You are using an older browser version. Please use a supported version for the best MSN experience.

Arizona high school boys basketball state tournament brackets released

Arizona Republic logo Arizona Republic 2/18/2020 Richard Obert, The Republic | azcentral.com

Here is a look at the Arizona Interscholastic Association high school boys basketball state tournament brackets:

a group of people standing in front of a crowd: The Desert Vista bench celebrates with guard Andrew King (21) after making a shot against Mountain Pointe on Jan. 17, 2020 at Mountain Pointe High School in Phoenix, AZ. (Brady Klain/The Republic) © Brady Klain/The Republic The Desert Vista bench celebrates with guard Andrew King (21) after making a shot against Mountain Pointe on Jan. 17, 2020 at Mountain Pointe High School in Phoenix, AZ. (Brady Klain/The Republic)

6A

Wednesday's first round

Start the day smarter. Get all the news you need in your inbox each morning.

All game 7 p.m.

No. 16 Surprise Valley Vista at No. 1 Phoenix Desert Vista

No. 9 Chandler Basha at No. 8 Laveen Cesar Chavez

No. 12 Gilbert Perry at No. 5 Phoenix Brophy Prep

No. 13 Tempe Corona del Sol at No.4 Mesa Skyline

No. 14 Phoenix Pinnacle at No. 3 Gilbert Highland

No. 11 Phoenix Mountain Pointe at No. 6 Avondale La Joya

No. 10 Mesa Desert Ridge at No. 7 Chandler

No. 15 Tucson at No 2 Chandler Hamilton

Feb. 22 quarterfinals, 7 p.m., at highest seeds

Valley-Desert Vista winner vs. Basha-Cesar Chavez winner

Perry-Brophy winner vs. Corona del Sol-Skyline winner

Pinnacle-Highland winner vs. Mountain Pointe-La Joya winner

Desert Ridge-Chandler winner vs. Tucson-Hamilton winner

Feb. 27 semifinals, 7 p.m., at highest seeds

March 3, championship, 7 p.m., at Arizona State's Desert Financial Center

Are you a sports fan? Stay in the know. Subscribe to azcentral.com today Get this limited time offer: $1 for 3 months.

5A

Wednesday's first round

All games 7 p.m.

No. 16 Phoenix Horizon at No. 1 Goodyear Millennium

No. 9 Tempe McClintock at No. 8 Cave Creek Cactus Shadows

No. 12 Glendale Ironwood Ridge at No. 5 Sierra Vista Buena

No. 13 Phoenix Carl Hayden at No. 4 Phoenix South Mountain

No. 14 Peoria Centennial at No. 3 Gilbert

No. 11 Peoria Sunrise Mountain at No. 6 Phoenix Sunnyslope

No. 10 Nogales No. 7 Vail Cienega

No. 15 Glendale Apollo No. 2 Glendale Ironwood

Feb. 21, quarterfinals, 7 p.m., at highest seeds

Horizon-Millennium winner vs. McClintock-Cactus Shadows winner

Ironwood Ridge-Buena winner vs. Carl Hayden-South Mountain winner

Centennial-Gilbert winner vs. Sunrise Mountain-Sunnyslope winner

Nogales-Cienega winner vs. Apollo-Irwonood winner

Feb. 27, semifinals, 7 p.m., at highest seeds

March 2, championship, 7 p.m, at ASU Desert Financial Center

4A

Tuesday's first round,

All games 7 p.m.

No. 16 Prescott Valley Bradshaw Mountain at No. 1 Peoria

No. 9 Goodyear Desert Edge at No. 8 Glendale Deer Valley

No. 12 Flagstaff Coconino at No. 5 Phoenix Arcadia

No. 13 Thunderbird at No. 4 Phoenix St. Mary's

No. 14 Yuma Gila Ridge at No. 3 Tucson Catalina Foothills

No. 11 El Mirage Dysart at No. 6 Gilbert Mesquite

No. 10 Phoenix Shadow Mountain at No. 7 Buckeye

No. 15 Rio Rico at No. 2 Tucson Salpointe Catholic

Feb. 21, quarterfinals, 7 p.m., at highest seeds

Bradshaw Mountain-Peoria winners vs. Desert Edge-Deer Valley winner

Coconino-Arcadia winner vs. Thudnerbird-St. Mary's winner

Gila Ridge-Catalina Foothills winner vs. Dysart-Mesquite winner

Shadow Mountain-Buckeye winner vs. Rio Rico-Salpointe winner

Feb. 25, semifinals, 7 p.m, at highest seeds

Feb. 29, time to be determined, at Veterans Memorial Coliseum

3A

Wednesday's first round, 7 p.m.

No. 17 Fountain Hills at No. 16 Scottsdale Coronado

No. 24 Tanque Verde at No. 9 San Tan Foothills

No. 21 Show Low at No. 12 Holbrook

No. 20 Tuba City at No. 13 Lakeside Blue Ridge

No. 19 Kayenta Monument Valley at No. 14 Tucson Pusch Ridge

No. 22 Fort Defiance Window Rock at No. 11 Phoenix Northwest Christian

No. 23 River Valley at No. 10 Chinle

Feb. 22, second round, 7 p.m., at highest seeds

Fountain Hills-Coronado winner at No. 1 Page

Tanque Verde-San Tan Foothills winner at No. 8 Snowflake

Show Low-Holbrook winner at No. 5 Tucson Sabino

Tuba City-Blue Ridge winner at No. 4 Surprise Paradise Honors

Monument Valley-Pusch Ridge winner at No. 3 American Leadership-Queen Creek

Window Rock-Northwest Christian winner at No. 6 Winslow

River Valley-Chinle winner at No. 7 Gilbert Christian

Chino Valley-Valley Christian winner at No. 2 Chandler Valley Christian

Feb. 25, quarterfinals, at Findlay Toyota Center, times to be determined

Feb. 28, semifinals, at Veterans Memorial Coliseum, times to be determined

Feb. 29, championship, at Veterans Memorial Coliseum, time to be determined

2A

Feb. 21 first round

All games in the Prescott area, sites and times to be determined

No. 16 vs. No. 1 Whiteriver Alchesay

No. 9 vs. No. 8 Phoenix Arizona Lutheran

No. 12 vs. No. 5 Scottsdale Rancho Solano Prep

No. 13 vs. No. 4 Glendale Prep

No. 14 vs. No. 3 Goodyear Trivium Prep

No. 11 vs. No. 6 Pima

No. 10 vs. No. 7 Camp Verde

No. 15 vs. No. 2 Scottsdale Christian

Feb. 22, quarterfinals, in Prescott area, sites and times to be determined

No. 16-Alchesay winner vs. 9-Arizona Lutheran winner

No. 12-Rancho Solano Prep vs. 13-Glendale Prep winner

No. 14-Trivium Prep winner vs. 11-Pima winner

No. 10-Camp Verde winner 15-SCA winner

Feb. 28, semifinals, at Veterans Memorial Coliseum

Feb. 29, championship, at Veterans Memorial Coliseum

1A

Thursday's quarterfinals

No. 8 Patagonia vs. No. 1 Fort Thomas, 4:30 p.m., at Prescott Valley Findlay Toyota Center

No. 5 Duncan vs. No. 4 Sells Baboquivari, 1:30 p.m., at Findlay Toyota Center

No. 6 Phoenix NFL Yet vs. No. 3 North Valley Christian, 3 p.m., at Yavapai Community College

No. 7 Gilbert Arete Prep at No. 2 Rock Point, 6 p.m., at Yavapai Community College

Friday's semifinals, sites and times to be determined

Saturday's championship, site and time to be determined

To suggest human-interest story ideas and other news, reach Obert at richard.obert@arizonarepublic.com or 602-316-8827. Follow him on Twitter @azc_obert.

Support local journalism: Subscribe to azcentral.com today

This article originally appeared on The Republic | azcentral.com: Arizona high school boys basketball state tournament brackets released

AdChoices
AdChoices

More from Arizona Republic

Arizona Republic
Arizona Republic
image beaconimage beaconimage beacon