You are using an older browser version. Please use a supported version for the best MSN experience.

NRL Round 13 teams: Mass changes for Tigers, Fifita back for Broncos

The Roar logo The Roar 4/08/2020 The Roar

The NRL Round 13 teams have been revealed.

Wests Tigers coach Matt Maguire will field an almost unrecognisable lineup this weekend following last week’s shock loss to the Warriors. Harry Grant, Alex Twal, Ollie Clark and Luke Garner are all out, while Billy Walters has been dropped to the bench. Coming into the lineup are Asu Kepaoa, Joey Leilua, Luke Brooks, Sam McIntyre and Russell Packer.

Brisbane, meanwhile, regain David Fifita and Brodie Croft, but lose Anthony Milford to a hamstring injury.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

St George Illawarra Dragons vs Sydney Roosters

Thursday, 7:50pm at WIN Stadium

Dragons

1. Matt Dufty, 2. Jordan Pereira, 3. Euan Aitken, 4. Zac Lomax, 5. Mikaele Ravalawa, 6. Ben Hunt, 7. Adam Clune, 8. Blake Lawrie, 9. Cameron McInnes, 10. Paul Vaughan, 11. Tyson Frizell, 12. Tariq Sims, 13. Jackson Ford

Bench/Reserves: 14. Tristan Sailor, 15. Josh Kerr, 16. Trent Merrin, 17. Tyrell Fuimaono, 18. Jacob Host, 19. Corey Norman, 20. Jason Saab, 21. Kaide Ellis

Roosters

1. James Tedesco, 2. Ryan Hall, 3. Josh Morris, 4. Joseph Manu, 5. Matt Ikuvalu, 6. Luke Keary, 7. Lachlan Lam, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Jake Friend, 10. Sio Siua Taukeiaho, 11. Sitili Tupouniua, 12. Mitchell Aubusson, 13. Isaac Liu

Bench/Reserves: 14. Drew Hutchison, 15. Poasa Faamausili, 16. Nat Butcher, 17. Lindsay Collins, 18. Daniel Fifita, 19. Christian Tuipulotu, 20. Max Bailey, 21. Egan Butcher

Manly Sea Eagles vs Warriors

Friday, 6pm at Lottoland

Sea Eagles

1. Brendan Elliot, 2. Jorge Taufua, 3. Tevita Funa, 4. Moses Suli, 5. Reuben Garrick, 6. Cade Cust, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-Blake, 9. Danny Levi, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Bench/Reserves: 14. Lachlan Croker, 15. Corey Waddell, 16. Sean Keppie, 17. Taniela Paseka, 18. Haumole Olakau’atu, 19. Abbas Miski, 20. Morgan Boyle, 21. Albert Hopoate

Warriors

1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. Patrick Herbert, 3. Adam Pompey, 4. Peta Hiku, 5. George Jennings, 6. Kodi Nikorima, 7. Chanel Harris-Tavita, 8. Jamayne Taunoa-Brown, 9. Karl Lawton, 10. Jack Hetherington, 11. Eliesa Katoa, 12. Tohu Harris, 13. Jazz Tevaga

Bench/Reserves: 14. Wayde Egan, 15. Adam Blair, 16. Daniel Alvaro, 17. Lachlan Burr, 18. Isaiah Papali’i, 20. Adam Keighran, 21. Jack Murchie, 22. Gerard Beale

South Sydney Rabbitohs vs Brisbane Broncos

Friday, 7:55pm at ANZ Stadium

Rabbitohs

1. Latrell Mitchell, 2. Alex Johnston, 3. Campbell Graham, 4. Dane Gagai, 5. Jaxson Paulo, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. Tevita Tavola, 9. Damien Cook, 10. Tom Burgess, 11. Jaydn Su’A, 12. Bayley Sironen, 13. Cameron Murray

Bench/Reserves: 14. Mark Nicholls, 15. Liam Knight, 16. Patrick Mago, 17. Keaon Koloamatangi, 18. Jack Johns, 19. Corey Allan, 20. Troy Dargan, 21. Kurt Dillon

Broncos

1. Darius Boyd, 2. Richard Kennar, 3. Kotoni Staggs, 4. Herbie Farnworth, 5. Xavier Coates, 6. Brodie Croft, 7. Tom Dearden, 8. Thomas Flegler, 9. Jake Turpin, 10. Payne Haas, 11. David Fifita, 12. Tevita Pangai Jr., 13. Patrick Carrigan

Bench/Reserves: 14. Isaac Luke, 15. Rhys Kennedy, 16. Joe Ofahengaue, 17. Ben Te’o, 18. Cory Paix, 19. Ethan Bullemor, 20. Matt Lodge, 21. Jesse Arthars


Video: NRL Highlights: Storm v Knights: Round 12 (Wide World of Sports)

Melbourne Storm vs Canterbury Bulldogs

Saturday, 3pm at Sunshine Coast Stadium

Storm

1. Nicho Hynes, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Tom Eisenhuth, 4. Justin Olam, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Jahrome Hughes, 8. Jesse Bromwich, 9. Brandon Smith, 10. Christian Welch, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Bench/Reserves: 14. Ryley Jacks, 15. Tino Faasuamaleaui, 16. Albert Vete, 17. Nelson Asofa-Solomona, 18. Darryn Schonig, 19. Chris Lewis, 20. Cooper Johns, 21. Sandor Earl

Bulldogs

1. Nick Meaney, 2. Dallin Watene-Zelezniak, 3. Tim Lafai, 4. Jake Averillo, 5. Marcelo Montoya, 6. Kieran Foran, 7. Lachlan Lewis, 8. Ofahiki Ogden, 9. Sione Katoa, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson, 12. Raymond Faitala-Mariner, 13. Luke Thompson

Bench/Reserves: 14. Jeremy Marshall-King, 15. Aiden Tolman, 16. Sauaso Sue, 17. Reimis Smith, 19. Kerrod Holland, 20. Renouf To’omaga, 21. Chris Smith, 22. Matt Doorey

Newcastle Knights vs Wests Tigers

Saturday, 5:30pm at McDonald Jones Stadium

Knights

1. Kalyn Ponga, 2. Starford To’a, 3. Enari Tuala, 4. Gehamat Shibasaki, 5. Hymel Hunt, 6. Blake Green, 7. Mitchell Pearce, 8. David Klemmer, 9. Kurt Mann, 10. Jacob Saifiti, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Aidan Guerra, 13. Mitchell Barnett

Bench/Reserves: 14. Phoenix Crossland, 15. Josh King, 16. Herman Ese’ese, 17. Brodie Jones, 18. Chris Randall, 19. Tex Hoy, 20. Mason Lino, 21. Jirah Momoisea

Tigers

1. Adam Doueihi, 2. David Nofoaluma, 3. Joseph Leilua, 4. Tommy Talau, 5. Asu Kepaoa, 6. Luke Brooks, 7. Benji Marshall, 8. Josh Aloiai, 9. Moses Mbye, 10. Russell Packer, 11. Luciano Leilua, 12. Sam McIntyre, 13. Matthew Eisenhuth

Bench/Reserves: 14. Thomas Mikaele, 15. Shawn Blore, 16. Chris Lawrence, 17. Billy Walters, 18. Alex Seyfarth, 19. Luke Garner, 20. Josh Reynolds, 21. Elijah Taylor

Penrith Panthers vs Canberra Raiders

Saturday, 7:35pm at Panthers Stadium

Panthers

1. Caleb Aekins, 2. Josh Mansour, 3. Brent Naden, 4. Stephen Crichton, 5. Malakai Watene-Zelezniak, 6. Jarome Luai, 7. Nathan Cleary, 8. James Tamou, 9. Apisai Koroisau, 10. James Fisher-Harris, 11. Villame Kikau, 12. Liam Martin, 13. Isaah Yeo

Bench/Reserves: 14. Tyrone May, 15. Spencer Leniu, 16. Moses Leota, 17. Zane Tetevano, 18. Mitch Kenny, 19. Matt Burton, 20. Billy Burns, 21. Daine Laurie

Raiders

1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Jordan Rapana, 3. Jarrod Croker, 4. Curtis Scott, 5. Nick Cotric, 6. Jack Wighton, 7. George Williams, 8. Josh Papalii, 9. Siliva Havili, 10. Dunamis Lui, 11. John Bateman, 12. Elliott Whitehead, 13. Hudson Young

Bench/Reserves: 14. Tom Starling, 15. Joseph Tapine, 16. Ryan Sutton, 17. Corey Harawira-Naera, 18. Sam Williams, 19. Michael Oldfield, 20. Kai O’Donnell, 21. Matt Frawley

Gold Coast Titans vs North Queensland Cowboya

Sunday, 2pm at Cbus Super Stadium

Titans

1. AJ Brimson, 2. Anthony Don, 3. Brian Kelly, 4. Dale Copley, 5. Phillip Sami, 6. Ashley Taylor, 7. Jamal Fogarty, 8. Moeaki Fotuaika, 9. Nathan Peats, 10. Jaimin Joliffe, 11. Kevin Proctor, 12. Keegan Hipgrave, 13. Jai Arrow

Bench/Reserves: 14. Tanah Boyd, 15. Jarrod Wallace, 16. Tyrone Peachey, 17. Sam Lisone, 18. Corey Thompson, 19. Jai Whitbread, 20. Erin Clark, 21. Beau Fermor

Cowboys

1. Hamiso Tabuai-Fidow, 2. Kyle Feldt, 3. Tom Opacic, 4. Connelly Lemeulu, 5. Justin O’Neill, 6. Ben Hampton, 7. Michael Morgan, 8. Josh McGuire, 9. Reece Robson, 10. Jordan McLean, 11. Mitchell Dunn, 12. Coen Hess, 13. Jason Taumalolo

Bench/Reserves: 14. Jake Granville, 15. Tom Gilbert, 16. Emry Pere, 17. Francis Molo, 18. Shane Wright, 19. Jake Clifford, 20. Esan Marsters, 21. Corey Jensen

Cronulla Sharks vs Parramatta Eels

Sunday, 4:05pm at Netstrata Jubilee Stadium

Sharks

1. Will Kennedy, 2. Sione Katoa, 3. Josh Dugan, 4. Jesse Ramien, 5. Ronaldo Mulitalo, 6. Matt Moylan, 7. Shaun Johnson, 8. Braden Hamlin-Uele, 9. Blayke Brailey, 10. Aaron Woods, 11. Siosifa Talakai, 12. Wade Graham, 13. Toby Rudolf

Bench/Reserves: 14. Connor Tracey, 15. Jack Williams, 16. Teig Wilton, 17. Royce Hunt, 18. Scott Sorensen, 19. Briton Nikora, 20. Braydon Trindall, 21. Bryson Goodwin

Eels

1. Clint Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Michael Jennings, 4. Waqa Blake, 5. Blake Ferguson, 6. Dylan Brown, 7. Mitchell Moses, 8. Reagan Campbell-Gillard, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Marata Niukore, 13. Nathan Brown

Bench/Reserves: 14. Andrew Davey, 15. Ray Stone, 16. Kane Evans, 17. Oregon Kaufusi, 18. Brad Takairangi, 19. Stefano Utoikamanu, 20. David Gower, 21. Jai Field

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).

More from The Roar

image beaconimage beaconimage beacon