Force

image beaconimage beaconimage beacon