You are using an older browser version. Please use a supported version for the best MSN experience.

Ex-Qld minister Nuttall's rise and fall

AAP logoAAP 4/08/2016

THE RISE AND FALL OF GORDON NUTTALL

* Elected to Legislative Assembly as Labor MP for Sandgate in September 1992

* Appointed Minister for Industrial Relations in February 2001

* Appointed Minister for Health in 2004

* Resigned from Legislative Assembly in September 2006

* Convicted of 36 counts of "corruptly receiving a secret commission" in July 2009 and jailed for seven years

* Convicted of official corruption, perjury in December 2010 and sentenced to additional five years

* Attorney-General appealed against sentence in 2011

* Court of Appeal allows appeal and increases later sentence to seven years, taking overall term to 14 years

* Queensland government launches court action to take back Nuttall's superannuation

image beaconimage beaconimage beacon