You are using an older browser version. Please use a supported version for the best MSN experience.

Fort Worth-area high school baseball bi-district playoff pairings and results

Fort Worth Star-Telegram logoFort Worth Star-Telegram 5/4/2021 Brian Gosset and Darren Lauber, Fort Worth Star-Telegram

May 4—UIL STATE PLAYOFFS — Class 6A

3-6A SECOND-PLACE PLAYOFF

Hurst Bell 10, Fort Worth Paschal 2

7-6A SECOND-PLACE PLAYOFF

Richardson Pearce 14, Dallas Lake Highlands 2

7-6A FOURTH-PLACE PLAYOFF

Richardson (13-14-1) vs. Irving MacArthur (11-17-1), 7 p.m. Monday, Dallas Jesuit HS ppd.

8-6A THIRD-PLACE PLAYOFF

Arlington Lamar 4, Arlington 3

BI-DISTRICT

REGION I

Keller (24-4) vs. Weatherford (21-10-1)

G1: 7 p.m. Friday, Keller HS

G2: Noon Saturday, Weatherford HS

G3: 7 p.m. Monday, Keller HS—

El Paso Americas (20-5) vs. Wolfforth Frenship (19-13)

G1: 6 p.m. Friday, Fort Stockton HS

G2: Noon Saturday, Fort Stockton HS

G3: Following G2—

Fort Worth Boswell (22-9-3) vs. Haslet Eaton (24-8)

G1: 7:30 p.m. Friday, Boswell HS

G2: Noon Saturday, Eaton HS

G3: Following G2—

R2_Midland Lee (23-7) vs. T1_El Paso Eastlake (17-8)

G1: 5 p.m. Thursday, Eastlake HS

G2: Noon Saturday, Lee HS

G3: Following G2—

Odessa Permian (25-7) vs. El Paso Socorro (13-12-1)

G1: 7 p.m. Thursday, Socorro HS

G2: Noon Saturday, Permian HS

G3: Following G2—

Hurst Bell (18-14-1) vs. Trophy Club Nelson (16-10-3)

G1: 7 p.m. Friday, Bell HS

G2: Noon Saturday, Nelson HS

G3: Following G2—

El Paso Montwood (20-5) vs. San Angelo Central (13-20-1)

1G: 6 p.m. Friday, Montwood HS

Southlake Carroll (21-14) vs. Fort Worth Paschal (14-13-4)

1G: 7 p.m. Friday, Carroll HS

Richardson Pearce (20-10-2) vs. Arlington Lamar (17-16)

G1: 7 p.m. Friday, Pearce HS

G2: 1 p.m. Saturday, Lamar HS

G3: Following G2—

REGION II

W12_Belton (23-3-1) vs. F11_Duncanville (16-13)

G1:

G2:

G3:

W11_Mansfield (17-10-1) vs. F12_Copperas Cove (18-14)

G1:

G2:

G3:

R11_Waco Midway (15-13-1) vs. T12_Killeen Ellison (13-16-2)

G1: 7 p.m. Friday, Midway HS

G2: 1 p.m. Saturday, Ellison HS

G3: Following G2—

R12_Harker Heights (18-12-1) vs. T11_Waxahachie (22-8)

G1:

G2:

G3:

Class 5A

2-5A FIRST-PLACE PLAYOFF

Canutillo 11, El Paso El Dorado 2

2-5A THIRD-PLACE PLAYOFF

El Paso Del Valle 1, El Paso Ysleta 0

El Paso Hanks 11, El Paso Del Valle 3

BI-DISTRICT

REGION I

W8_Mansfield Legacy (20-10) vs. F7_Fort Worth North Side (12-17-1)

G1:

G2:

G3:

R5_Wichita Falls Rider (16-11-1) or Azle (14-7-3—) vs. T6_Lake Dallas (13-15—)

G1:

G2:

G3:

W7_Fort Worth Arlington Heights (18-11-1) vs. F8_Burleson Centennial (16-14)

G1:

G2:

G3:

R6_NRH Birdville (18-9-1—) vs. T5_Wichita Falls Rider (16-11-1), Azle (14-7-3—) or Granbury (21-7—)

G1:

G2:

G3:

W6_Grapevine (22-9-1) vs. F5_Azle (14-7-3—) or Granbury (21-7—)

G1:

G2:

G3:

R7_Saginaw (17-12—) vs. T8_Mansfield Timberview (17-9-1)

G1: 7:30 p.m. Friday, Saginaw HS

G2: 11 a.m. Saturday, Timberview HS

G3: Following G2—

W5_Aledo (20-7-2) vs. F6_Justin Northwest (17-13)

G1: 7 p.m. Friday, Fort Worth Brewer HS

G2: Noon Saturday, Fort Worth Brewer HS

G3: Following G2—

R8_Burleson (19-9) vs. T7_Fort Worth Trimble Tech (20-7-1)

G1: 7 p.m. Friday, Crowley HS

G2: Noon Saturday, Crowley HS

G3: Following G2—

Class 3A

BI-DISTRICT

REGION I

Brock (19-8-1) vs. Jacksboro (11-17-1)

G1: 5 p.m. Friday, Weatherford College

G2: Following G1

G3: 1 p.m. Saturday, Graham HS—

Holliday (26-3) vs. Peaster (10-14-1)

G1: 6 p.m. Friday, Jacksboro HS

G2: 1 p.m. Saturday, Graham HS—

G3: Following G2—

REGION II

Grandview (24-4-1) vs. Pilot Point (17-10)

G1: 7 p.m. Friday, Lake Worth HS

G2: 1 p.m. Saturday, Lake Worth HS

G3: Following G2—

AdChoices
AdChoices

More From Fort Worth Star-Telegram

image beaconimage beaconimage beacon