You are using an older browser version. Please use a supported version for the best MSN experience.

Gold can cost $1,500 per ounce. Here's why it's so expensive

Gold is the shining embodiment of wealth, and can cost around $1,500 per ounce. But other but other metals that are rarer than gold are much cheaper.

UP NEXT

UP NEXT

image beaconimage beaconimage beacon