You are using an older browser version. Please use a supported version for the best MSN experience.

The Crazy Reason Cutting Your Own Vegetables Saves You Money

GOBankingRates Logo By Fred Decker of GOBankingRates | Slide 1 of 11

When it comes to your kitchen, time and money are like the opposite ends of a see-saw: The more of one you can invest, the less of the other you'll need. In other words, when money is short, you can cut your grocery bill by purchasing more of your food in the form of unprocessed ingredients and taking the time to prepare them yourself at home.

Doing it yourself often means better flavor and less packaging, which is a win-win for you and for the environment. DIY food prep isn't always a slam dunk, though. Some prepared ingredients are actually worth the added cost when you consider the preparation time and effort, so choose your battles wisely. We've done the math on 10 common foods.

Click through to see what food preparation is worth it to do yourself and what products are better to buy pre-made. The right healthy foods cost less than $1 a serving.

© Provided by GoBankingRates

More from GOBankingRates

GOBankingRates
GOBankingRates
image beaconimage beaconimage beacon