You are using an older browser version. Please use a supported version for the best MSN experience.

High school sports: Wednesday's varsity scores and schedule

Lohud.com, Westchester County logo Lohud.com, Westchester County 9/16/2021 Debbie Schechter, Rockland/Westchester Journal News
UP NEXT
UP NEXT

HIGH SCHOOL

Wednesday's results

Boys soccer

Start the day smarter. Get all the news you need in your inbox each morning.

a blue and white sign: LH Logo: Varsity Scores And Schedules © Chris Brown/The Journal News LH Logo: Varsity Scores And Schedules

Ossining 2, New Rochelle 0

Bronxville 3, Albertus Magnus 0

Hamilton 3, Lincoln 0

Sleepy Hollow 3, Pelham 0

Westlake 8, Pawling 0

Mamaroneck 2, White Plains 1 (2 OT)

Arlington 8, Spring Valley 0

Pleasantville 4, North Salem 0

Port Chester vs. Arlington B, 4:30 p.m.

Carmel at Ramapo, 4:30 p.m.

Girls soccer

Arlington B 2, Spackenkill 1 (OT)

Lakeland 8, Yonkers 0

Sleepy Hollow 2, Pelham 1 (OT)

Ursuline at Ardsley, 4:30 p.m.

Peekskill at Roosevelt, 4:30 p.m.

Tuckahoe at Gorton, 4:30 p.m.

Albertus Magnus at Mahopac, 5:30 p.m.

Field hockey

Pleasantville 2, Panas 0

Yorktown tournament

Albertus Magnus 5, Putnam Valley 2

Sleepy Hollow 2, Yorktown 0

Volleyball

Lourdes 3, Ketcham 2

Tappan Zee 3, Sleepy Hollow 2

Gorton at Yonkers Montessori, 4 p.m.

Carmel at Peekskill, 4:30 p.m.

Pawling at Dover, 4;30 p.m.

Boys volleyball

East Ramapo at North Rockland, 4:15 p.m.

Swimming

White Plains 96, Fox Lane 82

Briarcliff/Pleasantville/Westlake/Valhalla vs. Bronxville at Sarah Lawrence College, 4:30 p.m.

Port Chester vs. East Ramapo at Rockland CC., 4:30 p.m.

Woodlands vs. Poughkeepsie at Poughkeepsie MS, 4:30 p.m.

Tennis

Yorktown 6, Panas 1

Ursuline 6, Maria Regina 1

Haldane at Lourdes, 4:30 p.m.

Thursday's events

Field hockey

Lourdes at Pine Plains, 4 p.m.

Friday's events

Football

Yonkers Force at Mamaroneck, 6 p.m.

John Jay-EF at New Rochelle, 6 p.m.

Ketcham at White Plains, 6 p.m.

Port Chester at Ossining, 6 p.m.

Putnam Valley at Hen Hud, 6 p.m.

Scarsdale at Arlington, 6:30 p.m.

Nazareth at Kennedy Catholic, 7 p.m.

Suffern at Fox Lane, 7 p.m.

Spring Valley at Carmel, 7 p.m.

Pearl River vs. Pleasantville at Parkway Oval, 7 p.m.

Bronxville at Nanuet, 7 p.m.

Goshen at Horace Greeley, 7 p.m.

Somers at Brewster, 7 p.m.

John Jay at Lakeland, 7 p.m.

Yorktown at Panas, 7 p.m.

Lourdes at Mahopac, 7 p.m.

Eastchester at Clarkstown North, 7 p.m.

Pelham at Nyack, 7 p.m.

Rye at Tappan Zee, 7 p.m.

Boys soccer

Yonkers at Saunders, 3:45 p.m.

Port Chester at Rye Neck, 4:15 p.m.

White Plains vs. Scarsdale at Quaker Ridge School, 4:30 p.m.

Horace Greeley at Rye, 4:30 p.m.

Hastings at Bronxville, 4:30 p.m.

Dobbs Ferry at Irvington, 4:30 p.m.

Hamilton at Haldane, 4:30 p.m.

Valhalla at Pawling, 4:30 p.m.

North Salem at Briarcliff, 4:30 p.m.

New Rochelle at John Jay-EF, 7 p.m.

Woodlands vs. Peekskill at Torpy Field, 7 p.m.

Westlake at Blind Brook, 8 p.m.

Girls soccer

Mount Vernon at Tuckahoe, 4:15 p.m.

Hen Hud at Tuckahoe, 4:15 p.m.

Byram Hills at Eastchester, 4:30 p.m.

Harrison at Ursuline, 4:30 p.m.

Nyack at Gorton, 4:30 p.m.

Tappan Zee at Somers, 4:30 p.m.

Putnam Valley at Croton-Harmon, 4:30 p.m.

Arlington at Mahopac, 4:30 p.m.

Pawling at Woodlands, 4:30 p.m.

Edgemont vs. Scarsdale at Scout Field, 4:30 p.m.

Ardsley at Sleepy Hollow, 5 p m. 

Lincoln vs. Peekskill at Torpy field, 5 p.m.

Pearl River at John Jay, 6 p.m.

Port Chester at Blind Brook, 6 p.m.

Pelham at Rye, 7 p.m.

Field hockey

Carmel at Lakeland, 4 p.m.

Fox Lane at Horace Greeley, 4:30 p.m.

Mamaroneck vs. White Plains at Highland MS, 4:30 p.m.

Rye at Pelham, 4:30 p.m.

Scarsdale at North Rockland, 4:30 p.m.

Clarkstown South at Pearl River, 4:30 p.m.

Arlington at Suffern, 4:30 p.m.

John Jay-EF at Pawling, 4:30 p.m.

Valhalla vs. Edgemont at Blanford Field, 4:45 p.m.

North Salem at Bronxville, 5:30 p.m.

Lourdes at Ketcham, 6 p.m.

Yorktown tournament

Consolation: Putnam Valley vs. Yorktown, 4:15 p.m.

Championship: Albertus Magnus vs Sleepy Hollow, 5:45 p.m.

Volleyball

Riverside at Palisade Prep, 3:45 p.m.

Mamaroneck at Rye Neck, 4:15 p.m.

New Rochelle at Clarkstown South, 4:30 p.m.

Port Chester at Fox Lane, 4:30 p.m.

Poughkeepsie at Brewster, 4:30 p.m.

Lakeland at Lourdes, 4:30 p.m.

Pearl River at Eastchester, 4:30 p.m.

Harrison at Clarkstown North, 4:30 p.m.

Hen Hud at Yorktown, 4:30 p.m.

Rye at Ardsley, 4:30 p.m.

Horace Greeley at Byram Hills, 4:30 p.m.

John Jay at Pelham, 4:30 p.m.

Haldane at Briarcliff, 4:30 p.m.

Tuckahoe at Pawling, 4:30 p.m.

Hastings at Hamilton, 4:30 p.m.

Maria Regina, at Ursuline, 4:30 p.m.

Somers at Carmel, 4:30 p.m.

Croton-Harmon at Irvington, 4:30 p.m.

East Ramapo at Peekskill, 5:30 p.m.

Boys volleyball

Clarkstown South at Scarsdale, 5:30 p.m.

Swimming

Yonkers vs. Byram Hills at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

East Ramapo vs. Putnam Valley at Lakeland Copper Beech MS, 4:30 p.m.

Brewster vs. Port Chester at Carver Center Pool, 4:30 p.m.

John Jay vs. Rye/Rye Neck/Blind Brook at Hommocks MS, 4:30 p.m.

Tennis

Brewster vs. Hen Hud at Lake Street Tennis Courts, 4:15 p.m.

White Plains at New Rochelle, 4:30 p.m.

Arlington at Ketcham, 4:30 p.m.

Ursuline at Scarsdale, 4:30 p.m.

Mahopac at Yorktown, 4:30 p.m.

Pearl River vs. East Ramapo, 4:30 p.m.

Nyack at Sleepy Hollow, 4:30 p.m.

Panas at Somers, 4:30 p.m.

Lakeland at Ossining, 4:30 p.m.

Eastchester at Pelham, 4:30 p.m.

Croton-Harmon at Haldane, 4:30 p.m.

Lourdes at North Salem, 4:30 p.m.

Tuckahoe at Woodlands, 4:30 p.m.

Irvington at Hastings, 4:30 p.m.

Byram Hills at Blind Brook, 4:30 p.m.

Tappan Zee at Albertus Magnus, 4:30 p.m.

Bronxville at Harrison, 4:30 p.m.

This article originally appeared on Rockland/Westchester Journal News: High school sports: Wednesday's varsity scores and schedule

AdChoices
AdChoices

More from Lohud.com, Westchester County

Lohud.com, Westchester County
Lohud.com, Westchester County
image beaconimage beaconimage beacon