You are using an older browser version. Please use a supported version for the best MSN experience.

Moeller's Marshall, Hartford of Lakota West win top honors on All-Ohio Division I team

Cincinnati Enquirer 12/8/2022 Scott Springer, Cincinnati Enquirer
UP NEXT
UP NEXT

The Ohio Prep Sportswriters Association released the All-Ohio high school football teams this week culminating in Thursday's announcement of the Division I squad.

Top honors went to Moeller junior running back Jordan Marshall who was Co-Offensive Player of the Year and Lakota West defensive back Malik Hartford who was Co-Defensive Player of the Year. Hartford will sign with Ohio State on Dec. 21 while Marshall is being sought by multiple Division I college programs. Marshall ran for 1,951 yards and 30 touchdowns in 14 games with a high of 263 with four touchdowns against St. Xavier in a regional semifinal. He also had 19 catches for 364 yards and four scores.

Lakota West placed seven players on the DI list with Moeller and Princeton each placing five.

Start the day smarter. Get all the news you need in your inbox each morning.

Wednesday's announcement featured the naming of Winton Woods defensive back and Ohio State commit Jermaine Mathews Jr. as Division II Defensive Player of the Year and Western Brown quarterback Drew Novak as Division III Offensive Player of the Year.

Among Tuesday's honorees was Wyoming senior C.J. Hester as the Ohio Division IV Offensive Player of the Year. The 5-foot-11, 190-pound senior topped the Cincinnati Hills League with 3,172 yards and 49 touchdowns for state runners-up. Wyoming had six All-Ohio selections with Taft and Fenwick each registering five. In Division V, Madeira, also of the Cincinnati Hills League with Wyoming, had five selections.

2022 Division I All-Ohio football team

Offensive Players of the Year: Danny Stoddard, Medina; Jordan Marshall, Moeller

Defensive Players of the Year: Wyatt Gedeon, Lakewood St. Edward; Malik Hartford, Lakota West

Coach of the Year: Mike Picetti, Thomas Worthington

First-team offense

QB: Darreon Fair, Cleveland Heights, 5-11, 175, sr.; Will Cooper, Thomas Worthington, 5-9, 180, sr.; Mitch Bolden, Lakota West, 6-1, 202, sr.; Bryce Schondelmyer, Springfield, 6-2, 195, sr.; Danny Stoddard, Medina, 6-2, 190, jr.

RB: Connor Walendzak, Perrysburg, 5-11, 205, sr.; Diore Hubbard, Gahanna Lincoln, 5-11, 185, jr.; Christian Manville, New Albany, 6-1, 190, sr.; Jordan Marshall, Moeller, 5-11, 200, jr.

WR/TE: Joey Zalewski, Thomas Worthington, 6-3, 215, sr.; Anthony Brown, Springfield, 5-11, 175, sr.; Nic Bruder, Centerville, 6-0, 205, sr.; Jackson McGohan, Miamisburg, 6-5, 221, sr.; Brennen Schramm, Medina, 6-0, 174, sr.; Cynceir McNeal, Canton McKinley, 6-4, 220, sr.; Austin Knowles, Medina, 6-0, 180, sr.

OL: Luke Montgomery, Findlay, 6-5, 287, sr.; Ben Roebuck, Lakewood St. Edward, 6-7, 315, jr.; Colin Van Rooy, Strongsville, 6-5, 300, sr.; Ricky Wolverton, Lakewood St. Edward, 6-3, 295, sr.; Justin Henry, Olentangy Berlin, 6-5, 290, sr.; Joshua Padilla, Huber Heights Wayne, 6-5, 280, sr.; Austin Siereveld, Lakota East, 6-5, 320, sr.; Phillip Daniels, Princeton, 6-5, 290, sr.

K: Spencer Conrad, Olentangy Berlin, 6-0, 210, jr.

First-team defense

DL: Michael Kilbane, Lakewood St. Edward, 6-5, 250, sr.; Will Robinson, Cleveland St. Ignatius, 6-5, 250, sr.; Will Smith, Dublin Coffman, 6-3, 278, sr.; Kobi Gorman, Pickerington Central, 6-3, 255, sr.; Brandon Martin, Moeller, 6-0, 240, sr.; Robert Owens Jr., Springfield, 6-2, 245, sr.; Colten Arnold, Massillon Jackson,  6-3, 265, sr.

LB: Jasen Kelly, Toledo Whitmer, 6-1, 200, jr.; Wyatt Gedeon, Lakewood St. Edward, 6-1, 235, sr.; Isaiah Johnson, Elyria, sr., 6-0, 205, sr.; Jaden Yates, Gahanna Lincoln, 6-1, 220, sr.; Brady Sestili, Dublin Jerome, 6-3, 205, sr.; Jaivian Norman, Springfield, 5-10, 190, sr.; Joe Ginnetti, Moeller, 6-1, 220, sr.; Joseph Jean-Louis, Centerville, 6-2, 210, sr.

Lakota West defensive back Malik Hartford (1) celebrates with teammate Drew Minich (10) after a stop during the second half of the game with Princeton Sept. 16. © JOSHUA A. BICKEL FOR THE ENQUIRER Lakota West defensive back Malik Hartford (1) celebrates with teammate Drew Minich (10) after a stop during the second half of the game with Princeton Sept. 16.

DB: Marquise Davis, Cleveland Heights, 6-0, 190, soph.; Caleb Pohto, Mentor, 5-9, 170, sr.; Malik Hartford, Lakota West, 6-3, 180, sr.; Josiah Jackson, Fairfield, 6-1, 175, sr.; Ben Minich, Lakota West, 6-1, 185, sr.; Aaron Scott, Springfield, 6-1, 170, jr.

P: Ben Lavelle, Lakewood St. Edward, 6-4, 190, sr.

Second-team offense

QB: Matthew Papas, Grove City, 6-0, 165, jr.; Harrison Brewster, Olentangy Berlin, 6-1, 195, jr.; Talon Fisher, Fairfield, 6-1, 215, jr.; Evan Ruzzo, Springboro, 5-10, 185, sr.

RB: Lance Glover Jr., Elyria, sr., 6-0, 235, sr.; Griffin Johnson, Marysville, 5-11, 185, sr.; Drew Baker, Kettering Fairmont, 5-10, 190, sr.; Jason Davide, Massillon Jackson, 5-11, 180, sr.; Marvin Bell Jr., Lakewood St. Edward, 5-9, 190, sr.

WR/TE: Jack Borer, Perrysburg, 6-3, 185, sr.; Jordan Stapleton, Mentor, 6-0, 165, sr.; Austin Koslow, Delaware, 5-9, 150, jr.; Alex Okuley, Olentangy Liberty, 6-3, 170, sr.; Jack Wojciak, Medina, 6-0, 180, jr.; R.J. Mukes III, Huber Heights Wayne, 5-10, 175, sr.

OL: Grant Zimmerly, Perrysburg, 6-4, 285, sr.; Patrick Lavelle, Cleveland St. Ignatius, 6-0, 270, sr.; Matty Appel, Springboro, 6-4, 240, sr.; Dalton Davis, Fairfield, 6-3, 290, sr.; Evan James, Elder, 6-1, 260, sr.; Garrett McCole, Canton McKinley, 6-1, 275, sr.; Aaron Ries, Wadsworth, 6-2, 285, jr.; Justin Biggom, Cleveland Heights, 6-2, 310, sr.

K: Tyler Bohn, Lakota West, 6-0, 185, Sr.

Second-team defense

DL: Brenan Vernon, Mentor, 6-5, 275, sr.; Kamari Burns, Gahanna, 6-3, 247, sr.; R.J. Keuchler, Pickerington Central, 6-6, 260, sr.; Dalton Gustwiller, Kettering Fairmont, 6-5, 285, sr.; Javon Hammonds Jr., Huber Heights Wayne, 6-4, 225, jr.; Gabe Verdon, Hamilton, 6-2, 230, sr.; Kylier Jenkins, Canton McKinley, 6-3, 214, sr. 

Dashawn Hopper (10) of Colerain is tackled by Breeon Ishmail (3) of Princeton during the Skyline Chili Crosstown Showdown at Pat Mancuso Field on Friday, Aug. 26 © MICHAEL NOYES FOR THE ENQUIRER Dashawn Hopper (10) of Colerain is tackled by Breeon Ishmail (3) of Princeton during the Skyline Chili Crosstown Showdown at Pat Mancuso Field on Friday, Aug. 26

LB: Hudson Devins, Berea-Midpark, 5-11, 205, sr.; Tom Bohman, New Albany, 6-2, 230, sr.; Chidi Mabatah, New Albany, 6-2, 190, sr.; Colton Powers, Marysville, 5-11, 190, sr.; Breeon Ishamil, Princeton, 6-4, 220, sr.; Jacob Asbeck, Lakota West, 5-11, 180, jr.; Teddy Gregory, Stow-Munroe Falls, 6-0, 220, sr.

DB: Sean Martin, Cleveland St. Ignatius, 6-1, 178, jr.; Jace Ninceheiser, Groveport, 5-10, 155, jr.; Caleb Clark-Glover, Princeton, 5-11, 170, sr.; Emmanuel Deng, Centerville, 6-2, 170, sr.; Josh Fussell, Lakota West, 5-11, 180, sr.

P: Carter Holden, Dublin Jerome, 6-2, 180, jr.

Third-team offense

QB: Scotty Fox, Mentor, 6-2, 205, soph.; Casey Bullock, Lakewood St. Edward, 6-1, 190, jr.; Zakk Tschirhart, Dublin Jerome, 5-11, 180, sr.; James Hayek, Upper Arlington, 6-1, 195, sr.; Austin Hardin, Milford, 5-9, 170, sr.

RB: Jakivion “J.J.” Calip, Olentangy Orange, 6-0, 190, sr.; Eric Davis, Lakota East, 5-10, 190, sr.; Braden Kay, Lebanon, 5-7, 160, sr.; Avantae Burt, Canton GlenOak, 5-9, 159, jr. 

St. Xavier's Jamaal Sharp scores during an OHSAA playoff game against Moeller Friday, Nov. 4 at Norwood High School. © Trent Grayson for the Enquirer St. Xavier's Jamaal Sharp scores during an OHSAA playoff game against Moeller Friday, Nov. 4 at Norwood High School.

WR/TE: Devyn Zahursky, Berea-Midpark, 6-5, 240, jr.; Kyan Mason, Lakewood St. Edward, 5-8, 150, jr.; Jacob Snow, Mentor, 6-2, 205, sr.; Gavin Grover, Olentangy, 6-7, 235, jr.; Tennel Bryant, Moeller, 5-8, 160, sr.; Jamaal Sharp, St. Xavier, 5-11, 170, sr.

OL: Braeden Gray, Marysville, 6-4, 245, sr.; Henry Rappolt, Upper Arlington, 6-1, 250, sr.; Gavin Dabo, Grove City, 6-4, 255, jr.; Devontae Armstrong, Lakewood St. Edward, 6-5, 286, jr.; Deonte Armstrong, Lakewood St. Edward, 6-7, 280, jr.; Kaeden Partenach, Kettering Fairmont, 6-3, 245, sr.; Keilan Smith, Pickerington Central, 6-4, 300, sr.; Carter Lowe, Toledo Whitmer, 6-6, 290, soph.

K: Jackson Courville, Centerville, 5-10, 170, sr.; Will Holt, Kettering Fairmont, 6-0, 180, sr.

Third-team defense

DL: Darius Atley, Elyria, 6-4, 245, sr.; Dalton Allen, Delaware Hayes, 6-2, 260, sr.; Francis Brewu, Thomas Worthington, 6-3, 250, jr.; Eugene Gibbons, Cleveland St. Ignatius, 6-3, 240, sr.; Bryce Faulk, Mason, 6-2.5, 235, sr.; Samari Freeman, Elder, 5-8, 230, sr.

LB: Jack Geduldig, Mentor, 6-0, 205, sr.; Malik Ray, Pickerington North, 5-11, 208, sr.; Ben Marsh, Hilliard Darby, 6-4, 240, sr.; E.J. Teah, Hilliard Bradley, 6-1, 195, sr.; Jake Bates, Mason, 5-9, 190, sr.; Matt Karpinsky, Centerville, 6-1, 205 sr.; Nate Gregory, Lakewood St. Edward, 6-0, 225, soph.

DB: Tommy Mordarski, Berea-Midpark, 6-1, 190, sr.; Jamal Jefferson Jr., Euclid, 6-0, 175, jr.; Nikeese McCollum, Delaware Hayes, 5-8, 150, sr.; Malik Kamara, Central Crossing, 6-0, 180, jr.; Jacob Smith, Milford, 6-0, 190, sr.

P: Ethan Page, Moeller, 5-9, 170, sr.

Honorable mention

QB: Ryan Montgomery, Findlay, 6-3, 210, soph.; Ethan Grunkemeyer, Olentangy, 6-3, 190, sr.; R.J. West II, Princeton, 6-3, 190, sr.

RB: Taron Crawford, Toledo Whitmer, 5-8, 175, Sr.; John Salaman, Lorain, 6-1, 190, jr.; Jaden Gilbert, Elyria, sr., 5-10, 175, sr.; Zach Williams, Huber Heights Wayne, 5-9, 185, sr.

WR/TE: Braden Dougherty, Dublin Coffman, 6-5, 235, sr.; Marek Tzagournis, Dublin Jerome, 5-11, 160, sr.; Devin Morgan, Toledo Whitmer, 6-3, 200, sr; Will Stack, Wadsworth, 5-10, 165, jr.; Brennan Remy, Lakota West, 6-0, 175, jr.; Daylen Bradley, Springfield, 5-10, 160, sr.

OL: Kasey Garrett, Hilliard Darby, 6-2, 230, sr.; Jake Cook, Westerville North, 6-5, 300, soph.; Myshaun Turner, Euclid, 6-6, 290, sr.; Tony Curtis, Lakota West, 6-1, 246, sr.; Jayden Mauser, Massillon Jackson, 6-0, 212, sr.; Romeo Magueyal, Canton GlenOak, 5-11, 245, jr.; 

K: Dylan Tackett, Mentor, 5-11, 170, soph.; Michael Gleske, Medina, 5-10, 165, sr. 

DL: Turner Schmidt, Hilliard Davidson, 6-4, 222, jr.; Caden Lockwood, Dublin Jerome, 6-3, 225, sr.; Quinten Wagers, Lebanon, 6-4, 198, jr.; Caden Davis, Mason, 6-5, 240, sr.; Preston Pennington, Medina, 6-1, 215, sr.; Nathan Nunn, Medina, 6-2, 225, jr.

LB: Chris Karr, Reynoldsburg, 6-0, 195, sr.; George Gerber, Upper Arlington, 5-11, 191, jr.; Caden Wilson, Hilliard Davidson, 5-11, 215, jr.; Michael Novak, Strongsville, 6-0, 220, sr.; Collin Orosz, Mentor, 6-0, 210, sr.; Kadyn Burkholder, Mentor, 6-0, 210, sr.; Ryan Merrill, Euclid, 5-10, sr.; Ronan Casanova, Middletown, 5-11, 220, sr.; Connor Smith, Springboro, 5-10, 185, jr.; C.J. Crawford, Beavercreek, 6-2, 225, jr.; Maverick Blackburn, Wadsworth, 6-0, 200, sr.; Chase Buchner, Brunswick, 6-1, 215, sr.

DB: Matt McEwen, Perrysburg, 6-3, 185, Sr.; Tucker Oliver, Findlay 5-10, 170, sr.; Robert Houston, St. Xavier, 5-10, 165, sr.; Ross Coppock, Centerville, 6-1, 190, jr.; Reggie Powers, Centerville, 6-1, 200, jr.; Nicholas Sailers, Mason, 6-0, 195, sr.; Davis Nye, Wadsworth, 6-2, 200, sr.; Tallen Hulvey, Medina, 6-1, 190, so.

 P: Sean Krueckenberg, Mason, 6-0, 195, sr.

2022 Division II All-Ohio football teams

Offensive Player of the Year: Lamar Sperling, Akron Hoban

Defensive Player of the Year: Jermaine Mathews, Winton Woods

Coach of the Year: Dave Bors, Painesville Riverside; Maurice Harden, Xenia

First-team offense

Quarterback Griffin Scalf high steps into the endzone for an Anderson touchdown at the 2022 Skyline Crosstown Showdown football game with Anderson hosting Turpin in Eastern Cincinnati Conference action, Oct. 14. © GEOFF BLANKENSHIP FOR THE ENQUIRER Quarterback Griffin Scalf high steps into the endzone for an Anderson touchdown at the 2022 Skyline Crosstown Showdown football game with Anderson hosting Turpin in Eastern Cincinnati Conference action, Oct. 14.

QB: Kaden Holmes, Fremont Ross, 5-11, 185, sr.; Sam DeTillio, Avon, 5-11, 185, sr.; Adrian Norton, Riverside Stebbins, 6-0, 195, sr.; Will Kocher, Kings, 6-2, 195, sr.; Griffin Scalf, Anderson, 6-2, 205, sr.

RB: Rocco Conti, Olmsted Falls, 5-9, 190, sr.; Chris Edmonds, Toledo Central Catholic, 5-9, 190 sr.: Nasir Phillips, Westerville South, 5-9, 195, jr.; Nate Severs, Big Walnut, 5-10, 207, jr.; Trey Cornist, Winton Woods, 6-0, 220, sr.; Trei'Shaun Sanders, Xenia, 5-11, 220, sr.; Lamar Sperling, Akron Archbishop Hoban, 5-9, 178, sr.; Willtrell Hartson, Massillon Washington, 5-10, 200, sr. 

WR/TE: Ethan Holbrook, Avon, 5-11, 200, sr.; Jon Metzger, Ashland, 5-10, 170, sr.; Michael Mussari, Kings, 6-1, 185, sr.; Tremell Wright, Xenia, 5-10, 180, sr.; Jared Kelley, North Olmsted, 5-10, 192, sr.; Ardell Banks, Massillon Washington, 6-4, 185, sr.

OL: Luke Hamilton, Avon, 6-6, 297, jr.; Dominic Rivera, Olmsted Falls, 6-7, 320, sr.; Ryan Carretta, St. Charles, 6-5, 310, sr.; Jake Wheelock, Riverside Stebbins, 6-4, 275, jr.; Josh Fitzgerald, Austintown Fitch, 6-3, 265, sr.; Tommy Ricard, Hudson, 6-3, 270, jr.; Drew Holt, Akron Archbishop Hoban, 6-1, 288, sr.; Andrew Tatulinski, Medina Highland, 6-4, 240, sr.

K: Quentin Sheets, Westerville South, 6-2, 180, sr.

First-team defense

DL: Collin Fairbanks, Painesville Riverside, 5-8, 205, sr.; Gavin Beasley, North Olmsted, 5-11, 210, sr.; Michael Cannings, Toledo Central Catholic, 6-2, 270, jr.; Cameron Gwinn, DeSales, 6-2, 240, jr.; Delan Massey-Wright, Winton Woods, 6-1, 265, soph.; Jamell Smith, Xenia, 6-1, 240, sr.; Roosevelt Andrews, Barberton, 6-2, 215, sr.; Jason Martin III, Akron Archbishop Hoban, 6-0, 275, sr.

LB: Gavin Ehrhardt, Avon, 5-11, 215, sr.; Cody Schuberg, Toledo Central Catholic, 6-1, 225, sr.; Garrett Stover, Big Walnut, 6-2, 215, jr.; Quan Rhodes-McKee, Westerville South, 6-1, 220, jr.; Sam Schmiesing, Piqua, 6-2, 233, sr.; Bryson Bastin, Ross, 5-10, 225, sr.; Dorian Pringle, Massillon Washington, 5-11, 220, jr.; Evan Brady, Uniontown Lake, 5-11, 215, jr. 

DB: Braden Awls, Toledo Central Catholic, 6-1, 180, sr.; Braylon Beckwith, Canal Winchester, 6-0, 170, jr.; Jermaine Mathews, Winton Woods, 6-0, 180, sr.; Terhyon Nichols, Withrow, 6-0, 175, jr.; Cameron Calhoun, Winton Woods, 6-0, 175, sr.; Jake Cameron, Kings, 5-10, 160, sr.; Will Butler, Uniontown Lake, 6-3, 215, sr.; Creed Hill, Medina Highland, 5-10, 170, sr.; Tysen Campbell, Akron Archbishop Hoban, 5-11, 160, jr.

P: Alex Kasee, Sylvania Northview, 6-0, 155, sr.

Second-team offense

QB: Mikey Maloney, Painesville Riverside, 6-1, 185, jr.; Xavier Balson, North Olmsted, 6-2, 214, sr.; Jagger Pallay, Hudson, 5-11, 170, sr.; Carson Dyrlund, North Canton Hoover, 6-2, 195, jr.

RB: Joe Caswell, Whitehouse Anthony Wayne, 6-0, 200, sr.; Tavionne Crosby, Trenton Edgewood, 5-10, 210, sr.; Brodey Berg, Anderson, 6-0, 190, jr.; Lukas Stiles, Medina Highland, 5-10, 210, sr.; Ian Ludewig, Hudson, 6-0, 185, sr.

WR/TE: Santos Alvarez, Anderson, 6-2, 190, sr.; Bryson Hammer, Fremont Ross, 5-11, 175, sr.; Koy Beasley, La Salle, 6-0, 180, jr.; Zach Baglia, Green, 6-2, 175, jr.; Dylan Snyder, Uniontown Lake, 5-11, 165, sr.; Sam Reynolds, Sidney, 6-2, 168, sr.

OL: Nick Lulow, Painesville Riverside, 5-11, 245, sr.; Jack Behnfeldt, Whitehouse Anthony Wayne, 6-1, 240, sr.; Marc Nave, Toledo Central Catholic, 6-4, 320, jr.; Ryan Steinbrink, Canal Winchester, 6-4, 286, sr.; Gabe Funk, Xenia, 6-6, 265, jr.; Jibril Bradford, Northwest, 6-2, 260, sr.; Joey Wengstrom, North Olmsted, 6-4, 292, sr.; Craig Horton, Westerville South, 6-0, 255, sr.

K: Sean Kerwood, Painesville Riverside, 5-10, 150, sr.

Second-team defense

Withrow defensive lineman Quinterrius Jemison (56), celebrating a fumble against Taft in September, made second-team All-Ohio in Division II. © TONY TRIBBLE FOR THE ENQUIRER Withrow defensive lineman Quinterrius Jemison (56), celebrating a fumble against Taft in September, made second-team All-Ohio in Division II.

DL: Avery Viancourt, Avon Lake, 6-2, 190, sr.; Austin Mitchell, Avon, 6-2, 265, sr.; Quinterrius Jemison, Withrow, 6-0, 235, sr.; Anson Cox, Piqua, 6-5, 251, sr.; Jordan Pritchard-Sewell, Akron Archbishop Hoban, 6-2, 250, jr.; Devin Bell, Akron Archbishop Hoban, 6-0, 202, jr.; Bryson Getz, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-2, 240, sr.; Marcus Moore Jr., Massillon Washington, 6-2, 305, sr.

LB: Jason Ryan, Painesville Riverside, 6-2, 230, sr.; Luke Wymer, Whitehouse Anthony Wayne, 5-10, 205, sr.; Mason Villarreal, Fremont Ross, 5-11, 210, sr.; Drew Goff, Westerville South, 5-9, 185, sr.; Ethan Clawson, Big Walnut, 6-2, 220, sr.; Nick Hoying, Kings, 6-0, 185, sr.; Qierstin Williams, Winton Woods, 6-0, 210, sr.; Brock Sherman, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 5-11, 205, jr.

DB: Conner Vranic, North Royalton, 6-2, 181, sr.; David Collins Jr., Maple Heights, 6-2, 175, sr.; Shane Warden, Parma Heights Valley Forge, 6-2, 215, sr.; Jace Henry, Watkins Memorial, 5-10, 175, sr.; Nicky Pentello, Big Walnut, 5-10, 190, sr.; Davion Pritchard, Austintown Fitch, 6-1, 185, Jr.; Jack Jenkins, Hudson, 6-2, 170, sr.; Matt Ciryak, Medina Highland, 6-2, 190, jr.

P: Celton Dutton, Uniontown Lake, 6-1, 185, jr.

Third-team offense

QB: Ben Hamm, Dover, 6-3, 175, sr.; Deuce Caldwell, Licking Heights, 5-9, 165, sr.; Antonio Harris, Independence, 5-9, 200, sr.; DeShawn Vaughn, Austintown Fitch, 6-0, 170, jr.; Van George, Winton Woods, 6-2, 210, jr.

RB: Jakorion Caffey, Avon, 5-10, 195, jr.; J.J. Barton, Dover, 5-10, 180, jr.; David “Amir” Brown, Northland, 5-8, 170, jr.; Cody Miller, North Royalton, 5-10, 175, jr.; De'Andre Church, Massillon Perry, 5-10, 190, sr.; D'Anthony Kelker, Akron St. Vincent-St. Mary, 5-9, 165, sr.

WR/TE: Matthew Stuewe, Avon Lake, 6-3, 175, sr.; Tommie Benn, Garfield Heights, 6-1, 185, sr.; Nick Biega, Mayfield Heights Mayfield, 6-0, 170, sr.; Brayden Bischoff, Little Miami, 6-1, 175, sr.; Mekhi Kilburn, Northland, 5-9, 170, sr.

OL: Clay Broadhurst, Avon Lake, 6-1, 250, jr.; Matt VonAlmen, Big Walnut, 6-3, 250, jr.; Alejandro Castro, Parma, 6-2, 255, sr.; Camden Crooks, Kings, 6-2, 250, jr.; Darrion Fannon, Winton Woods, 5-11, 315, sr.; Jack McAvinew, Uniontown Lake, 6-0, 315, sr.; Riley Defibaugh, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-2, 285, sr.

K: Jackson Trombley, Piqua, 5-11, 185, sr.; Connell Rafferty, Macedonia Nordonia, 5-11, 153, jr.

Third-team defense

Hunter Jones takes down Vance George (18) of Winton Woods for a sack for the Knights at the OHSAA Division II region semifinal football game, Nov. 11. © Geoff Blankenship for The Enquirer Hunter Jones takes down Vance George (18) of Winton Woods for a sack for the Knights at the OHSAA Division II region semifinal football game, Nov. 11.

DL: Matt Gigax, Dover, 6-4, 220, sr.; Jamari Holmes, Solon, 5-11, 265, sr.; Hunter Jones, Kings, 5-11, 210, sr.; Terren Macklin, Winton Woods, 6-0, 295, sr.; Brian Robinson, Austintown Fitch, 6-4, 230, jr.

LB: Joe Barch, Mayfield Heights Mayfield, 5-9, 190, jr.; Malachi Donahue, Ashtabula Lakeside, 5-9, 170, sr.; Gavin Karshner, Teays Valley, 6-0, 210, sr.; Max Shulaw, DeSales, 6-1, 220, jr.; Harlee Hanna, Canal Winchester, 6-0, 210, jr.; Tajh Landrum, La Salle, 6-3, 200, sr.; Mitchell Good, Medina Highland, 5-11, 190, sr.; Rickey Williams, Akron Archbishop Hoban, 6-2, 210, jr.; Logan Villamagna, Macedonia Nordonia, 6-0, 205, sr.

DB: Keegan Rudduck, Avon Lake, 6-1, 165, sr.; Angelo Collazo, Ashtabula Lakeside, 5-9, 155, sr.; Anthony Vann, Fremont Ross, 6-2, 186, sr.; Logan Ullery, Troy, 5-10, 160, jr.; Jake Valerio, Edgewood, 5-9, 165, sr.; John Keough, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 6-1, 185, jr.; Antonio Martin, Green, 5-10, 170, soph.; Cam Smith, Austintown Fitch, 5-11, 185, sr.

P: Ian Walsh, Avon Lake, 6-2, 165, jr.; Cam Gladden, Big Walnut, 5-8, 160, sr.

Honorable mention

QB: Brayden Sturgell, Logan, 6-0, 170, sr.; Patrick Carney, Watkins Memorial, 6-1, 182, jr.; Brady Ouhl, Piqua, 6-0, 179, sr.; Ryan Kerscher, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 6-3, 185, sr.; Troy Montgomery, Withrow, 6-1, 195, sr.

RB: Varik Fick, Logan, 5-11, 160, Sr.; Tanelle Rose, Lyndhurst Brush, 5-11, 195, jr.; Tyrone Singleton, Willoughby South, 5-9, 190, sr.; Jaye Warren, Ross, 5-9, 185, sr.; Braden Sullivan, Edgewood, 6-1, 185, jr.; Jamell James, Austintown Fitch, 5-10, 220, sr.; Justin Bremner, 6-0, 205, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 6-0, 205, sr.

WR/TE: Zach Braucher, North Canton Hoover, 6-0, 160, soph.; Steven Cammack, Twinsburg, 5-11, 175, jr.; Jayvian Crable, Akron Archbishop Hoban, 6-2, 210, sr.; Tommy Gallagher, Toledo St. John's, 5-10, 195, sr.; Tyler Stevenson, Dover, 6-1, 170, sr.; Jonny Askew, Mount Vernon, 5-10, 185, jr.; Joel Kpassou, Solon, 5-11, 167, sr.

OL: Kendric Bankston, Toledo Central Catholic, 5-11, 260, jr.; Tommy Ling, Whitehouse Anthony Wayne, 6-2, 235, sr.; Micah Holmes, Toledo St. Francis, 6-0, 300, sr.; Abdoul Bah, Columbus Independence, 5-9, 225, sr.; Mason Fry, Canal Winchester, 6-3, 280, sr.; Andrew Schmitz, Licking Heights, 6-5, 300, sr.; Frank Boscarello V, Parma Heights Valley Forge, 6-1, 285, sr.; Luke Halsey, Edgewood, 6-2, 260, jr.; Gunnar Stephan, Xenia, 6-2, 260, soph.; Evan Sirgo, Massillon Washington, 6-3, 225, jr.; Max Millin, Massillon Perry, 6-1, 235, soph.; William Satterwhite, Akron Archbishop Hoban, 6-2, 290, jr.

K: Brian Bishop, Toledo Central Catholic, 6-1, 180, sr.; Trent Doerfler, Barberton, 5-10, 175, sr.

DL: Cadence Carswell, Whitehouse Anthony Wayne, 5-11, 215, jr.; Anthony Mosley, Lima Senior, 6-3, 220, sr.; Simon Lorentz, Dover, 6-3, 280, sr.; Colton Middendorf, Watkins Memorial, 6-3, 330, sr.; Asher Hayles, DeSales, 6-2, 230, sr.; Jake Rhodes, La Salle, 6-3, 220, sr.; Henry Caspar, Hudson, 6-3, 195, sr.; Lucas Offredo, Hudson, 6-1, 200, sr. 

LB: Deandre Ellis, Toledo Central Catholic, 6-0, 220, sr.; Ethan Truax, Ashland, 5-10, 195, sr.; Asim Lateef-Chenault, Barberton, 6-0, 210, sr.; Jackson Storm, Dover, 5-10, 205 sr.; Brett DeVault, Dover, 6-2, 200, sr.; Justin Long, Marion Harding, 6-0, 195, soph.; Sayed Abuhamdeh, North Royalton, 6-2, 220, sr.; Ronnie Butler, Xenia, 5-9, 215, soph.; Evan Swartz, Trenton Edgewood, 6-2, 190, sr.; Cody Fair, Massillon Washington, 6-1, 225, jr. 

DB: Matt Fischer, Avon, 5-11, 190, sr.; Braiden Vargas, Toledo Central Catholic, 6-2, 185, sr.; England Allen, Whitehouse Anthony Wayne, 5-10, 175, sr.; Elijah Frazier, Piqua, 6-2, 181, sr.; Myles Vordemark, Sidney, 5-11, 190, sr.; Israel Petite, Macedonia Nordonia, 5-10, 165, jr.; Jack Pinchek, Olmsted Falls, 5-11, 200, sr.; Trey Reutter, Painesville Riverside, 6-1, 175, sr.

P: Joseph Claire, Oxford, Talawanda, 5-9, 190, sr.

Division III All-Ohio football teams

Western Brown quarterback Drew Novak reaches the ball over the goal line for a Broncos touchdown against Monroe Friday, Sept. 2. © GEOFF BLANKENSHIP FOR THE ENQUIRER Western Brown quarterback Drew Novak reaches the ball over the goal line for a Broncos touchdown against Monroe Friday, Sept. 2.

Offensive Player of the Year: Drew Novak, Western Brown

Defensive Player of the Year: Andrew Marshall, Bloom-Carroll

Coach of the Year: George Yates, Columbus South

First-team offense

QB: Jacob Winters, Jackson, 6-3, 220, sr.; Max Lyall, Dresden Tri-Valley, 6-4, 205, soph.; Damon Griffin, Columbus South, 5-10, 150, soph.; Drew Novak, Western Brown, 6-6, 210, sr.; QB Broc Lowry, Canfield, 6-3, 195, sr.; Ty Hurst, Tallmadge, 6-2, 175, sr.

RB: Weston Strader, Oberlin Firelands, 5-11, 215, sr.; Damien Brockington, Tiffin Columbian, 5-10, 171, jr.; Dylan Armentrout, Bloom-Carroll, 5-9, 180, jr.; Brock Short, Greenville, 5-8, 165, sr.; Elijah Jackson, Monroe, 6-0, 200, sr.; Kyle Snider, Cuyahoga Valley Christian Academy, 5-11, 215, sr.

Woodward wide receiver Donte Ferrell (5) catches a pass in front of Withrow defensive back Terhyon Nichols (21) during their football game Saturday, Oct. 8. © Tony Tribble for The Enquirer Woodward wide receiver Donte Ferrell (5) catches a pass in front of Withrow defensive back Terhyon Nichols (21) during their football game Saturday, Oct. 8.

WR/TE: Daryl Barnett, Toledo Scott, 6-1, 185, jr.; Tanner Lemaster, Washington Court House, 6-6, 240, Sr.; Donte Ferrell, Woodward, 6-2, 185, jr.; Matthew Frye, Western Brown, 6-2, 155, sr.; Collin Dixon, Tallmadge, 6-2, 200, sr.; D.C. Ferrell, Youngstown Ursuline, 5-9, 155, soph.

OL: Shane Stitchick, Oberlin Firelands, 6-3, 275, sr.; Decker DeVore, Tiffin Columbian, 6-1, 268, sr.; Cole Rhett, Watterson, 6-6, 315, sr.; Jaden Ball, Bloom-Carroll, 6-4, 285, jr.; Sam Vine, Bellbrook, 6-0, 245, sr.; Joey Arnold, Aurora, 6-3, 270, sr.; Brian Frasco, Youngstown Ursuline, 6-2, 285, sr.; A.J. Murphy, Canfield, 6-5, 280, sr.

K: Jackson Kleather, Tipp City, Tippecanoe, 5-10, 162, sr.; Rudy Kessinger, Watterson, 6-0, 160, jr.

First-team defense

DL: Cooper Felger, Chardon, 6-1, 250, sr.; Alex Kisley, Chardon, 6-3, 229, sr.; Ricky Mills, Mansfield Senior, 5-11, 220, sr.; Kaden Kiser, Hamilton Township, 6-5, 220, sr.; Jackson Martin, Hamilton Badin, 6-2, 235, sr.; Ty’Req Donlow, Youngstown Ursuline, 6-0, 210, jr.

LB: Davon Badley, Painesville Harvey, 6-1, 195, jr.; Heath Fetchik, Chardon, 6-1, 204, sr.; Mekhi Bradley, Mansfield Senior, 6-0, 240, sr.; Connor Meckstroh, Wapakoneta, 6-2, 210, sr.; Hansel Holmes, Dresden Tri-Valley, 6-0, 195 sr.; Andrew Marshall, Bloom-Carroll, 6-2, 225, sr.; Dominic Purcell, Watterson, 5-11, 190, jr.; Kaden Starks, Badin, 6-0, 190, sr.; Jason Hewlett, Youngstown Chaney, 6-4, 220, sr.

DB: Trey Liebhardt, Chardon, 6-1, 180, sr.; Reid Packer, Sheridan, 6-3, 190, sr.; Ryan Rudzinski, Watterson, 6-4, 195, sr.; Braedyn Moore, Badin, 6-2, 190, sr.; Jack Moore, New Richmond, 6-0, 190, sr.; Amarr Davis, Mansfield Senior, 6-0, 175, jr.; D.J. Waller, Youngstown Chaney, 6-3, 195, sr.

P: Cooper Nipuelio, Norton, 6-1, 200, sr.

Second-team offense

QB: Nikko Georgiou, Chagrin Falls Kenston, 6-1, 190, sr.; Carnel Smith II, Toledo Scott, 6-5, 205, jr.; Tyler Ernsberger, Granville, 6-4, 170, sr.; Brendan Zurbrugg, Alliance, 6-4, 180, jr.; DaOne Owens, Copley, 6-1, 205, jr.; Tavien St. Clair, Bellefontaine, 6-4, 193, soph.

RB: Sean Patrick, Chagrin Falls Kenston, 5-9, 185, jr.; Dominic Johnson, Gates Mills Hawken, 5-7, 160, sr.; Jace Knous, Wapakoneta, 5-10, 195, jr; Cameron Jewell, Jonathan Alder, 6-0, 190, jr.; Zackery Chisman, Western Brown, 5-9, 170, sr.; Kayden Davis, Alliance,  6-1, 220, sr.; Christian Lynch, Youngstown Ursuline, 5-9, 180, jr.

WR/TE: Brian Kellon II, Hunting Valley University School, 6-2, 180, sr.; Tommy McCrone, Gates Mills Gilmour Academy, 6-0, 175, sr.; Ashton Sensibaugh, Dresden Tri-Valley, 6-0, 180, jr.; Dante Varrasso, Granville, 6-1, 180, jr.; Max Parker, Dayton Oakwood, 5-11, 160, sr.

OL: Logan Bryant, Chardon, 6-0, 255, jr.; Sean Doyle, Chagrin Falls, Kenston, 6-2, 275, jr.; Aiden Andrako, Rocky River, 6-3, 235, sr.; Hunter Zizek, Sheridan, 5-9, 195, Sr.; Andrew Heisler, Jonathan Alder, 6-4, 290, jr.; Kaleb Sherrer, Mt. Healthy, 5-9, 240, sr.; Eli Moore, Tipp City Tippecanoe, 5-10, 212, sr.; Isaac Lucas, Youngstown Ursuline, 6-3, 270, sr.

K: Gianni Spetic, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 6-1, 175, sr.; Zach Warnock, Miami Trace, 6-3, 185, sr.

Second-team defense

DL: Marvin Davis, Toledo Scott, 5-9, 175, sr.; Chris Shea, Gates Mills Hawken, 6-1, 230, sr.; Christopher Sean Jackson, Hunting Valley University School, 6-1, 255, sr.; Gene Sutton, Columbus Linden-McKinley, 6-1, 213, sr.; Alex Aducci, New Carlisle Tecumseh, 5-8, 200, sr.; Daniel Hopkins, Norton, 5-11, 245, sr.

LB: Austin Wondolowski, Parma Heights Holy Name, 5-11, 195, sr.; Rocco Hice, Gates Mills Gilmour Academy, 5-10, 200, sr.; Abram Morrison, Clyde, 6-2, 218, sr.; Alex Poirier, Sheridan, 6-1, 205, sr.; Thad VanArsdalen, New Philadelphia, 6-2 175, sr.; Sean Johns, London, 6-2, 215, sr.; Sam Barhorst, Bellbrook, 6-0, 185, sr.; Cael Liette, Tipp City Tippecanoe, 5-11, 176, jr.; Wyatt McPeherson, Monroe, 6-2, 195, sr.; Danny Inglis, Canfield, 6-1, 195, jr.; Joey Kopec, Cuyahoga Valley Christian Academy, 6-1, 185, fr.

DB: Leo Colombi, Chardon, 6-4, 193, jr.; Dante Landers, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-9, 165, jr.; Andrew Bruce, Chardon, 5-11, 174, jr.; DaShawn Simmons, Columbus South, 6-2, 180, jr.; Carson Cheek, Badin, 5-10, 160, sr.; Michael Smith, Trotwood-Madison, 5-11, 165, jr.; Nick Cuva, Tallmadge, 6-1, 185, sr.

P: Carson Labensky, Bellbrook, 6-4, 227, sr.; Mack Massad, Rocky River, 5-9, 175, sr.

Third-team offense

QB: Jake Kavcic, Gates Mills Gilmour Academy, 5-10, 175, jr.; Alex Henry, Chardon, 6-3, 195, sr.; Aurelius Scott, Beechcroft, 5-10, 155, jr.; Jayvon Williams, Parma Heights Holy Name, 6-0, 185, sr.; Armoud Seals, Woodward, 6-0, 200, jr.; Oakley Kemp, Lodi Cloverleaf, 6-1, 185, sr.; Alex Ritzie, Badin, 6-2, 165, jr.

RB: Trevor Bean, New Philadelphia, 5-10, 180, sr.; Andrew Jackson, Whitehall, 6-1, 175, jr.; Matt Chaykowski, Granville, 6-0, 177, sr.; Thad Stuckey, Wilmington, 5-10, 173, sr.; Lucas Berner, New Carlisle Tecumseh, 6-0, 180, sr.; Ziaire Stevens, Akron East, 5-10, 180, soph.; Luke Dobbins, Norton, 6-1, 190, jr.

WR/TE: Stan Heuler, Rocky River, 6-3, 230, sr.; Jack Koerper, Tiffin Columbian, 5-10, 161, jr.; Tayvion Galloway, Chillicothe, 6-5, 225, Jr.; Nathan Walker, New Concord John Glenn, 6-4, 200, sr.; C.J. Wilson, Bellefontaine, 6-2, 170, jr.; Ramhir Hawkins, Alliance, 5-6, 145, jr. 

OL: Anthony Iliano, Cleveland Benedictine, 6-4, 270, sr.; Ahmann Thomas, Mansfield Senior, 6-4, 290, jr.; Tyler Houser, Wapakoneta, 6-3, 205, sr.; David Norris, Jackson, 5-11, 245, Sr.; Christian Taylor, Columbus South, 6-2, 254, jr.; Ethan Teague, Dayton Chaminade Julienne, 6-4, 290, sr.; Ben Midea, Medina Buckeye, 6-3, 290, jr. Tommy Price, Lodi Cloverleaf, 6-1, 255, sr.

K: Kyle Beach, Wapakoneta, 5-8, 140, jr.

Third-team defense

DL: Logan Galligan, Oberlin Firelands, 5-10, 175, jr.; Bralen Boone Ontario, 6-3, 225, sr.; Ty Moore, Jonathan Alder, 6-4, 205, jr.; Jovontice Shull, Beechcroft, 5-10, 189, sr.; Louka Babic, Gates Mills Gilmour Academy, 5-10, 190, sr.; Sullivan Ashcraft, Bellefontaine, 6-1, 225, sr.; Darrick Perdue, Wilmington, 5-10, 300, sr.

LB: Ben DiMarco, Chagrin Falls Kenston, 5-10, 195, sr.; Landen Ackley, Celina, 5-10, 180, sr.; Christian Commisso, Defiance, 6-2, 225, sr.; Max Lee, Chillicothe, 5-10, 190, Sr.; Caleb Miller, Jonathan Alder, 5-11, 180, sr.; Chase Plantz, Bloom-Carroll, 5-11, 215, sr.; Nakylan Haley, Whitehall, 5-10, 165, sr.; Alex Caudill, Bellefontaine, 6-1, 210, sr.; Ibraheem Kamara, Akron East, 6-3, 185, jr.

DB: George Minello, Hunting Valley University School, 5-9, 175, sr.; Jay Plummer, Clyde, 6-1, 197, sr.; Zach Jones, London, 6-1, 200, jr.; Lamar “Bo” Jackson, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 6-0, 195, soph.; Jai'mier Scott, Mt. Healthy, 6-1, 192, soph.

P: Dominic Gutter, Bexley, 6-1, 170, sr.

Honorable mention

QB: Duke Reese, Mansfield Senior, 6-4, 205, jr.; Brayden Roggow, Tiffin Columbian, 6-4, 189, jr.; Scott Moats, Circleville, 5-9, 160, sr.; Troy Thompson, Washington Court House, 6-2, 180, sr.; Keaton Fausel, New Philadelphia, 6-0, 170, soph.; Drew Doyle, Zanesville, 5-8, 175, jr.; Timothy Carpenter, Trotwood-Madison, 6-4, 205, jr.; Liam Poronsky, Tipp City Tippecanoe, 5-10, 178, sr.

RB: Amon Haynes, Toledo Scott, 6-1, 190, jr.; Cade Wolford, Jackson, 5-10, 200, Jr.; Austin Barrett, Hillsboro, 5-11, 185, Jr.; Connor Hitchcock, Lodi Cloverleaf, 5-9, 180, sr.; Lincoln Gilcher, New Concord John Glenn, 5-8, 165, soph.; Ryan Pattison, Hunting Valley University School, 6-1, 190, sr.; Burke Buell, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-11, 190, sr.; Andy Kavcic, Gates Mills Gilmour Academy, 5-10, 180, jr.; Josiah Payne, Dayton Chaminade Julienne, 5-8, 188, sr.; Daveion Fleming, Dayton Meadowdale, 5-10, 180, sr.; Xavier Jones, Tipp City Tippecanoe, 5-11, 172, jr.

WR/TE: Adam Faber, Celina, 6-1, 160, sr.; Garrett Guess, Miami Trace, 6-4, 200, jr.; A.J. Dallmayer, Washington Court House, 6-2, 190, sr.; Jacob Wood, Jackson, 5-9, 160, sr.; Andrew Holden, Sheridan, 5-9, 165, sr.; Jayden Walker, Dresden Tri-Valley, 5-10, 160, sr.; Konnor Tetzloff, New Philadelphia, 6-4, 200, sr.; Xavier Sowers, Zanesville, 5-10, 155, sr.; Jayden Douglas, Beechcroft, 6-0, 170, sr.; Isaiah Smith, Western Brown, 6-1, 155, jr.; Stanley Clyne, Tipp City Tippecanoe, 6-3, 164, sr.; Beau Himmelheber, Alliance Marlington, 5-11, 170, jr.; Jack Davis, Canfield, 5-10, 150, sr.

OL: Marquece Crosby, Toledo Scott, 5-11, 230, sr.; Jordan Lee, Clyde, 6-1, 249, sr.; Deegen Bloomfield, Hillsboro, 6-0, 208, sr.; Drew Guthrie, Miami Trace, 6-8, 295, Sr.; Santino Cocca, Canfield, 6-2, 240, jr.; Vito Paonessa, Tallmadge, 6-4, 265, jr.; David Glover, Cuyahoga Valley Christian Academy, 5-9, 215, sr.; Cameron Clarkson, New Philadelphia, 6-2, 280, sr.; Mason Prouty, Dresden Tri-Valley, 5-8, 215, sr.; Gunner Fox, New Concord John Glenn, 6-1, 250, sr.; Ethan Derwacter, New Concord John Glenn, 6-0, 195, sr.; Canon Mercer, Zanesville, 6-1, 250, soph.; Grant Dolan, Bloom-Carroll, 6-3, 250, sr.; Zeth Cowin, Wilmington, 6-5, 320, sr.; Tysen Rupp, Monroe, 6-0, 210, sr.

K: Sean Putt, Mansfield Senior, 5-10, 165, sr.; Mason Siberell, Chillicothe, 5-9, 160, Sr.; Nathaniel Demuth, New Philadelphia, 6-0, 220, sr.; Noah Musick, Granville, 5-10, 170, jr.; Joseph Evans, Chardon, 6-0, 160, sr.; Dom Trivisonno, Aurora, 6-0, 180, jr.; Cameron Carvaines, Tallmadge, 5-10, 175, jr. 

DL: Todd Allen, Medina Buckeye, 6-0, 281, sr.; Aidan Mozden, Alliance, 5-9, 230, jr.; Hunter Kanotz, Canfield, 6-3, 205, sr.; Mike Branch, Youngstown Ursuline, 6-0, 284, sr.; Elijah Carter, Youngstown Chaney, 6-1, 215, jr.; Caiden McCullough, Tallmadge, 6-1, 185, sr.;  Connor Musa, Tiffin Columbian, 6-4, 294, sr.; Mikey Lee, Wapakoneta, 6-0, 190, sr.; Tori Thomas, Elida, 6-3, 220, sr.; Evan Lake, Chillicothe, 5-11, 185, jr.; Charles Souther, Washington Court House, 6-3, 210, sr.; Cole Davis, Sheridan, 6-0, 225, jr.; Elijah Forrest, New Philadelphia, 6-0, 200, sr.; Aaron Frueh, Dresden Tri-Valley, 6-5, 195, sr.; Blandon Baker, New Concord John Glenn, 6-2, 280, sr.; Noah Corbin, Zanesville, 5-10, 310, jr.; Caleb Underwood, Zanesville, 6-3, 200, soph.; Billy Foster, New Richmond, 6-4, 260, sr.; Tyler Murray, Franklin, 5-11, 215, sr.

LB: Mitch Scheiber, Tiffin Columbian, 6-1, 183, sr.; Evan Brandt, Bowling Green, 6-2, 200, sr.; Christian Commisso, Defiance, 6-2, 225, sr.; Cade Fromwiller, Aurora, 6-0, 190, sr.; Jacob Davide, Louisville, 6-0, 215, sr.; Dom Marzano, Canfield, 5-11, 190, sr.; Landon Camp, Jackson, 6-0, 190, Sr.; Joe Streitenberger, Circleville, 6-0, 175, sr.; Jaiden Boltz, New Philadelphia, 6-0, 200, jr.; Ethan Helms, Dresden Tri-Valley, 5-10, 210, sr.; Cameron Barnhouse, New Concord John Glenn, 5-11, 185, jr.; Matt Urda, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-11, 213, sr.; Eric Elder, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-9, 170, jr.; Mike Watson, Mt. Healthy, 5-11, 195, jr.; Keymaurie Henderson, Trotwood-Madison, 5-10, 215, soph.; Craig McKinney, Goshen, 5-10, 185, sr.; Josh Dietz, Tipp City Tippecanoe, 6-1, 204, sr.; Reese Anzalone, Badin, 6-0, 180, sr.

DB: Caleb Gabes, Celina, 6-1, 160, jr.; Grant Jolley, Wapakoneta, 5-11, 160, soph.; Junior Smith, Marietta, 6-0, 175, jr.; Eli Broermann, Jackson, 5-11, 190, Jr.; Michael Beardon, Washington Court House, 6-0, 175, sr.; Dakota McCune, New Philadelphia, 5-9, 160, sr.; Willy Wallace, New Philadelphia, 5-8, 160, sr.; Thomas Williams, Dresden Tri-Valley, 5-11, 155, sr.; Dean Johnson, Zanesville, 5-8, 150, sr.; Cash Smith, New Concord John Glenn, 6-2, 185, jr.; Nadir Langston, Hamilton Township, 5-11, 175, jr.; Eldon Korber, Bellbrook, 5-10, 170, sr.; Payton Bey, Tipp City Tippecanoe, 5-9, 158, sr.; Zach Anzells, Aurora, 6-0, 180, sr.; Landon Charles, Youngstown Ursuline, 6-2, 193, sr.; Will Burney, Youngstown Ursuline, 5-8, 172 Sr.; Ricky Levak, Cuyahoga Valley Christian Academy, 5-11, 175, jr.; Noah Willig, Norton, 6-2, 170, jr. 

P: Mason Gurney, Clyde, 6-1, 169, sr.; Mason Doughty, Chillicothe, 6-3, 225, sr.; Kurtis Tetzloff, New Philadelphia, 6-0, 180, sr.

2022 Division IV All-Ohio Football Teams

Wyoming Cowboys running back CJ Hester (33) leaps over Cleveland Glenville defensive back Bryce West (2) in the first quarter of the OHSAA OHSAA DIV state championship game between at Tom Benson Hall of Fame Stadium in Canton, Ohio, on Saturday, Dec. 3. © Albert Cesare/The Enquirer Wyoming Cowboys running back CJ Hester (33) leaps over Cleveland Glenville defensive back Bryce West (2) in the first quarter of the OHSAA OHSAA DIV state championship game between at Tom Benson Hall of Fame Stadium in Canton, Ohio, on Saturday, Dec. 3.

Offensive Player of the Year: C.J. Hester, Wyoming

Defensive Player of the Year: Arvell Reese, Cleveland Glenville

Coaches of the Year: Brandon Hanna, Jefferson Area; Mike Bell, Columbus East

First Team Offense

QB: Aiden Pratt, Van Wert, 6-4, 205, sr.; Newton Hoops, Unioto, 6-2, 195, jr.; Mason Wolfe, Millersburg West Holmes, 6-3, 190, sr.; Cayden Shidone, Caledonia River Valley, 6-0, 185, sr.; Dru DeShields, QB, Beloit West Branch, 6-3, 185, sr.; Poochie Snyder, Canton South, 6-0, 160, jr.; Jackson Johnson, Salem, 5-10, 165, sr.

RB: Levi Ellis, Elyria Catholic, 5-11, 195, sr.; D’Shawntae Jones, Cleveland Glenville, 5-11, 220, jr.; Hunter Rose, New Lexington, 5-8, 175, Sr.; Sam Williams-Dixon, Millersburg West Holmes, 5-11, 200, jr.; Taizaun Burns, Columbus East, 5-10, 165, soph.; C.J. Hester, Wyoming, 5-11, 190, sr.

WR/TE: Damarion Witten, Cleveland Glenville, 6-3, 220, jr.; Ty Ray, Bellevue, 5-11, 145, sr.; Grant Butler, Caledonia River Valley, 6-4, 170, sr.; Kyle Maltarich, Millersburg West Holmes 6-3, 180, jr.; Jonathan Hildebrand, Urbana, 5-10, 170, sr.; Marcel Boyce Jr., Akron Buchtel, 6-2, 205, sr.; Tavon Castle, Canton South, 6-1, 185, jr.

OL: Fred Johnson Jr., Cleveland Glenville, 6-5, 320, jr.; Kaden Riddle, Bellville Clear Fork, 6-4, 270, sr.; Isaac Clary, Gallipolis Gallia Academy, 6-7, 305, sr.; Mason Ludwig, East Liverpool, 6-5, 290, sr.; Jordan Hall, KIPP Columbus, 6-8, 330, sr.; Owen Trick, Clinton-Massie, 6-2, 265, sr.; AJ Howard, Wyoming, 6-0, 260, sr.;  Mitchell Coffee, Beloit West Branch, 6-3, 245, sr.

K: Jon Normington-Slay, Sandusky Perkins, 6-4, 170, sr.

First Team Defense

Taft's Geneo Jackson (6) celebrates with Elias Rudolph after Rudolph blocked a punt and returned it for a touchdown during a playoff game between Taft and McNicholas high schools Saturday, Nov 12. © Tony Tribble for The Enquirer Taft's Geneo Jackson (6) celebrates with Elias Rudolph after Rudolph blocked a punt and returned it for a touchdown during a playoff game between Taft and McNicholas high schools Saturday, Nov 12.

DL: Travis Merrill, Elyria Catholic, 6-4, 240, sr.; Landon Kurtzman, Galion, 6-1, 217, sr.; Caleb Stoner, Napoleon, 6-4, 225, Sr.; Sidikiba Kaba, KIPP Columbus, 6-2, 270, sr.; Elias Rudolph, Taft, 6-5, 220, jr.; Joel Allen, Wyoming, 6-1, 270, sr.; Jermaine James, Akron Buchtel, 6-0, 205, sr.

LB: Arvell Reese, Cleveland Glenville, 6-3, 245, sr.; Tony Grasso, Elyria Catholic, 6-0, 215, sr.; Blayton Reid, Circleville Logan Elm, 5-9, 180, sr.; Elisha Baldridge, Millersburg West Holmes 6-3, 230, sr.; Anthony Murphy, Hartley, 6-2, 225, sr.; Jeremy Henry, Dayton Northridge, 6-1, 205, sr.; Rayvon Rogan, Urbana, 5-9, 185, sr.

DB: Bryce West, Cleveland Glenville, 6-0, 175, jr.; Cameron Frazier, KIPP Columbus, 5-11, 170, jr.; Tayshawn Banks, Taft, 6-1, 175, jr.; Beamer Walker, Roger Bacon, 6-0, 170, sr.; Jay’Quan Bostic, Taft, 6-3, 180, jr.

P: Landon Campbell, Galion, 6-1, 195, jr.

Second Team Offense

Wyoming Cowboys quarterback Quaid Hauer (2) throws a passin the OHSAA DIV state championship game between at Tom Benson Hall of Fame Stadium in Canton, Dec. 3. © Albert Cesare/The Enquirer Wyoming Cowboys quarterback Quaid Hauer (2) throws a passin the OHSAA DIV state championship game between at Tom Benson Hall of Fame Stadium in Canton, Dec. 3.

QB: Logan Lesch, Sandusky Perkins, 6-2, 180, jr.; Kaden Holman, Upper Sandusky, 6-1, 175, jr.; Grant Hitchcock, Jefferson Area, 5-11, 180, sr.; Caden Moore, Cambridge, 5-10, 170, sr.; Tymir Wynn, KIPP Columbus, 5-11, 165, jr.; Quaid Hauer, Wyoming, 6-2, 215, jr.

RB: Brylen Parker, Van Wert, 5-11, 190, Jr.; Aiden Hinkle, St. Marys Memorial, 6-0, 210, sr.; Chase Oehlstrom, Carrollton, 5-9, 170, sr.; Charles Hawkins, Taft, 5-11, 205, jr.; Preston Hopperton, Streetsboro, 5-10, 185, jr.: Alex Grzyb, Struthers, 5-11, 160, jr.

WR/TE: Aidan Fitzgerald, Mentor Lake Catholic, 6-4, 190, sr.; Maddix Crutchfield, Van Wert, 6-1, 220, sr.; Isaiah Ramsey, Shelby, 6-3, 190, jr.; Tatem Toth, New Lexington, 6-2, 180, sr.; Brendan Laret, Hartley, 6-3, 250, jr.; Christian Martig, Beloit West Branch, 5-10, 165, sr.

OL: Braylon Smith, Cleveland Glenville, 6-4, 303, sr.; Austin Yoakum, Sandusky Perkins, 6-1, 240, sr.; Trent Wycuff, St. Marys Memorial, 6-1, 165, sr.; Collin Gardner, Millersburg West Holmes, 6-0, 240, sr.; Breydon Webb, Urbana, 6-4, 275, jr.; Ryan Stevens, St. Paris Graham, 6-1, 260, sr.; Oliver Mayer, Peninsula Woodridge, 6-3, 245, sr.

K: Nick Ginsburg, Millersburg West Holmes, 5-10, 150, sr.; Derek Morris, Bishop Fenwick, 6-1, 190, jr.

Second Team Defense

DL: Jace Schaefer, St. Marys Memorial, 6-4, 200, sr.; Drue Jozwiak, St. Clairsville, 6-1, 210, sr.; Wade Pauley, McConnelsville Morgan, 6-3, 235, sr.; Donovan Davis, Hartley, 6-1, 285, jr.; Zach Potter, Bishop Fenwick, 6-5, 250, sr.; Lance Byndon, Taft, 6-3, 250, sr.; Thomas Egli, Beloit West Branch, 6-6, 225, sr.

Taft linebacker Ronald Cutts (4) reacts after a sack during their football game against Roger Bacon Thursday, Aug. 18 © TONY TRIBBLE FOR THE ENQUIRER Taft linebacker Ronald Cutts (4) reacts after a sack during their football game against Roger Bacon Thursday, Aug. 18

LB: Tavion Thomas, Elyria Catholic, 5-10, 200, sr.; Trey Hoover, Rayland Buckeye Local, 6-0, 220, sr.; Kyjhaun Hopkins, Steubenville, 6-0, 220 sr.; Denim Cook, Hartley, 6-4, 215, soph.; Ronald Cutts, Taft, 6-1, 215, sr.; Kale Shaffer, Bishop Fenwick, 6-2, 225, sr.; Michael Kanagy, Beloit West Branch, 6-3, 180, sr.

DB: Braylon West, Cleveland Glenville, 5-8, 187, sr.; Colin Ginley, Elyria Catholic, 6-3, 170, sr.; Tyson Rodriguez, Wauseon, 6-0, 175, jr.; Kolton Thomas, Gnadenhutten Indian Valley, 6-0, 170, jr.; Jayden Kelly, Dayton Northridge, 5-8, 155, sr.

P: Carson Copeland, McConnelsville Morgan, 6-1, 225 sr.

Third Team Offense

QB: Alex Williams, Rossford, 6-0, 205, sr.; Lukas Ratliff, New Lexington, 6-4, 190, sr.; Brody Fellure, Gallipolis Gallia Academy, 6-1, 185, sr.; Phaeton Hill, Steubenville, 6-3,180, sr.; Hayden Rodgers, Licking Valley, 6-2, 175, jr.; Will Donahoe, Urbana, 5-11, 185, jr.; Jude Hooks, Bishop Fenwick 6-1, 180, sr.

RB: DeAunte Hubbard, Hartley, 6-0, 200, sr.; Nathan Sheets, Johnstown, 5-11, 190, sr.; Ty Snyder, McNicholas, 5-9, 230, sr.; Ben Montgomery, Sheffield Brookside, 5-11, 180, jr.; Mike Palmer, Girard, 6-1, 175, sr.

WR/TE: Milique Herron, Cleveland Glenville, 6-0, 170, sr.; Christian Cunningham, Ashtabula Edgewood, 6-2, 180, sr.; Jake Morrison, Rossford, 6-5, 185, Sr.; Davion Bahr, Cambridge, 6-2, 180, sr.; KeShaun Golden, Dayton Dunbar, 6-0, 150, sr.

OL: Nick Pisano, Mentor Lake Catholic, 6-0, 250, sr.; Evan Smith, Elyria Catholic. 6-3, 265, sr.; Mason Pawloski, Jefferson Area, 6-0, 255, sr.; Jackson Smith, Elyria Catholic, 6-4, 250, jr.; Theo Davis, Wyoming, 6-4, 220, sr.; Mathew Swisher, Bishop Fenwick, 6-1, 225, jr.; Ben Chaney, Hubbard, 6-5, 300, sr.

K: Jensen Yarosh, Jefferson Area, 6-1, jr.; Dom Incorvati, Streetsboro, 6-0, 180, sr.; Daniel Miller, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 160, sr.

Third Team Defense

DL: Zach Pearl, Elyria Catholic, 6-2, 225, sr.; Jaylen Hunter-Short, Warrensville Heights, 6-2, 225, sr.; Colin Kenneally, Elyria Catholic, 6-3, 210, sr.; Elijah Williams-Dixon, Millersburg West Holmes, 6-4, 210, soph.; Joseph Cobins, Dayton Northridge, 6-3, 235, jr.; Brady Rice, Eaton, 6-4, 255, sr.; Taysear Williams, Peninsula Woodridge, 5-10, 175, jr.; Marques Turner, Akron Buchtel, 6-4, 220, sr.

LB: Seth Enos, Ashtabula Edgewood, 5-10, 197, jr.; Wade Woodworth, Jefferson Area, 6-0, 200, sr.; Luke Schlosser, Bellville Clear Fork, 5-8, 160, Jr.; Kasen Abbott, Ready, 5-8, 221, soph.; Will Garrison, River Valley, 6-1, 215, sr.; Kent Guyer, Bacon, 6-0, 190, sr.; Devin Braham, Struthers, 5-10, 175, soph.; Ethan Fricke, Canton South, 5-8, 185, jr.

DB: Malik Davis, Cleveland Glenville, 5-10, 165, sr.; T.J. Gibbons, Mentor Lake Catholic, 6-2, 180, sr.; TJ Meeks, Springfield Shawnee, 5-9, 170, jr.; Bobby Alejars, Girard, 6-2, 180, sr.; Anthony Carter, Struthers, 6-0, 189, jr.

P: Alex Grace, Indian Hill, 6-4, 180, jr.

Honorable Mention

QB: Caleb Schneider, Johnstown, 6-1, 200, sr.; Isaac Molihan, Vinton County, 5-11, 195, sr.; Aaron Walters, Circleville Logan Elm, 6-0, 175, soph.; Hayden Collins, Fairfield Union, 5-11, 155, sr.; Braxton Baumberger, Mogadore Field, 6-0, 185, sr.; Austin Cline, Lisbon Beaver, 6-3, 210, jr.; Andrew Vera, St. Clairsville, 6-0, 180, sr. ; Wayne “Tre” Lindsay, East, 5-11, 175, sr.; Jayvian Graves, Dayton Dunbar, 5-8, 165, jr.; Stephen Sims, Girard, 5-10, 165, soph.; Eli Hollingsworth, St. Paris Graham, 5-9, 180, sr.

RB: Gabe Ivy, Galion, 5-9, 150, Jr.; Jason Williams, Vincent Warren, 5-9, 182, jr.; Garrett Brown, Vinton County, 6-1, 210, jr.; Andrew Potts, Greenfield McClain, 6-0, 220, jr.; Jase Hurd, Waverly, 5-8, 165, jr.; Hudson Shamblin, Gallipolis Gallia Academy, 6-0, 185, jr.; Gavin Henry, Gnadenhutten Indian Valley, 5-10, 180, sr.; Jacob Walker, St. Clairsville, 5-9, 195, sr.; Gavin Bozica, Steubenville, 6-0, 230 sr.;Brian Fitzsimmons, Ready, 5-10, 190, sr.; Stourm White, Dayton Ponitz Tech, sr., 5-9, 170, sr.; Pawie Ault, Bellville Clear Fork, 5-8, 155, sr.; Drexal McAmis, Mogadore Field, 6-3, 225, so.; Cole Fulton, Poland Seminary, 6-0, 200, jr.; Kyler Miraglia, Canal Fulton Northwest, 5-8, 180, jr.

WR/TE: Garett Gunter, Van Wert, 6-0, 185, Sr.; Jude Armstrong, Wauseon, 6-0, 180, sr.; Tanner Pepper, Vincent Warren, 6-0, 170, fr.; Maddox Fox, Unioto, 6-2, 185, sr.; Hudson Kelly, Waverly, 6-3, 185, sr.; Braylen Baker, Circleville Logan Elm, 6-2, 190, sr.; Kenyon Franklin, Gallipolis Gallia Academy, 6-0, 195, jr.; Jack Novak, Peninsula Woodridge, 5-10, 175, jr.; Chris Wilcox, Akron Coventry, 6-4, 205, sr.; Nick Norman, Byesville Meadowbrook, 5-10, 165, soph.; Kole Searl, McConnelsville Morgan, 6-2, 180, jr.; Isaac Hill, Steubenville, 6-3, 208, jr.; Caleb White, Lisbon Beaver, 5-11, 180, sr.; Cade Searls, Duncan Falls Philo, 5-10, 180, sr.; Ayden Stalnaker, Licking Valley, 6-2, 175, sr.;Keyan Shidone, River Valley, 5-9, 145, jr.; Ben Bobo, McNicholas, 5-7, 160, sr.; Elijah Jacks, St. Paris Graham, 6-0, 180, jr.; Aaron McFarland, Taylor, 5-10, 161, fr.; Connor Campbell, Van Wert, 6-0, 185, Sr.; Braylon Collier, Sandusky Perkins, 5-11, 155, soph.

OL: Logan Dotson, Van Wert, 6-5, 250, sr.; Tyler Spisak, Bryan, 6-0, 245, sr.; Nathan Morrison, Unioto, 6-2, 285, sr.; R.J. Weber, Circleville Logan Elm, 6-3, 210, sr.; Gunnar George, Fairfield Union, 5-11, 245, jr.; Brady Kennedy, New Lexington, 6-1, 285, sr.; Angelo Rocco, Cambridge, 5-10, 205, sr.; Zane McCoy, Lisbon Beaver, 5-11, 270, sr.; JaMarcus Webster, St. Clairsville, 6-3, 285, sr.; Kale Kochman, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 180 sr.; Camden Daley, Steubenville, 5-11, 275, sr.; Keegan Jacks, Hebron Lakewood, 6-0, 285, jr.; Trevor Croak, Licking Valley, 6-3, 255, jr.; Caleb Miller, St. Marys Memorial, 6-5, 260, sr.; Ryan Kamperman, Salem, 6-5, 268, sr.; Jordan Fedor, Girard, 6-5, 265, so.; Stephen Solic, Poland Seminary, 6-2, 300, sr.; Aiden Geer, Canton South, 5-7, 210, jr.; DeAndre Copeland, Akron Buchtel, 5-10, 300, soph.; Riley Plotner, Canal Fulton Northwest, 6-6, 320, sr.

K: Adam Vanausdle. Bellville Clear Fork, 6-1, 190, jr.; Drew Craddock, Ready, 5-9, 176, jr.

DL: Jayden Rowe, Sandusky Perkins, 6-5, 192, sr.; Wyatt Crabtree, Waverly, 6-2, 205, sr.; Michael Vernon, New Lexington, 6-3, 190, sr.; Nick Bowser, Hubbard, 6-0, 275, jr.; Connor Mayle, Beloit West Branch, 5-10, 247, sr.; Jimmy Cunningham, Canal Fulton Northwest, 5-8, 235, sr.; Spenser Ostovich, Steubenville, 5-11, 232, sr.; Blake Lucas, Lisbon Beaver, 5-7, 180, sr.; Kyler Nader, Duncan Falls Philo, 6-0, 180, sr.; CJ Swanson, East, 6-4, 245, sr.; Isaac Asiedu, Hartley, 6-3, 290, sr.; Te’Shun Bosley, KIPP Columbus, 5-10, 240, fr.; Dezwuan Dickerson, Columbus Marion-Franklin, 6-2, 210, sr.; Garrett Grinstead, Johnstown, 6-4, 220, sr.; Justin Duncan, Wauseon, 6-3, 200, sr.; Parker Vollmer, Bryan, 6-0, 235, sr.

LB: Carson Frankhouse, Galion, 5-10, 190, jr.; Levi Allen, Upper Sandusky, 6-0, 185, sr.; Mikey Young, Sandusky Perkins, 6-1, 200, soph.; Pavel Henderson, Ravenna, 6-1, 190, sr.; Jake Dohy, Girard, 5-11, 215, sr.; Mason Hodge, Hubbard, 6-1, 205, sr.; Eric Hennon, Akron Coventry, 6-1, 195, sr.; Dawson Brown, Vinton County, 5-11, 190, sr.; Kaden Penwell, Greenfield McClain, 5-10, 170, jr.; Cole Hines, Gallipolis Gallia Academy, 5-9, 185, jr.; Remington Myers, Gnadenhutten Indian Valley, 6-0, 185 sr.; Quake Beatty, Gnadenhutten Indian Valley, 5-8, 150, jr.; Beau Stottsberry, Cambridge, 6-0, 180, sr.; Brennan Stout, St. Clairsville, 6-0, 210, jr.; Hayden Jarrett, Zanesville Maysville, 6-1, 190 sr.;Malik Ali, Columbus Marion-Franklin, 5-10, 205, sr.; Sam Jones, Buckeye Valley, 6-2, 205, sr.; Grant Booth, Taylor, 6-3, 205, sr.; Gavan Hunter, Clinton-Massie, 5-9, 175, sr.; Nick Wilkowski, Cincinnati Hills Christian Academy, sr.

DB: Keegan Sharpe, St. Marys Memorial, 5-9, 165, sr.; Ashton Baer, Van Wert, 5-9, 155, sr.; Gavin Frey, Upper Sandusky, 5-7, 140, jr.; Matt Griffin, Unioto, 6-0, 220, sr.; Alex McDiffitt, Rayland Buckeye Local, 5-9, 155, soph.; Ivan Buggs, Steubenville, 6-1, 165 sr.; Wesley Armstead, Zanesville Maysville, 5-10, 170, jr.; Evan Dyer, Byesville Meadowbrook, 5-11, 140, sr.; JD Catena, Ready, 5-11, 155, jr.; Logan Workman, Licking Valley, 5-10, 165, jr.; Matty Mitchell, Wyoming, 5-10, 170, sr.; Jax Lapata, Bellevue, 5-10, 177, Jr.; Ross Davidson, Salem, 6-3, 173, jr.; Jackson Gula, Streetsboro, 6-1, 170, so.; Nico Farina, Struthers, 6-0, 165, sr.; Ben Wilcox, Hubbard, 5-9, 175, sr.; Arman Gable, Akron Buchtel, 5-10, 180, soph.

P: Demetrion Duvall, Akron Buchtel, 5-8, 145, jr.

2022 Division V All-Ohio Football Teams

Offensive Player of the Year: Dane Nauman, Marengo Highland

Defensive Player of the Year: Owen Davis, North Union

Coach of the Year: Casey Mohler, Liberty Center; Jake Buchholtz, Springfield Northeastern

First Team Offense

QB: Miles Miller, Burton Berkshire, 5-10, 160, jr.; Marcel Blasingame, Coldwater, 6-1, 175, sr.; Dylan Hohler, Huron, 6-4, 185, sr.; Gage Cline, Richmond Edison, 6-6, 215, sr.; Tyler Johnson, Centerburg, 6-2, 205, sr.; Cade Houseman, Springfield Northeastern, 6-0, 185, sr.; Billy Skripac, South Range, 6-2, 200, sr.

RB: Case Boos, Pemberville Eastwood, 5-10, 157, sr.; Mason Oliver, Bloomdale Elmwood, 5-10, 200, sr.; Ryan Sissel, Portsmouth West, 6-1, 220, sr.; Jaksan Price, Belmont Union Local, 5-10, 206, sr.; Dane Nauman, Marengo Highland, 6-0, 215, jr.; Jake Clark, Germantown Valley View, 5-11, 195, sr.; Jake Gill, Norwayne, 5-10, 190, sr.

Madeira running back Max Autry runs the ball in a football game with Reading Friday, Sept.23. © TONY TRIBBLE FOR THE ENQUIRER Madeira running back Max Autry runs the ball in a football game with Reading Friday, Sept.23.

WR/TE: Brayden Richards, Perry, 6-1, 177, jr.; Cam Robinson, Willard, 6-0, 180, jr.; Ty Perkins, Ironton, 6-3, 185, sr.; Blake Brumbaugh, West Milton Milton-Union, 6-1, 180, sr.; Max Autry, Madeira, 5-11, 190, sr.; Ryne Shackelford, LaGrange Keystone, 6-0, 195, sr.; Brody Pumneo, Navarre Fairless, 6-1, 160, sr.

OL: A.J. Kifus, Perry, 6-5, 290, sr.; Landon Bockelman, Liberty Center, 6-3, 260, jr.; Kade Woods, Portsmouth West, 6-1, 225, soph.; Alex Baer, McDermott Northwest, 6-1, 255, sr.; Quinten Leasure, Barnesville, 6-0, 305, sr.; Ethan Lane, West Milton Milton-Union, 6-4, 285, sr.; Chase Bromagen, Germantown Valley View, 6-4, 225, sr.

K: Connor Estep, Wheelersburg, 5-11, 160, jr.

First Team Defense

DL: Owen Box, Liberty Center, 6-3, 265, sr.; Evan Homan, Coldwater, 6-3, 274, sr.; Jacob Ridener, Oak Harbor, 6-0, 205, soph.; Jarett Wallick, Sugarcreek Garaway, 6-2, 230, sr.; Jake Brown, West Milton Milton-Union, 5-10, 240, sr.; Conner Cravaack, Madeira, 6-5, 225, sr.; Hawkeye Hickman, Jamestown Greeneview, 6-0, 235, sr.; JD Crouse, South Range, 6-3, 215, sr.

LB: Uzonna Nzekwe, Beachwood, 6-3, 235, sr.; Ty Covill, Conneaut, 5-9, 160, sr.; Lincoln Barnes, Ironton, 6-0, 205, sr.; Matt Parsons, Richmond Edison, 6-1, 200, sr.; Owen Davis, North Union, 6-3, 210, sr.; Gavin Degroat, Germantown Valley View, 6-0, 205, sr.; Michael Mulvihill, Blanchester, 6-2, 195, so; Keegan Sell, Akron Garfield, 5-11, 185, jr.

DB: A.J. Stroud, LaGrange Keystone, 5-10, 160, sr.; Caleb Anthony, Columbus Africentric, 5-6, 160, fr.; Cooper Brown, West Milton Milton-Union, 6-4, 186, sr.; Austin Stidham, Germantown Valley View, 5-8, 165, sr.; Antwon Brooks, Reading, 6-2, 180, sr.; Luke Yoder, Navarre Fairless, 5-11, 170, sr.; Josiah Cahill, West Lafayette Ridgewood, 6-0, 165, sr.

P: Carter Blake, Belmont Union Local, 6-2, 185, sr.

Second Team Offense

QB: Aidan Rogers, Harvest Prep, 6-2, 205, sr.; Logan Yoder, Sugarcreek Garaway, 5-10, 160, sr.; C.J. Hannahs, Barnesville, 5-9, 155., sr.; Konner Rodick, LaGrange Keystone, 6-2, 185, sr.; Hayden Rickard, Bloomdale Elmwood, 6-4, 200, sr.; Tayden Carpenter, Ironton, 6-0, 190, sr.; Caden Henson, Germantown Valley View, 6-3, 180, jr.

RB: Zack Rice, Conneaut, 5-11, 185, sr.; Carson Dominique, Archbold, 5-10, 210, sr.; Daniel Barnhart, Zane Trace, 6-1, 220, sr.; Taison Starr, Barnesville, 5-9, 180, jr.; Teegan Ruhl, Fredericktown, 6-1, 180, sr.; Tim Davis, Brookville, 5-10, 160, sr.

WR/TE: Josh Brown, Burton Berkshire, 5-10, 165, sr.; Landen Wilson, Ironton, 5-10, 170, sr.; Mason Mossbarger, Bloomdale Elmwood, 6-1, 165, sr.; Adam Thorbahn, Port Clinton, 6-4, 220, sr.; Dylan Haggy, Springfield Northeastern, 6-0, 173, sr.; Gavin Chinn, Utica, 5-11, 160, jr.; Shane Lindstrom, South Range, 5-7, 170, sr.

OL: Jordan Pickerel, Pemberville Eastwood, 5-9, 191, sr.; Devin Montalbine, Findlay Liberty-Benton, 6-1, 250, sr.; Caleb Miller, Wheelersburg, 6-2, 260, sr.; Ashton Ellis, Richmond Edison, 5-11, 190, sr.; Rashad Debose, Harvest Prep, 5-9, 220, sr.; Bronson Stacy, Brookville, 6-3, 240, sr.;

K: Jace Madzia, Cadiz Harrison Central, 6-2, 190, sr.

Second Team Defense

DL: Brian Cox, Perry, 6-0, 195, sr.; Lane Stewart, Zane Trace, 6-0, 190, sr.; Johnny Sabinski, Belmont Union Local, 6-1, 255, jr.; Dalton Wilson, North Union, 6-2, 236, sr.; Xavier Cain, Harvest Prep, 6-3, 315, sr.; Ernest Pierce, Harvest Prep, 6-0, 190, jr.; Grant Edgington, Madeira, 6-3, 275, sr.; Bailey Ryan, South Range, 6-2, 260, sr.

LB: Owen McKoon, Perry, 6-0, 175, soph.; Evan LaCivita, Huron, 5-10, 185, sr.; Trevor Carter, Ironton, 6-2, 210, sr.; Ty Shawger, Zanesville West Muskingum, 5-11, 190, sr.; Hunter Pendleton, Minford, 6-4, 230, sr.; Connor Corbett, Heath, 5-7, 170, soph.; Connor Yates, West Milton Milton-Union, 6-5, 210, sr.; Tyler Remish, South Range, 6-0, 190, sr.

DB: Keith Colvin, Lorain Clearview, 6-0, 155, jr.; Marcus Medina, Milan Edison, 6-0, 175, jr.; Devin Farley, Tontogany Otsego, 6-0, 170, jr.; Grady Hutchinson, Camden Preble Shawnee, 6-0, 200, sr.; Jayonn Saunders, Purcell Marian, 5-7, 136, soph.; Ty Reali, Cardinal Mooney, 6-1, 165, sr.

P: Connor Yeager, Clermont Northeastern, 6-4, 200, soph.

Third Team Offense

Summit Country Day quarterback Alex Davis (2) scores a touchdown in the second quarter of the Miami Valley Conference football game between Roger Bacon and the Knights at Summit Country Day in Hyde Park on Friday, Oct. 14. © Albert Cesare/The Enquirer Summit Country Day quarterback Alex Davis (2) scores a touchdown in the second quarter of the Miami Valley Conference football game between Roger Bacon and the Knights at Summit Country Day in Hyde Park on Friday, Oct. 14.

QB: Walter Moses, Perry, 6-3, 165, soph.; Brayden Bayles, Heath, 6-0, 175, jr.; Alex Davis, Summit Country Day, 6-1, 180, sr.; Blaise Sizer, Waynesville, 6-4, 195, sr.; Carson Colucci, Navarre Fairless, 6-0, 170, sr.

RB: Jayden Studio, Perry, 6-1, 193, jr.; Matthew Orr, Liberty Center, 6-0, 190, sr.; Jaqui Hayward, Oak Harbor, 5-10, 165, jr.; Jaquez Keyes, Ironton, 6-0, 215, sr.; Brent Thompson, Gamble Montessori, 6-0, 215, jr.; Nick Heisser, Madeira, 6-1, 210, sr.

WR/TE: Steeler Leep, Fairland, 5-10, 180, Sr.; Reade Pendleton, Portsmouth, 5-9, 164, sr.; Lukas Gilland, Magnolia Sandy Valley, 6-0, 155, soph.; Jacob Carrico, Summit Country Day, 5-11, 170, sr.; Bryce Sipple, Blanchester, 6-1, 185, jr.; Ayden Leon, South Range, 6-3, 205, sr.; Alec Delsginore, Cardinal Mooney, 6-2, 205, sr.

OL: Jason Brent, Burton Berkshire, 5-10, 224, soph.; Camron Carreras, Lorain Clearview, 5-8, 315, sr.; Ethan Ranzenberger, Port Clinton, 6-3, 305, Sr.; Braden Klosterman, Coldwater, 5-10, 220, sr.; John Geiger, Centerburg, 6-5, 310, sr.; Chasen Allison, Blanchester, 6-1, 270, sr.; Max Mobley, Madeira, 6-2, 265, sr.; Tom Fox, Navarre Fairless, 6-2, 240, sr.

K: Caleb Harris, Highland, 5-11, 150, sr.; Sean Leonard, Jamestown Greeneview, 6-2, 190, soph.

Third Team Defense

DL: Josiah Longo, Lorain Clearview, 5-9, 160, soph.; Javen Gaines, Defiance Tinora, 6-0, 270, sr.; Dalton Hesselbart, Pemberville Eastwood, 6-1, 181, sr.; Marshall Meade, Barnesville, 6-0, 190, soph.; Desmond Davis, Gamble Montessori, 6-4, 250, jr.; Ya'Va Harris, Purcell Marian, 5-10, 211, sr.; Carson Colucci, Navarre Fairless, 6-2, 165, jr.

LB: Elijah Southern, Burton Berkshire, 5-11, 225, sr.; Charlie Frederick, Chagrin Falls, 5-10, 165, sr.; Cannon Endicott, Bloomdale Elmwood, 6-2, 175, sr.; Zane Brownfield, Piketon, 5-8, 170, jr.; Caleb Miller, Sugarcreek Garaway, 5-10, 160, sr.; Mekhi Johnson, Columbus Africentric, 6-1, 190, jr.; Bradyn Gibbs, Germantown Valley View, 6-1, 175, sr.

DB: Jake Burkons, Beachwood, 5-11, 185, jr.; Wyatt Payne, Conneaut, 5-8, 155, jr.; Chase Miller, Archbold, 5-8, 170, jr.; Alexander Roden, Sugarcreek Garaway, 6-2, 170, sr.; Brady Roden, Sugarcreek Garaway, 6-2 170, sr.; Keegan Mehr, Brookville, 6-0, 160, jr.

P: Krayton Kern, Archbold, 5-9, 165, Sr.

Honorable Mention

QB: Carter Langley, Zane Trace, 6-3, 180, jr.; Peyton Jackson, Fairland, 5-9, 173, jr.; Jordan Ermalovich, South Point, 6-0, 170, sr.; Jordan Schulz, Alexander, 6-3, 190, jr.; Griffin Cleland, Meigs, 5-10, 175, jr.; Tyler Duncan, Portsmouth, 5-11, 138, sr.; Mitchell Irwin, Portsmouth West, 6-1, 190, sr.; Hayden Cassidy, Cadiz Harrison Central, 5-11, 160, jr.; David Dorsten, Mariemont, 6-0, 185, sr.; Zane Zeiter, Liberty Center, 6-1, 190, sr.; Kameron Garlock, Findlay Liberty-Benton, 5-10, 165, sr.; Ashton O’Brien, Cardinal Mooney, 6-3, 180, jr.; Sawyer Hamsher, Orrville, 5-9, 155, jr.

RB: Conlee Burnem, Meigs, 5-10, 155, jr.; Jeffrey Pica, Minford, 5-9, 210, jr.; Wyatt Brackman, McDermott Northwest, 5-11, 230, sr.; Talan McClurg, Richmond Edison, 5-10, 190, jr.; Ethan Miller, Sugarcreek Garaway, 5-9, 170, sr.; Jake Calodney, Columbus Academy, 5-11, 195, sr.; Caylan LeMaster, Centerburg, 5-9, 160, sr.; Jake Mott, Clermont Northeastern, 5-10, 195, sr.; Brayden Doran, Camden Preble Shawnee, 5-8, 170, sr.; Jerremiah Wolford, Delta, 6-0, 225, sr.; Jesse Grace, Garrettsville Garfield, 6-0, 200, sr.; Nate Blasiole, Mantua Crestwood, 5-9, 190, so.; Nick Vesey, Champion, 5-11, 185, sr.

WR/TE: Zach Shackelford, LaGrange Keystone, 6-1, 175, soph.; Lincoln Garlock, Findlay Liberty-Benton, 5-9, 155, sr.; Brycen Hunt, Fairland, 6-0, 155, jr.; Brayden Hanshaw, South Point, 6-3, 175, soph.; Casey Cline, Westfall, 6-0, 175, sr.; Jeffery Bishop, Portsmouth West, 5-11, 181, jr.; Cole Tipton, Portsmouth West, 5-11, 165, jr.; Nalin Robinson, Zane Trace, 6-4, 235, sr.; Connor Lintz, McDermott Northwest, 6-2, 180, jr.; Eric Lattimore, Wheelersburg, 5-9, 145, sr.; Tre Rex, Cadiz Harrison Central, 6-5, 175, sr.; Slater Sampsel, Zanesville West Muskingum, 6-2, 180, sr.; Trey Bossaller, North Union, 5-11, 160, sr.; Chris Brown, Harvest Prep, 6-1, 165, jr.; Cadence Varner, Pleasant, 5-10, 155, sr.; Jonathan Ricketts, Carlisle, 6-2, 165, sr.; Hayden Buhro, Oak Harbor, 5-11, 180, Sr.; Dwayne Moody, Youngstown Liberty, 5-11, 160, jr.

OL: Jimmie Palmer, Bloomdale Elmwood, 6-1, 235, jr.; David Kramer, Fairview Park Fairview, 6-1, 205, sr.; Daren Christine, Conneaut, sr.; Spencer Brower, Zane Trace, 6-1, 210, jr.; Noah Patterson, Ironton, 6-2, 255, jr.; Steven Rhodes, Fairland, 6-0, 248, sr.; Alex Jenkins, Piketon, 5-11, 225, sr.; Cabot Arbaugh, Cadiz Harrison Central, 6-4, 270, sr.; Andrew Neary, Magnolia Sandy Valley, 6-2, 275, jr.; Cohen Cabot, West Lafayette Ridgewood, 5-10, 218, sr.; Carson Causby, Belmont Union Local, 5-10, 209, sr.; Connor McKenzie, Zanesville West Muskingum, 6-0, 220, jr.; Drue Duncan, North Union, 6-2, 270, sr.; Landon Pedigo, Highland, 6-0, 260, sr.; Preston Ross, Harvest Prep, 6-0, 230, sr.;Dirk Konrad, Reading, 5-11, 240, jr.; Nathan Abazi, Huron, 5-10, 210, sr.; Jon Wiczen, Garrettsville Garfield, 6-3, 260, jr.; Cody Brugmann, Mantua Crestwood, 6-2, 230, jr.; Gus Valentine, South Range, 6-0, 240, jr.; Adam Garloch, Cardinal Mooney, 6-3, 310, sr.; Tino Merlo, Cardinal Mooney, 6-5, 280, sr.

K: Salvatore Vargas, Burton Berkshire, 5-8, 155, sr.; Cameron Manner, Huron, 5-10, 150, soph.; Cason Doolittle, Findlay Liberty-Benton, 6-2, 175, sr.; Zach Roth, Portsmouth, 5-10, 168, jr.; Justin Kaup, Coldwater, 6-2, 190, sr.; Ethan Bittence, Garrettsville Garfield, 5-8, 155, jr.

DL: Trevor Otley, Findlay Liberty-Benton, 5-8, 170, sr.; Greg O’Hern, Lorain Clearview, 5-11, 175, jr.; Jaydon Anderson, Conneaut, 6-0, 225, soph.; Zach May, Bloomdale Elmwood, 6-0, 245, sr.; Hayden Brannigan, Zane Trace, 5-11, 210, sr.; Zion Martin, Fairland, 5-11, 212, sr.; Nick Wright, Chesapeake, 6-0, 190, sr.; Lane Waggoner, Richmond Edison, 6-0, 150, jr.; Wyatt Wallick, Sugarcreek Garaway, 6-0, 180, jr.; Jonas Paugh, West Lafayette Ridgewood, 6-1, 230, sr.; Chandler Stevens, Highland, 5-10, 190, sr.; Slade McClaskey, Liberty Union, 6-3, 240, jr.; Daylen McIntyre, Heath, 5-10, 166, jr.; Lawson Wade, Mariemont, 6-2, 265, jr.; Matt Wilkerson, Waynesville, 6-4, 230, jr.; Jaleel Rayford, Pemberville Eastwood, 6-0, 200, sr.; Will Desmond, Cardinal Mooney, 6-2, 210, jr.; Jeff Brenner, Cardinal Mooney, 6-0, 210, sr.

LB: Nate Glanc, Fairview Park Fairview, 5-10, 210, sr.; Ayden Cruz, Lorain Clearview, 6-1, 170, jr.; Carson Cinniger, Willard, 5-11, 185, Sr.; Trenton Kruse, Liberty Center, 6-0, 175, jr.; Gabe Chapa, Archbold, 5-8, 165, Sr.; Bryce Hesselbart, Pemberville Eastwood, 5-9, 187, sr.; Isaac Waller, Alexander, 6-1, 200, soph.; Brenden Truett, Portsmouth, 5-6, 200, sr.; Andrew Huck, Bidwell River Valley, 5-5, 150, sr.; Landon Hutchinson, Wheelersburg, 6-0, 160, jr.; Casey Carpenter, Barnesville, 5-10, 180, soph.; Payton Keller, Sugarcreek Garaway, 6-0, 185, jr.; Kauelen Smith, West Lafayette Ridgewood, 5-11, 205, sr.; Marchello Cox, Harvest Prep, 5-11, 190, jr.; Harold Hacker, Columbus Academy, 5-11, 200, sr.;Vincent Eadicicco, Reading, 6-0, 195, sr.; Dylan Horsley, Norwood, 6-0, 185, sr.; Adam Meyer, Bloomdale Elmwood, 5-8, 180, sr.; Luke Raines, Smithville, 6-3, 195, sr.; Logan Boyd, Cardinal Mooney, 6-1, 220, sr.; Luke Belcher, Wooster Triway, 6-0, 185, jr.

DB: Landen Kruse, Liberty Center, 6-0, 175, jr.; Micah Oliver, Bloomdale Elmwood, 6-1, 180, jr.; Amari Felder, Ironton, 5-9, 190, sr.; Parker Hutton, Cadiz Harrison Central, 5-11, 185, jr.; Antwone Johns, Coshocton, 6-0, 180, jr.; Decker Lancaster, Richmond Edison, 5-11, 145, sr.; Emmanuel “EJ” Jenkins, Columbus Academy, 5-9, 170, sr.; Hayden Kline, Highland, 5-8, 140, jr.; Isaac Morrison, Lewistown Indian Lake, 6-2, 165, sr.; Mason Drummond, Genoa Area, 5-10, 175, sr.; Elijah Stanley, Creston Norwayne, 6-0, 190, sr.; Dennis Clark, Cardinal Mooney, 6-1, 170, fr.

P: Drew Dossman, Amanda-Clearcreek, 6-2, 180, jr.; Jeremy Reber, Apple Creek Waynedale, 6-0, 160, jr.

2022 Division VI All-Ohio football teams

Offensive Players of the Year: Chase Hall, Coal Grove; Marco Cirigliano, Columbia Station Columbia

Defensive Players of the Year: Darren Meier, Maria Stein Marion Local; Philip LaVerde, Kirtland

Coaches of the Year: Jason Ward, Columbia Station Columbia; Mike Reid, Mount Gilead

First-team offense

QB: Jacob Hershberger, Harrod Allen East, 5-11, 165, sr.; Blake Foos, Attica Seneca East, 6-1, 190, Jr.; Nate Nemeth, Berne Union, 6-0, 185, sr.; Matthew Bland, Mount Gilead, 6-1, 175, sr.; Braden Keating, New Madison Tri-Village, 5-10, 160, jr.; Jack Talkington, Canton Central Catholic, 6-3, 220, sr.

RB: Marco Cirigliano, Columbia Station Columbia, 5-10, 180, jr.; Adison Reymer, Ashland Crestview, 5-11, 175, sr.; Chase Hall, Coal Grove, 6-2, 215, sr.; Owen Brown, Beverly Fort Frye, 6-2, 205, sr.; Drew Lause, Maria Stein Marion Local, 6-0, 180, soph.; Cody Coontz, Rootstown, 5-10, 190, sr.

WR/TE: Landon Johnson, Hamler Patrick Henry, 5-9, 160, jr.; Trevor Vogt, North Robinson Colonel Crawford, 6-1, 180, jr.; Ray Ray Pettigrew, Bellaire, 5-11, 165, sr.; Brenden Portman, Sarahsville Shenandoah, 5-9, 163, jr.; Grant Knight, Hanoverton United, 6-1, 160, sr.

OL: George Prusock, Kirtland, 6-1, 240, sr.; Mason Ringler, Ashland Crestview, 6-2, 225, sr.; Mason Rose, Maria Stein Marion Local, 5-10, 245, sr.; Anthony Fatica, Columbia Station Columbia, 6-6, 295, sr.; Joe Pekar, Kirtland, 6-0, 200, sr.; Quentin Lehman, Dalton, 6-3, 260, sr.; Tony Karp, Rootstown, 6-2, 280, jr.; Trevor Davis, Mogadore, 6-2, 235, sr.

K: Luke Courtney, Hanoverton United, 6-0, 160, jr.

First-team defense

DL: Daven Patel, Kirtland, 5-10, 190, sr.; Owen Barker, Ashland Crestview, 6-3, 205, sr.; Jake Topp, Maria Stein Marion Local, 6-0, 200, sr.; Caleb Riggs, Beverly Fort Frye, 6-4, 215, sr.; Judah Reid, Mount Gilead, 6-2, 260, sr.; Jared Lyons, Versailles, 6-0, 215, sr.; Seth Cook, New Madison Tri-Village, 6-2, 180, sr.; Mason Williams, Mogadore, 6-4, 245, sr.

LB: Philip LaVerde, Kirtland, 5-10, 180, sr.; Darren Meier, Maria Stein Marion Local, 5-10, 195, sr.; Tadd Koch, Columbus Grove, 6-3, 240, sr.; Landen Kemerley, Carey, 6-0, 210, sr.; Leighton Loge, Nelsonville-York, 6-2, 185, sr.; Zaiden Huck, Beverly Fort Frye, 5-11, 190, sr.; Brayden Koeller, West Alexandria Twin Valley South, 5-10, 170, jr.; Roclen Bettura, Columbiana Crestview, 5-9, 180, sr.

DB: Tommy Gogolin, Kirtland, 5-8, 175, sr.; Tate Hess, Maria Stein Marion Local, 6-2, 165, sr.; Braxton Brown, Beverly Fort Frye, 6-0, 164, sr.; Caden Cunningham, Ashland Crestview, 6-1, 175, sr.; Will Sayle, Kirtland, 5-11, 170, jr.; Tyler Mrakuzic, Sullivan Black River, 5-9, 150, sr.

P: Emilio Duran, Toledo Ottawa Hills, 6-0, 190, sr.

Second-team offense

QB: Makhi Williams, Nelsonville-York, 6-1, 170, jr.; Cavan Cooper, Paint Valley, 6-1, 210, sr.; Braxton Barnett, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 165, fr.; J.J. Miller, Williamsburg, 5-11, 165, jr.; Ethan Siders, West Salem Northwestern, 6-1, 190, sr.; Donovan Pawlowski, Brookfield, 6-0, 190, sr.

RB: Josh Soltis, Middlefield Cardinal, 5-9, 180, sr.; Jake Boggs, Castalia Margaretta, 6-1, 220, sr.; Bunk Millender, Newcomerstown, 5-8, 150, soph.; Ethan Albert, Worthington Christian, 5-9, 180, sr.; Joel Gehret, Versailles, 5-10, 190, jr.; Grayson Siders, Dalton, 5-11, 185, jr.

WR/TE: Gino Blasini, Kirtland, 6-2, 195, jr.; Adam Knack, Kirtland, 6-2, 230, sr.; Beau Wolf, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-11, 165, sr.; Gibby Wilson, Worthington Christian, 6-3, 175, sr.; Alex Ervin, Williamsburg, 6-4, 235, jr.; Michael Osborne, Versailles, 5-11, 170, jr.; Carson Free, Paint Valley, 6-3, 170, soph.

OL: Nick Novak, Cuyahoga Heights, 6-2, 270, jr.; Dylan Gibson, Castalia Margaretta, 6-1, 267, jr.; Parker Ketterman, North Robinson Colonel Crawford, 6-2, 215, sr.; Brennan Davis, Harrod Allen East, 6-4, 300, sr.; Braylon Kinder, Bellaire, 6-0, 230, sr.; Dillan Plush, New Madison Tri-Village, 6-1, 220, sr.; Lucas Stammen, Versailles, 5-10, 185, sr.;

K: Graham Sorg, Cincinnati Country Day, 5-11, 170, sr.

Second-team defense

DL: Max Soltis, Middlefield Cardinal, 6-2, 190, soph.; Gavin Tollett, Columbia Station Columbia, 6-2, 185, jr.; Joel Rataiczak, Sarahsville Shenandoah, 6-4, 220, sr.; Ian Gecse, Grandview, 6-4, 235, sr.; Austin Sellers, Dayton Christian, 6-1, 175, jr.;

LB: Ethan Hostetler, West Jefferson, 6-1, 180, sr.; Vince Berardi, Columbia Station Columbia, 6-3, 180, sr.; A.J. Schafer, Columbus Grove, 6-1, 225, sr.; Jacob Rayburn, Arcanum, 5-9, 170, sr.; Austin Rismiller, New Madison Tri-Village, 6-3, 210, sr.; Grant Johnson, Dalton, 5-10, 190, sr.; Alex Anderson, Canton Central Catholic, 5-10, 170, sr.

CCD fullback Ryan Coyle runs for a first down. He also doubled as a defensive back for the Nighthawks. © JIM OWENS FOR THE ENQUIRER CCD fullback Ryan Coyle runs for a first down. He also doubled as a defensive back for the Nighthawks.

DB: Jacob Sanders, Columbia Station Columbia, 5-7, 150, jr.; Sam McCaffery, Toledo Ottawa Hills, 6-1, 170, sr.; Ryan Coyle, Cincinnati Country Day, 5-9, 170, soph.; Jamison Watts, New Paris National Trail, 6-0, 165, jr.; Justin Finkbine, New Madison Tri-Village, 6-5, 190, sr.;

P: Aiden Eifert, Maria Stein Marion Local, 5-10, 185, sr.; Eric Groesser, Sullivan Black River, 6-0, 195, jr.

Third-team offense

QB: Evan Kreais, Bascom Hopewell-Loudon, 6-4, 170, jr.; Hayden Kuhn, Ashland Crestview, 6-0, 155, sr.; Nathan Boiarski, Orwell Grand Valley, 6-3, 190, sr.; Dylan Morton, Beaver Eastern, 6-0, 230, jr.; Jared Witherow, Malvern, 6-4, 180, soph.; Hobie Raikes, Worthington Christian, 5-9, 165, jr.; Preston Sellers, Dayton Christian, 5-10, 195, sr.

Deer Park running back Kendall Luckett runs the ball for a first down in the game between Purcell Marian and the Wildcats at Deer Park High School, Aug. 20. © JIM OWENS FOR THE ENQUIRER Deer Park running back Kendall Luckett runs the ball for a first down in the game between Purcell Marian and the Wildcats at Deer Park High School, Aug. 20.

RB: Rocco Alfieri, Kirtland, 5-10, 180, jr.; Breckin Dugan, Elgin, 5-8, 140, sr.; Awesom Mitchell, North Lewisburg Triad, 5-11, 185, soph.; Kendall Luckett, Deer Park, 6-0, 200, sr.; Reed Wehr, New Madison Tri-Village, 5-7, 170, jr.; Ian Erb, Mineral Ridge, 6-1, 180, jr.

WR/TE: LeJon Woods, Garfield Heights Trinity, 5-9, 165, sr.; Robert Rogers, Orwell Grand Valley, 6-2, 175, jr.; Hunter Yates, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 170, jr.; Mason Book, West Jefferson, 6-2, 180, jr.; Tanner Printz, New Madison Tri-Village, 6-0, 160, jr.; Isaiah Jones, Brookfield, 6-4, 200, sr.; Jontrell Mixon, Youngstown Valley Christian, 6-4, 230, sr.

OL: Matthew Kahley, Kirtland, 6-0, 225, soph.; Brock Bushong, Carey, 6-3, 280, sr.; Elias Bazell, Coal Grove, 6-2, 230, sr.; Andrew Medinger, Rock Hill, 6-5, 330, sr.; Spencer Ebersbach, Newcomerstown, 6-0, 270, soph.; Hayden Krinn, Mount Gilead, 6-0, 240, jr.; Caleb Coolman, Dayton Christian, 6-3, 305, sr.; Wyatt Jones, Newton Falls, 6-3, 275, sr.

K: Frank Washburn, Columbia Station Columbia, 6-2, 180, sr.

Third-team defense

DL: Will Bates, Kirtland, 5-10, 190, jr.; Angelo Rocco, Cuyahoga Heights, 6-0, 180, sr.; Luke Zody, Worthington Christian, 6-1, 240, sr.; Charles Naylor, Northmor, 6-0, 200, jr.;

LB: Rory Corrigan, Independence, 6-0, 210, sr.; J.T. Patrick, Castalia Margaretta, 6-0, 196, sr.; George Hulsey, Martins Ferry, 5-9, 180, sr.; Brayden Roth, Bellaire, 5-11, 180, sr.; James Ashton, Berne Union, 6-1, 207, sr.; Jack Rickert, Grandview, 5-11, 225, sr.; Shepard Snell, Cincinnati Country Day, 6-3, 175, jr.; Nathan Rohrman, Mineral Ridge, 6-1, 225, sr.

DB: Josh Nocella, Wellington, 5-9, 170, sr.; A.J. Landon, Fairbanks, 5-11, 175, jr.; Hunter Fulk, Northmor, 5-10, 150, jr.; Kaden Rosebrook, Hamler Patrick Henry, 6-3, 190, Sr.; Blake Berrier, Bascom Hopewell-Loudon, 6-1, 170, jr.;

P: Clay Greuey, Beverly Fort Frye, 6-4, 205, jr.

Honorable mention

QB: Ryan Croston, Andover Pymatuning Valley, 5-10, 180, jr.; Jake Heatherington, Bellaire, 6-2, 185, sr.; Clayton Miller, Beverly Fort Frye, 6-0, 180, soph.; A.J. Bower, Northmor, 6-0, 175, soph.; Braydan Taylor, Grove City Christian, 6-2, 195, sr;  Lance Rickle, Kamryn Lohr, North Robinson Colonel Crawford, 5-11, 190, sr.; Zeke Cameron, Mogadore, 6-1, 170, jr.; Triston Valley, Mineral Ridge, 6-0, 185, sr.

RB: Trenton Barraza, Columbus Grove, 6-1, 174, soph.; Quinton Puckett, Huntington, 5-10, 155, sr.; Nathan Dreitzler, Frankfort Adena, 6-2, 190, soph.; Braylon Robertson, Paint Valley, 5-7, 215, soph.; Hudson Stalder, Nelsonville-York, 6-0, 180, sr.; Tev’n Williams, Martins Ferry, 5-10, 180, soph.; Austin Powell, Beverly Fort Frye, 5-8, 160, sr.; Garrett George, Mount Gilead, 5-11, 185, sr.; Gabe McGill, West Liberty-Salem, 5-9, 165, jr.; Cais Kingsley, West Alexandria Twin Valley South, 5-10, 165, jr.; Jack Hoel, Harrod Allen East, 5-8, 200, jr.; JeSean Lindsey, Youngstown Valley Christian, 5-8, 180, soph.; Kordell French, Rock Hill, 5-8, 155, sr.

WR/TE: Riley Dunbar, Metamora Evergreen, 6-5, 185, jr.; Chris Buchanan, Collins Western Reserve, 6-3, 170, sr.; Teagan Werner, Beaver Eastern, 5-9, 155, jr.; Max Frank, Glouster Trimble, 5-10, 170, jr.; Dylan Phillips, Malvern, 6-2, 175, jr.; Carson Steinmetz, East Knox, 5-10, 165, sr.; Titus Gehret, Versailles, 6-0, 205, sr.; Craig Reed, West Salem Northwestern, 6-1, 170, sr.; Zach Frankford, Loudonville, 5-10, 180, sr.

OL: Dustin Lunsford, Coal Grove, 6-2, 270, sr.; Evan Fisher, Oak Hill, 6-2, 275, sr.; Kalen Skidmore, Bucyrus Wynford, 6-0, 255, jr.; Jared Trenner, Sarahsville Shenandoah, 5-9, 210, sr.; Kaleb Bailey, Beverly Fort Frye, 6-3, 252, sr.; Frank McClelland, Malvern, 6-5, 280, sr.; Lucas Littell, Bellaire, 6-0, 245, sr.; Colin McAvoy, Cardington, 6-0, 205, sr.; Christian Miller, Fairbanks, 5-9, 190, sr.; Tyler Richmond, Grove City Christian, 6-2, 315, sr.; Sean Roberts, New Paris National Trail, 6-0, 255, sr.; Paul Day, West Alexandria Twin Valley South, 6-1, 225, jr.; Wylie Harbour, West Liberty-Salem, 5-9, 250, sr.; Michael Warner, North Lewisburg Triad, 5-9, 250, sr.; Blake Weyant, New Madison Tri-Village, 6-1, 345, sr.; Matt Allomong, Carey, 6-4, 280, Jr.; Dallas McCracken, Hanoverton United, 6-5, 290, jr.; Evan Riffle, Ravenna Southeast, 6-4, 290, sr.; Connor Heater, Brookfield, 6-2, 255, sr.; Tyler Shellenbarger, Mogadore, 5-8, 250, sr.; T.J. Perkins, Canton Central Catholic, 5-9, 225, sr.

K: Braylen Kennedy, Harrod Allen East, 6-0, 135, sr.; Braxton Morton, North Robinson Colonel Crawford, 5-9, 150, jr.; Ryan Runyon, Malvern, 5-9, 150, jr.; Devin Holloway, Ashland Crestview, 5-10, 155, sr.

DL: Nathan Brodman, Carey, 6-4, 205, jr.; Aiden Behrman, Hamler Patrick Henry, 6-5, 170, sr.; Dillon Bryan, Columbus Grove, 6-0, 190, sr.; Will Nutter, Bascom Hopewell-Loudon, 6-3, 230, soph.; Brett Klaiber, Coal Grove, 6-2, 270, jr.; Dalton Black, Huntington, 6-2, 195, sr.; K.J. Reinsmith, Beaver Eastern, 6-4, 290, sr.; Maleek Williams, Nelsonville-York, 6-2, 215, sr.; Cole Wright, Glouster Trimble, 6-1, 220, jr.; Carter McConnell, Newcomerstown, 5-10, 185, soph.; Kyle Bossert, Malvern, 6-2, 245, jr.; Alex Reese, Martins Ferry, 6-5, 215, soph.; Graham Baker, Beverly Fort Frye, 5-10, 215, jr.; Wyatt Adams, Berne Union, 6-1, 180, sr.; Jacob Neighbarger, East Knox, 5-9, 185, sr.; Gage McQueen, West Alexandria Twin Valley South, 5-11, 250, sr.; Gage Summit, Carey, 6-0, 175, sr.; Drew Nero, Rootstown, 6-4, 225, sr.; Austin Wise, Atwater Waterloo, 6-2, 225, sr.; Micah Simpson, Loudonville, sr.; Colin Jones, 6-0, 215, Dalton, jr.

LB: Anthony Starr, Brooklyn, 5-10, 160, sr.; Nathan Patfield, Wellington, 5-9, 205, sr.; Kade Wireman, Harrod Allen East, 5-8, 155, sr.; Shawn Bailey, Ashland Crestview, 6-3, 180, sr.; Gabe Thew, North Robinson Colonel Crawford, 6-2, 210, sr.; Drew Seitz, Maria Stein Marion Local, 6-2, 225, sr.; Jagger Endicott, Bascom Hopewell-Loudon, 5-10, 175, sr.; Skyler Kidd, Rock Hill, 5-11, 200, sr.; Gavin Richards, Nelsonville-York, 5-9, 160, jr., Sr.; Lakota Davis, Lucasville Valley, 6-0, 225, sr.; Charlie Parry, Old Washington Buckeye Trail, 6-4, 185, jr.; Manny Walker, Malvern, 5-8, 145, jr.; Jacob Feldner, Sarahsville Shenandoah, 5-8, 180, jr.; Cayden Carroll, Grove City Christian, 5-9, 170, soph.; Josh Wilcoxon, West Liberty-Salem, 5-9, 185, soph.; Blake Hopkins, Sullivan Black River, 5-11, 185, jr.; A.J. Bartolin, Brookfield, 6-1, 185, sr.; Kaiden Kirila, Brookfield, 5-11, 210, jr.; Mason Miller, Mineral Ridge, 6-2, 190, sr.

DB: Shep Halker, Columbus Grove, 5-9, 155, sr.; Nathan Buschur, Maria Stein Marion Local, 5-11, 170, sr.; Gavin Gipson, Coal Grove, 6-0, 175, jr.; Landen Inman, Nelsonville-York, 5-10, 160, soph.; Colt Buckle, Lucasville Valley, 5-11, 160, sr.; Weston Miley, Sarahsville Shenandoah, 6-3, 170, jr.; Baron Lucey, Martins Ferry, 5-9, 165, jr.; Terrin Frazier, Bellaire, 5-10, 150, sr.; Brandon Anderson, Deer Park, 5-9, 160, sr.; Ben Browning, New Paris National Trail, 5-10, 170, sr.; Cole Bishop, West Alexandria Twin Valley South, 6-0, 170, jr.; Justin Oliver, Dayton Christian, 5-9, 160, sr.; Devin Graham, Mogadore, 6-2, 155, jr.; Nolan Hartsel, West Salem Northwestern, 6-2, 205, sr.; Ethan Stutz, Dalton, 6-0, 175, sr.; Brett Carsone, Brookfield, 5-8, 170, jr.; Owen McDevitt, North Jackson Jackson-Milton, 5-9, 155, sr.; Dan Boron, Canton Central Catholic, 5-10, 170, jr.

P: Devon Dzik, Cuyahoga Heights, 5-9, 150, soph.; Drew DeWitt, New Paris National Trail, 6-4, 210, jr.; Eric Allison, West Alexandria Twin Valley South, 6-5, 175, sr.; Jackson Gregory, Van Buren, 6-3, 195, sr.; Luke DeAngelis, Rootstown, 6-3, 230, sr.

2022 Division VII All-Ohio football teams

Offensive Player of the Year: Connor Smith, Gibsonburg

Defensive Player of the Year: Levi Lyons, Danville

Coach of the Year: Jason Hale, Antwerp

First-team offense

QB: Carson Altimus, Antwerp, 6-0, 170, jr.; Jake Pantelidis, Waterford, 6-1, 190, sr.; Cale Bender, Caldwell, 5-10, 165, jr.; Kabel Isaly, Hannibal River, 5-10, 160 jr.; Vinny Ballone, Lowellville, 6-4, 195, sr.

RB: Connor Smith, Gibsonburg, 5-8, 180, sr.; Quincey Crabbs, Norwalk St. Paul, 5-9, 185, sr.; Marshal Sayre, Caldwell, 5-10, 195, sr.; Mason Hackett, Newark Catholic, 5-8, 195, sr.; Alex Sanders, Upper Scioto Valley, 6-0, 190, jr.; Exzaviar Moody, Ansonia, 5-11, 195, sr.; Chase Eye, Windham, 5-11, 170, sr.

WR/TE: Aidan Morris, Pandora-Gilboa, 6-0, 170, jr.; Isaac Blair, Greenwich South Central, 6-1, 155, jr.; Caden Nester, Edon, 6-2, 185, sr.; Brody Lollathin, Hannibal River, 5-11, 180, sr.; Hyde O'Reilly, Fisher Catholic, 6-4, 172, soph.; Logan Eilerman, Fort Loramie, 6-4, 210, sr.

OL: Rylar Essinger, Arlington, 6-3, 244, sr.; Martin Myerholtz, Gibsonburg, 6-2, 215, sr.; Peyton Blue, Hannibal River, 6-1, 250, soph.; Levi Milledge, Mechanicsburg, 6-0, 200, sr.; Jacob Lauck, Lima Central Catholic, 6-2, 215, sr.; Nick Bormuth, McComb, 6-4, 260, jr.; Patrick Valent, Warren JFK, 6-4, 290, sr.

K: Elam Suter, Pandora-Gilboa, 5-10, 165, sr.

First-team defense

DL: Kevin Smith, Upper Scioto Valley, 6-1, 310, sr.; Ben Haney, Bowerston Conotton Valley, 6-4, 222, sr.; Daymeon Pennington, New Miami, 6-1, 265, sr.; Kendric Robinson, Antwerp, 6-6, 330, sr.; Carter Campbell, Portsmouth Notre Dame, 6-3, 190, sr.

LB: Andrew Swisher, McComb, 5-11, 180, sr.; Brandon Oldaker, Meigs Eastern, 6-3, 240, jr.; Colby Langley, Caldwell, 5-11, 195, sr.; Levi Lyons, Danville, 6-0, 210, sr.; Nathan Thiel, Ridgedale, 6-3, 185, jr.; Calvin Hoying, Fort Loramie, 6-3, 240, sr.; Wyatt Morris, Salineville Southern, 5-11, 155, sr.; Ambrose Hoso, Warren JFK, 5-11, 195, sr.

DB: Landon Brewer, Antwerp, 6-3, 180, jr.; David Homan, New Bremen, 6-0, 167, sr.; Kaiden Colopy, Danville, 6-0, 175, sr.; A.J. Meyer, Norwalk St. Paul, 6-0, 185, sr.; Braylon Scalf, Delphos Jefferson, 6-0, 160, sr.; Thomas Valent, Warren JFK, 5-11, 185, sr.

P: Max Payne, Danville, 5-11, 215, sr.

Second-team offense

QB: Drew Breitigam, Waynesfield-Goshen, 5-9, 140, jr.; Brogan Stephey, Minster, 6-1, 165, soph.; Caleb Maurer, Fort Loramie, 6-1, 170, sr.; Carson Parker, Lima Central Catholic, 6-2, 207, jr.; Caleb Hadley, Warren JFK, 6-2, 210, jr.

RB: Owen Berner, Defiance Ayersville, 6-0, 200, sr.; Ethan Luginbill, Pandora-Gilboa, 6-0, 210, sr.; Danny Blair, Fairfield Christian, 5-10, 175, soph.; Daniel Kamara, Springfield Catholic Central, 5-9, 170, jr.; Warren Shockey, Degraff Riverside, 5-9, 155, sr.; Colton Soukup, Salineville Southern, 6-0, 175, sr.

WR/TE: Corbin Toms, Lucas, 6-0, 164, sr.; Dalton Jordan, Waynesfield-Goshen, 5-10, 145, jr.; Elijah Brock, Shadyside, 6-5, 195, sr.; Grant Moore, Newark Catholic, 6-1, 175, sr.; Brady Bunofsky, Lowellville, 6-3, 200, sr.; Jackson Howdyshell, Cedarville, 6-2, 200, jr.

OL: Austin Miller, Antwerp, 5-9, 225, jr.; Will Fazekas, Fairport Harbor Fairport Harding, 6-3, 250, sr.; Jase Norman, Caldwell, 6-2, 275, jr.; Kyle Wright, Newark Catholic, 6-2, 210, sr.; Blaine Castle, Upper Scioto Valley, 6-5, 280, sr.; Kaleb Schindewolf, De Graff Riverside, 6-4, 260, sr.

K: J.J. Viau, Fisher Catholic, 5-10, 158, sr.

Second-team defense

DL: Wilson Grubb, McComb, 5-9, 170, jr.; Brayden Townsend, Ridgedale, 6-2, 185, soph.; Damian Bruns, Fort Loramie, 6-6, 215, jr.; Andy Silverthorn, Toronto, 6-6, 232, soph.; Dillon Looney, Danville, 6-0, 205, sr.

LB: Jackson DeBolt, Columbus Crusaders, 5-9, 170, jr.; Wyatt Russell, Pandora-Gilboa, 6-0, 220, sr.; Ty Lehnhart, Lucas, 6-0, 175, sr.; Weston McGuire, Defiance Ayersville, 6-0, 210, sr.; Abe McBee, Franklin Furnace Green, 5-10, 185, jr.; Gavin Douglass, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 6-0, 200, jr.; Demico Harris, St. Bernard-Elmwood Place, 5-6, 200, soph.

DB: Logan Toms, Lucas, 6-0, 179, jr.; Lane Cline, Waterford, 5-10, 160, sr.; Camden Glaser, McComb, 6-4, 175, sr.; Zaiden Fry, Sycamore Mohawk, 6-1, 175, sr.; Alex Herlan, Caldwell, 6-3, 175, soph.; Aidan Rossi, Warren JFK, 6-0, 180, sr.

P: Daniel Bolster, Steubenville Catholic Central, 6-2, 165, jr.

Third-team offense

QB: Jared Griggs, Arlington, 5-10, 167, sr.; Jayden Roland, Mechanicsburg, 5-9, 175, jr.; Zeb Kinsey, Toronto, 6-3, 210, soph.; Miller Hutchinson, Newark Catholic, 6-3, 160, soph.

RB: Braxton Althauser, McComb, 5-10, 165, jr.; Evan Rice, Bowerston Conotton Valley, 5-11, 200, sr.; Greg Miller, St. Bernard-Elmwood Place, 6-1, 230, sr.; Ryan Carcelli, New Middletown Springfield, 5-8, 160, sr.; Dom Toto, Vienna Mathews, 5-7, 145, soph.

WR/TE: Kailen Butler, Mechanicsburg, 5-8, 155, jr.; Abe Delano, Defiance Ayersville, 6-3, 215, jr.; Billy Clouse, Tiffin Calvert, 6-3, 190, jr.; Seandelle Gardner, New Middletown Springfield, 5-9, 145, sr.; Anthony Lucente, Lowellville, 6-2, 205, sr.;

OL: Tyler Blanton, Franklin Furnace Green, 6-1, 245, sr.; Ivan Escamilla, Springfield Catholic Central, 6-1, 255, sr., Caleb Finney, South Charleston Southeastern Local, 5-11, 210, sr.; Roger Hoying, Fort Loramie, 6-0, 260, jr.; Max Silverthorn, Toronto, 6-6, 232, sr.; Kyle Crown, McDonald, 5-11, 265, sr.

K: Hunter Schaefer, New Bremen, 5-10, 193, sr.

Jeff Cargile placed five Cincinnati College Prep players on the Division VII All-Ohio team in his first season as head coach. © TONY TRIBBLE FOR THE ENQUIRER Jeff Cargile placed five Cincinnati College Prep players on the Division VII All-Ohio team in his first season as head coach.

Third-team defense

DL: Keagan Jackson, Sciotoville East, 5-9, 165, sr.; Brayden Strawn, Hannibal River, 5-9, 200, sr.; Wes McKinley, Mt. Victory Ridgemont, 6-3, 235, sr.; Brady Clark, Defiance Ayersville, 6-3, 215, jr.; Donald Bailey, Cincinnati College Preparatory Academy, 6-4, 215, sr.

LB: Ryan Lucas, Danville, 5-8, 195, sr.; Anthony Ibarra, Union City Mississinawa Valley, 5-11, 210, jr.; Matt Cira, Lima Central Catholic, 6-1, 185, sr.; Seth Thomas, Toronto, 6-3, 228, jr.; Ty Long, Hannibal River, 6-2, 195, sr.; Isaac Raterman, Fort Loramie, 6-4, 200, sr.; Rico Johnson, Cincinnati College Preparatory Academy, 5-10, 185, jr.; Lucas Datillo, New Middletown Springfield, 5-10, 217, sr.

DB: Mykell Andrews, Columbus Crusaders, 6-0, 190, jr.; Simon Godwin, De Graff Riverside, 5-6, 150, sr.; Gavin Murphy, Meigs Eastern, 6-3, 183, soph.; Josh Saunders, Symmes Valley, 5-8, 185, sr.; Jaelen Griffin, Cincinnati College Preparatory Academy, 6-0, 175, soph.

P: Ashton Mullins, Mt. Victory Ridgemont, 6-5, 200, sr.

Honorable mention

QB: Josiah Smith, Racine Southern, 6-0, 185, jr.; Logan Doughty, Corning Miller, 6-1, 155, soph.; Austin Baughman, Sciotoville East, 6-0, 155, sr.; Colin Jackson, Bridgeport, 6-1, 185, sr.; Jackson Pyles, Cedarville, 6-0, 170, jr.; Myles Platfoot, De Graff Riverside, 6-0, 175, jr.; Brandon Mitchell, Greenwich South Central, 6-0, 175, sr.; Andrew Smollen, Lucas, 6-1, 183, sr.; Jake Hoverstock, Jeromesville Hillsdale, 5-9, 155, sr.

RB: Dylan Taylor, Waterford, 5-10, 180, jr.; Rylee Barrett, Meigs Eastern, 5-8, 165, jr.; Nathaniel Brannigan, Franklin Furnace, 6-0, 200, jr.; Gavin Hart, Portsmouth Notre Dame, 6-0, 215, jr.; Landan Lodwick, Franklin Furnace Green, 5-9, 160, sr.; Zane Kinsey, Toronto, 5-10, 187, sr.; Andrew Kronenbitter, Millersport, 5-9, 155, sr.; Clay Padubny, Delphos St. John’s, 6-2, 215, sr.; Ben Burger, Norwalk St. Paul, 6-0, 175, jr.; Hayden Hiegel, Leipsic, 6-1, 180, sr.; Aiden Biederman, Waynesfield-Goshen, 6-3, 210, sr.; Colten Vanwinkle, Lewisburg Tri-County North, 6-0, 215, jr.; Antonio Smith, Warren JFK, 5-9, 185, jr.

WR/TE: Mason Heiss, Waterford, 6-0, 170, sr.; Tanner Sanders, South Gallia, 5-8, 160, soph.; Dylan Wheeler, Caldwell, 5-10, 170, sr.; Mason Aberts, Bridgeport, 5-9, 160, sr.; Weston Hartman, Zanesville Rosecrans, 6-3, 190, sr.; Sam Rauch, Fairfield Christian, 6-2, 210, sr.; Josh Flora, Cedarville, 6-0, 160, jr.; Christian McGee, Fort Loramie, 6-3, 170, sr.; Carter Kiess, Edon, 6-0, 160, sr.; Parker Moore, Antwerp, 5-10, 150, sr.; Dylan Seison, Portsmouth Notre Dame, 6-1, 155, sr.

OL: Tom Miller, Ashtabula St. John, sr.; Braden Hagemier, Pandora-Gilboa, 6-0, 250, sr.; Chase Rospert, Norwalk St. Paul, 5-8, 175, sr.; Chase Dunson, Waynesfield-Goshen, 5-11, 220, sr.; Seth Archer, Caldwell, 6-2, 265, sr.; Robert Myer, Bowerston Conotton Valley, 5-11 220, sr.; Landen Lydick, Woodsfield Monroe Central, 6-2, 200, jr.; Chase Baldwin, Cedarville, 6-0, 265, jr.; Chris’Jen Dickey, Cincinnati College Preparatory Academy, 5-10, 250, jr.; Jason Stover, Ansonia, 5-9, 250, sr.; Cam Waugaman, Gibsonburg, 6-4, 290, sr.; Tyler Shipman, Lima Central Catholic, 6-2, 225, sr.; Landon Randolph, Meigs Eastern, 6-2, 215, sr.; Payton Hersman, 6-1, 285, sr., Salineville Southern; Anthony Paolella, Windham, 5-10, 235, jr.

K: Aidan Culler, Lucas, 6-1, 183, Jr.; Hayden Wilcoxen, Meigs Eastern, 5-8, 140, fr.; Paisley Sidwell, Caldwell, 5-7, 120, jr.; Tyler Young, Springfield Catholic Central, 5-10, 175, sr.; Sarosh Sheth, Warren JFK, 5-8, 155, sr.

DL: Logan Risner, Norwalk St. Paul, 6-0, 195, Sr.; Maverrick Piotrowski, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-10, 170, jr.; Landon Flaherty, Waterford, 6-2, 200, sr.; Ethan Crock, Caldwell, 6-2, 185, soph.; Ethan Carpenter, Caldwell, 5-8, 210, sr.; Kaden Johnson, Hannibal River, 5-11, 230, jr.; Ethan Geiger, Miami Valley Christian Academy, 6-3, 250, sr., Eyan Hackler, Ansonia, 5-7, 210, sr.; Trent Trobridge, Union City Mississinawa Valley, 5-9, 170, jr.; Omarion Turnage, Cincinnati College Preparatory Academy, 6-3, 275, sr.; Tanner Vorhees, Delphos Jefferson, 5-10, 195, sr.; Abram Rivera, Warren JFK, 5-11, 210, sr.; Vinny Perry, Lowellville, 5-11, 225, jr.; Vinnie Woods, New Middletown Springfield, 5-9, 200, sr.; Joe Linkesh, Vienna Mathews, 6-1, 220, soph.

LB: Jace Margraf, Sycamore Mohawk, 5-8, 165, sr.; Andy Meyer, Norwalk St. Paul, 6-0, 185, sr.; Braden Kiesel, Greenwich South Central, 5-10, 185, sr.; Zak Hambor, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-10, 168, sr.; Derek Griffith, Racine Southern, 6-1, 190, jr.; E.J. Siders, South Gallia, 6-1, 190, jr.; Dalton Phillips, Woodsfield Monroe Central, 5-10, 180, jr.; Joey Bugaj, Bridgeport, 5-8, 160, sr.; Lane Poland, Mechanicsburg, 6-1, 160, sr.; Darrien Stapleton, Springfield Catholic Central, 5-11, 180, jr.; Nate Boerger, Fort Loramie, 5-11, 190, sr.; C.J. Wilt, South Charleston Southeastern Local, 5-10, 175, jr.; Montana Pierce, McComb, 5-9, 170, Sr.; Ethan Frankhouser, Lima Central Catholic, 6-1, 185, sr.; Jack Eye, Windham, 6-0, 185, so.; Santino Rivera-Ocasio, Lowellville, 5-10, 170, jr.; Wyatt Kuboff, New Middletown Springfield, 5-8, 175, soph.; Logan Corson, Vienna Mathews, 5-11, 180, sr.; Danny Gray, McDonald, 5-9, 180, sr.; Braylen Jarvis, Jeromesville Hillsdale, 6-1, 185, jr.

DB: Jimmy Severino, Ashtabula St. John, 5-9, 137, sr.; Josh Saunders, Symmes Valley, 5-8, 185, sr.; Kam Wright, Bowerston Conotton Valley, 5-8, 138, fr.; Lucas Cox, New Matamoras Frontier, 5-9, 155, sr.; Kenton Renicker, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-8, 140, jr.; Dom Bouscher, Toronto, 6-1, 181, jr.; Noah Kroger, Miami Valley Christian Academy, 6-1, 150, jr.; Elijah Snow, Miami Valley Christian Academy; 5-8, 165, sr.; Jake Vermillion, Arlington, 5-7, 145, sr.; Jayden Elliott, Waynesfield-Goshen, 5-8, 160, sr.; Toby Schrader, East Canton, 5-10, 145, sr.;  Michael Ballone, Lowellville, 5-9, 150, jr.; Sean Guerriero, New Middletown Springfield, 6-0, 170, jr.; Luke Ramsey, Berlin Center Western Reserve, 6-0, 165, sr.; Max Vesper, Jeromesville Hillsdale, 5-10, 175, sr.

P: Hayden Zeller, New Bremen, 6-5, 187, jr.; Caiden Allen, Plymouth, 6-1, 165, sr.; Fred Bolchalk, Warren JFK, 5-10, 160, soph.

This article originally appeared on Cincinnati Enquirer: Moeller's Marshall, Hartford of Lakota West win top honors on All-Ohio Division I team

AdChoices
AdChoices
image beaconimage beaconimage beacon