You are using an older browser version. Please use a supported version for the best MSN experience.

2018-19 College Basketball Early Season Tournaments, Events, And Neutral-Site Games

SB Nation logo SB Nation 7/5/2018 Chris Dobbertean

a group of people standing in front of a crowd posing for the camera © Brian Spurlock-USA TODAY Sports A regularly updated list of the 2018-19 men's college basketball season's early season tournaments and neutral-site games, which will eventually include schedule and TV information. If you have any additions, email them to bloggingthebracket at gmail dot com or tweet them to me @ChrisDobbertean.

All field graphics by Chris Dobbertean using logos from Sportslogos.net, except for Cal Baptist (CBULancers.com), Purdue Fort Wayne (GoMastodons.com), North Alabama, and The Citadel (both Wikipedia).

Bracketed Tournaments

Myrtle Beach Invitational

© Provided by SB Nation

Thu.-Fri., and Sun., Nov. 15-16, 18: Conway, S.C.

Quarterfinalists

Non-Bracketed Game

Nov. 24: Valparaiso at West Virginia (WVU)

Gildan Charleston Classic

a close up of a sign © Provided by SB Nation

Thu.-Fri., and Sun., Nov. 15-16, 18: Charleston, S.C.

Quarterfinalists

Non-Bracketed Games

Sat., Nov. 10

Ball State at Purdue (Purdue via Twitter)

Sat., Nov. 24

Northeastern at Davidson (The D1 Docket on Twitter)

2K Classic Benefitting Wounded Warrior Project

a drawing of a cartoon character © Provided by SB Nation

Nov. 6, 8-11, 20: Campus sites (Bracket and Schedule)

Thu.-Fri., Nov. 15-16: New York (Championship Round)

Fri.-Sat., Nov. 16-17: Cheney, Wash. (Subregional Round)

Championship Round (Host) Semifinals (Thu., Nov. 15)

Syracuse Orange (ACC) vs. UConn Huskies (American)

Oregon Ducks (Pac-12) vs. Iowa Hawkeyes (Big Ten)

Championship Round Finals (Fri., Nov. 16)

Consolation

Championship

Subregional Round (Visitor) Semifinals (Fri., Nov. 16)

Morehead State Eagles (OVC) vs. UMKC Kangaroos (Summit)

Green Bay Phoenix (Horizon) at Eastern Washington Eagles (Big Sky)

Subregional Round Finals (Sat., Nov. 17)

Consolation

Championship

Regional (On-Campus) Round

Tue., Nov. 6

Eastern Washington at Syracuse

Thu., Nov. 8

Morehead State at UConn

UMKC at Iowa

Fri., Nov. 9

Eastern Washington at Oregon

Sat., Nov. 10

Morehead State at Syracuse

Sun., Nov. 11

UMKC at UConn

Green Bay at Iowa

Tue., Nov. 20

Green Bay at Oregon

Islands of the Bahamas Showcase

Fri.-Sun., Nov. 16-18: Nassau, Bahamas (Jeff Goodman via Twitter)

Quarterfinalists

Jamaica Classic

a close up of a logo © Provided by SB Nation

Fri.-Sun., Nov. 16-18: Montego Bay, Jamaica (Jeff Goodman via Twitter)

Hosts’ Bracket

Visitors’ Bracket

U.S. Virgin Islands Paradise Jam

© Provided by SB Nation

Fri.-Mon., Nov. 16-19: St. Thomas, V.I. (Bracket)

FloHoops ($) will stream the entire tournament.

Quarterfinals (Fri., Nov. 16)

Oregon State Beavers (Pac-12) vs. Old Dominion Monarchs (C-USA), 1 p.m.

Kennesaw State Fighting Owls (ASUN) vs. Missouri Tigers (SEC), approx. 3:30 p.m.

UNI Panthers (MVC) vs. Penn Quakers (Ivy), approx. 6 p.m.

Eastern Kentucky Colonels (OVC) vs. Kansas State Wildcats (Big 12), approx. 8:30 p.m.

Consolation Semifinals (Sat., Nov. 17)

Top half, 3 p.m.

Bottom half, approx. 5:30 p.m.

Semifinals (Sun., Nov. 18)

Top half, 5:30 p.m.

Bottom half, approx. 8 p.m.

Finals (Mon., Nov. 19)

7th/8th Place, 1 p.m.

4th/6th Place, approx. 3:30 p.m.

3rd/5th Place, approx. 6 p.m.

Championship, approx. 8:30 p.m.

Non-Bracketed Games

Fri., Nov. 9

Kennesaw State at Kansas State (K-State)

Tue., Nov. 13

Midway (non-D1) at Eastern Kentucky (EKU)

Hall of Fame Tip-Off presented by Citi

a close up of a box © Provided by SB Nation

Nov. 6, 8-10, 13: Campus sites

Fri.-Sun., Nov. 16-18: Uncasville, Conn. (Schedule)

Naismith Bracket (Hosts) Semifinals (Sat. Nov., 17)

Michigan Wolverines (Big Ten) vs. George Washington Colonials (A 10), 12 p.m.

South Carolina Gamecocks (SEC) vs. Providence Friars (Big East), approx. 2:30 p.m.

Finals (Sun., Nov. 18)

Consolation, approx. 1:30 p.m.

Championship, approx. 4 p.m.

Springfield Bracket (Visitors) Semifinals (Fri. Nov. 16)

Stony Brook Seawolves (AE) vs. Holy Cross Crusaders (Patriot), 6 p.m.

Norfolk State Spartans (MEAC) vs. Siena Saints (MAAC), approx. 8:30 p.m.

Finals (Sat., Nov. 17 and Sun., Nov. 18)

Consolation, Saturday, 8:30 p.m.

Championship, Sunday, 11 a.m.

Campus Round

Tue., Nov. 6

Siena at Providence

Norfolk State at Michigan

Stony Brook at George Washington

Thu., Nov. 8

Siena at George Washington

Fri., Nov. 9

Stony Brook at South Carolina

Tue., Nov. 13

Holy Cross at Providence

Norfoik State at South Carolina

Vancouver Showcase

a close up of a sign © Provided by SB Nation

Nov. TBA: Campus sites

Sun.-Tue., Nov. 18-20: Vancouver, B.C., Canada

Whistler (Hosts’) Bracket Semifinals (Sun., Nov. 18) (Release)

Washington Huskies (Pac-12) vs. Santa Clara Broncos (WCC)

Minnesota Golden Gophers (Big Ten) vs. Texas A&M Aggies (SEC)

Whistler Bracket Finals (Tue., Nov. 20)

Consolation

Championship

Harbour (Visitors’) Bracket (Sun., Nov. 18)

TBA

Harbour Bracket Finals (Tue., Nov. 20)

Consolation

Championship

Gulf Coast Showcase

Mon.-Wed., Nov. 19-21: Estero, Fla.

Quarterfinalists

Cayman Islands Classic

© Provided by SB Nation

Mon.-Wed., Nov. 19-21: George Town, Grand Cayman (Bracket)

Quarterfinals (Mon., Nov. 19)

Akron Zips (MAC) vs. Clemson Tigers (ACC), 12 p.m.

Georgia Bulldogs (SEC) vs. Illinois State Redbirds (MVC), approx. 2:30 p.m.

St. Bonaventure Bonnies (A 10) vs. Georgia State Panthers (Sun Belt), approx. 5 p.m.

Boise State Broncos (MW) vs. Creighton Bluejays (Big East), approx. 7:30 p.m.

Consolation Semifinals (Tue., Nov. 20)

Top half, 12 p.m.

Bottom half, approx. 5 p.m.

Semifinals (Tue., Nov. 20)

Top half, approx. 2:30 p.m.

Bottom half, approx. 7:30 p.m.

Finals (Wed., Nov. 21)

7th/8th Place, 12 p.m.

4th/6th Place, approx. 2:30 p.m.

3rd/5th Place, approx. 5 p.m.

Championship, approx. 7:30 p.m.

Maui Jim Maui Invitational

a can of soda © Provided by SB Nation

Nov. 8-10: Campus sites

Sat.-Sun., Nov. 17-18: Evansville, Ind. (UE)

Mon.-Wed., Nov. 19-21: Lahaina, Hawai’i

Quarterfinalists

Maui on the Mainland

Regional Round

Thu., Nov. 8

Evansville at Illinois (UE)

Sat., Nov. 10

Evansville at Xavier

Legends Classic Presented by Old Trapper

© Provided by SB Nation

Nov. 6, 9, 12-13, 16: Campus sites (Bracket and schedule)

Mon.-Tue., Nov. 19-20: Brooklyn (Championship Round)

Mon.-Tue., Nov. 19-20: Detroit (Subregional Round)

Championship Round (Host) Semifinals (Mon., Nov. 19)

St. John’s Red Storm (Big East) vs. California Golden Bears (Pac-12), 7 p.m.

Temple Owls (American) vs. VCU Rams (A 10), approx. 9:30 p.m.

Championship Round Finals (Tue., Nov. 20)

Consolation, 5 p.m.

Championship, approx. 7:30 p.m.

Subregional Round (Visitor) Semifinals (Mon., Nov. 19)

Bowling Green Falcons (MAC) vs. Hampton Pirates (Big South)

Loyola (Md.) Greyhounds (MAAC) at Detroit Mercy Titans (Horizon)

Subregional Round Finals (Tue., Nov. 20)

Consolation

Championship

Regional (On-Campus Round)

Tue., Nov. 6

Loyola (Md.) at St. John’s

Fri., Nov. 9

Bowling Green at St. John’s

Detroit Mercy at Temple

Hampton at VCU

Mon., Nov. 12

Bowling Green at VCU

Tue., Nov. 13

Hampton at California

Fri., Nov. 16

Loyola (Md.) at Temple

Detroit Mercy at California

Hall Of Fame Classic

© Provided by SB Nation

Nov. TBA: Campus sites

Mon.-Tue., Nov. 19-20: Kansas City, Mo.

Championship Round (Host) Teams (Jon Rothstein, FanRag Sports)

Subregional (Visiting) Teams

MGM Resorts Main Event

a drawing of a cartoon character © Provided by SB Nation

Nov. TBA: Campus sites

Mon.-Wed., Nov. 19-21: Las Vegas (Jon Rothstein, FanRag Sports)

Heavyweight (Host) Division Semifinals

Arizona State Sun Devils (Pac-12) vs. Mississippi State Bulldogs (SEC)

Saint Mary’s Gaels (WCC) vs. Utah State Aggies (MW)

Cancun Challenge

a close up of text on a black background © Provided by SB Nation

Nov. 7, 9, 11-12, 14, 17: Campus sites

Tue.-Wed., Nov. 20-21: Cancun, Mexico (Bracket)

Riviera Division (Host) Semifinals (Tue., Nov. 20)

SMU Mustangs (American) vs. Bradley Braves (MVC), 6 p.m. (CBSSN)

Penn State Nittany Lions (Big Ten) vs. Wright State Raiders (Horizon), approx. 8:30 p.m. (CBSSN)

Riviera Division Finals (Wed., Nov. 21)

Consolation, 6 p.m. (CBSSN)

Championship, approx. 8:30 p.m. (CBSSN)

Mayan Division (Visitor) Semifinals (Tue., Nov. 20)

Jacksonville State Gamecocks (OVC) vs. Western Carolina Catamounts (SoCon), 12:30 p.m. (CBS Sports Digital)

Southern Mississippi Golden Eagles (C-USA) vs. North Florida Ospreys (ASUN), approx. 3 p.m. (CBS Sports Digital)

Mayan Division Finals (Wed., Nov. 21)

Consolation, 12:30 p.m. (CBS Sports Digital)

Championship, approx. 8:30 p.m. (CBS Sports Digital)

On-Campus Games

Wed., Nov. 7

Western Carolina at Wright State

Fri., Nov. 9

North Florida at Penn State

Sun., Nov. 11

Southern Miss at SMU

Mon., Nov. 12

Jacksonville State at Penn State

Wed., Nov. 14

Western Carolina at SMU

Jacksonville State at Bradley

Sat., Nov. 17

North Florida at Wright State

Bad Boy Mowers Battle 4 Atlantis

© Provided by SB Nation

Wed.-Fri., Nov. 21-23: Paradise Island, Bahamas

Quarterfinalists (Jon Rothstein, FanRag Sports)

Mainland Teams

On-Campus Games

Fri., Nov. 16

Wofford at Stanford (Stanford)

Sun., Nov. 18

Wofford at Oklahoma (Oklahoma)

NIT Season Tip-Off

a drawing of a cartoon character © Provided by SB Nation

Nov. TBA: Campus sites

Wed., and Fri., Nov. 21 and 23: Brooklyn

Hosts and Semifinalists

Visitors

Campus-Site Games

Sat., Nov. 10

TBA at Marquette (Marquette)

Mon., Nov. 12

Vermont at Kansas (Kansas)

Fri., Nov. 16

Louisiana at Kansas

Vermont at Louisville (Jack Korte via Twitter)

Sat., Nov. 17

TBA at Marquette

AdvoCare Invitational

a close up of a box © Provided by SB Nation

Thu.-Fri., and Sun., Nov. 22-23, 25: Lake Buena Vista, Fla.

Quarterfinalists

Non-Bracketed Games

Tue., Nov. 13

Memphis at LSU (LSU)

Sun., Nov. 18

College of Charleston at Oklahoma State (C of C)

Wooden Legacy

© Provided by SB Nation

Thu.-Fri., and Sun., Nov. 22-23, 25: Fullerton, Calif.

Quarterfinalists

Continental Tire Las Vegas Invitational

© Provided by SB Nation

Nov. TBA: Campus sites

Thu.-Fri., Nov. 22-23: Las Vegas

Hosts

Visitors

On-Campus Games

Mon. Nov. 12

ULM at Texas (Texas)

Fri., Nov. 16

Tennessee Tech at North Carolina (UNC)

The Citadel at Texas

Mon., Nov. 19

St. Francis (Pa.) at North Carolina

Continental Tire Las Vegas Holiday Invitational

a close up of a logo © Provided by SB Nation

Nov. 16-19: Campus sites

Thu.-Fri., Nov. 22-23: Las Vegas

Hosts’ Semifinals (Thu., Nov. 22)

Tulsa Golden Hurricane (American) vs. Nevada Wolf Pack (MW) (Chris Murray, Reno Gazette-Journal)

UMass Minutemen (A 10) vs. Southern Illinois Salukis (MVC) (UMass)

Visitors

On-Campus Games

Fri., Nov. 16

Howard at UMass (UMass)

Little Rock at Nevada (Chris Murray, Reno Gazette-Journal)

Mon., Nov. 19

Arkansas-Pine Bluff at UMass

Cal Baptist at Nevada

Emerald Coast Classic

a close up of a box © Provided by SB Nation

Nov. 10, 13, 16-17, 19-20: Campus sites

Fri.-Sat., Nov. 23-24: Niceville, Fla.

Hosts’ Bracket Semifinals (Fri., Nov. 23)

Baylor Bears (Big 12) vs. Ole Miss Rebels (SEC), 7 p.m. (CBSSN)

George Mason Patriots (A 10) vs. Cincinnati Bearcats (American), approx. 9:30 p.m. (CBSSN)

Hosts’ Bracket Finals (Sat. Nov. 24)

Consolation, approx. 4 p.m.

Championship, approx. 7 p.m. (CBSSN)

Visitors’ Bracket Semifinals (Fri., Nov. 23)

Nicholls State Colonels (Southland) vs. N.C. Central Eagles (MEAC), 12 p.m.

Southern Jaguars (SWAC) vs. Western Michigan Broncos (MAC), approx. 2:30 p.m.

Visitors’ Bracket Finals (Sat., Nov. 24)

Consolation, 11 a.m.

Championship, approx. 1:30 p.m.

First and Second Round (Campus-Site) Games

Sat., Nov. 10

Western Michigan at Ole Miss

Southern at Baylor

Tue., Nov. 13

N.C. Central at Cincinnati

Fri., Nov. 16

Nicholls State at Baylor

Sat., Nov. 17

Southern at George Mason

Mon., Nov. 19

Western Michigan at Cincinnati

Tue., Nov. 20

N.C. Central at George Mason

Nicholls State at Ole Miss

Suncoast Classic

a drawing of a person © Provided by SB Nation

Nov. 19-21: Fort Myers, Fla. (Jeff Goodman via Twitter)

Hosts’ Semifinals (Andy Katz, NCAA.com)

Boston College Eagles (ACC) vs. Wyoming Cowboys (MW)

Loyola Chicago Ramblers (Horizon) vs. Richmond Spiders (A 10)

Visitors’ Bracket Teams (based on Wyoming’s schedule)

On-Campus Games

Wed., Nov. 14

Grambling State at Wyoming (Wyoming)

Fri., Nov. 16

Niagara at Wyoming

Hall of Fame Belfast Classic

© Provided by SB Nation

Nov.-Dec. TBA: Campus sites

Thu.-Sat., Nov. 29-Dec. 1, 2018: Belfast, Northern Ireland (Release)

Participants

Format

Teams will be split into two brackets (Samson and Goliath) and will play two on-campus games and two games in Belfast. Matchups TBA

Continental Tire Las Vegas Classic

a close up of a helmet © Provided by SB Nation

Dec. TBA: Campus sites

Sat.-Sun., Dec. 22-23: Las Vegas

Hosts

Visitors

Hawaiian Airlines Diamond Head Classic

a close up of a sign © Provided by SB Nation

Sat.-Sun., and Tue., Dec. 22-23, and 25: Honolulu

Quarterfinalists

Non-Bracketed Game

Dec. TBA

Indiana State at TCU (Jon Rothstein via Twitter)

Round-Robin Events

Gotham Classic

a drawing of a cartoon character © Provided by SB Nation

Nov. 6-20: Campus sites (Release)

Tue., Nov. 6

UIC Flames (Horizon) at Notre Dame Fighting Irish (ACC)

Fri., Nov. 9

UIC at Radford Highlanders (Big South)

Sat., Nov. 10

William & Mary Tribe (CAA) at Duquesne Dukes (A 10)

Mon., Nov. 12

UIC at Duquesne

Wed., Nov. 14

Radford at Notre Dame

Thu., Nov. 15

William & Mary at UIC

Sat., Nov. 17

William & Mary at Notre Dame

Radford at Duquesne

Tue., Nov. 20

Duquesne at Notre Dame

Radford at William & Mary

Buckeye Basketball Classic

a drawing of a cartoon character © Provided by SB Nation

Nov. 11-23: Campus sites (Ohio State)

Sun., Nov. 11

Purdue Fort Wayne Mastodons (Summit) at Ohio State Buckeyes (Big Ten)

Sun., Nov. 18

South Carolina State Bulldogs (MEAC) at Ohio State

Tue., Nov. 20

Samford Bulldogs (SoCon) at Ohio State

Fri., Nov. 23

Cleveland State Vikings (Horizon) at Ohio State (at St. John Arena)

Maryland MTE

a drawing of a person © Provided by SB Nation

Nov. 11-23: Campus sites (Marshall via Twitter)

Sun., Nov. 11

Hofstra Pride (CAA) at Marshall Thundering Herd (C-USA)

Wed., Nov. 14

Mount St. Mary’s Mountaineers (NEC) at Marshall

Mon., Nov. 19

North Carolina A&T Aggies (MEAC) at Marshall

Fri., Nov. 23

Marshall at Maryland Terrapins (Big Ten)

Hardwood Showcase

© Provided by SB Nation

Nov. TBA: Campus sites

Sun., Nov. 18

Indiana Hoosiers (Big Ten) at Arkansas Razorbacks (SEC)

Nov. TBA (all Alex Bozich via Twitter)

UT Arlington Mavericks (Sun Belt) at Indiana

UC Davis Aggies (Big West) at Indiana

Montana State Bobcats (Big Sky) at Indiana

Also Participating

Men Against Breast Cancer Classic

a drawing of a face © Provided by SB Nation

Nov. 15-24: Campus sites (Joseph Duarte via Twitter/BYU)

Thu., Nov. 15

Northwestern State Demons (Southland) at BYU Cougars (WCC)

Sat., Nov. 17

Alabama A&M Bulldogs (SWAC) at BYU

Wed., Nov. 21

Rice Owls (C-USA) at BYU

Sat., Nov. 24

Houston Cougars (American) at BYU

Junkanoo Jam and Bimini Jam

a close up of a box © Provided by SB Nation

Thu.-Mon., Nov. 15-20: Bimini, Bahamas (Bracket)

FloHoops ($) will stream both tournaments.

Junkanoo Jam

Thu., Nov. 15

Game 1: Cal State Bakersfield Roadrunners (WAC) vs. Central Michigan Chippewas (MAC), 6 p.m.

Game 2: San Jose State Spartans (MW) vs. Weber State Wildcats (Big Sky), approx. 8:30 p.m.

Fri., Nov. 16

Game 3: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, approx. 8:30 p.m.

Sat., Nov. 17

Game 4: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 6 p.m.

Sun., Nov 18

Game 5: Loser of Game 3 vs. Team Game 3 Loser Has Not Played, approx. 6 p.m.

Game 6: Loser of Game 4 vs. Team Game 4 Loser Has Not Played, approx. 8:30 p.m.

Bimini Jam

Fri., Nov. 16

Game 1: Air Force Falcons (MW) vs. UMBC Retrievers (AE), 3:30 p.m.

Game 2: High Point Panthers (Big South) vs. South Dakota Coyotes (Summit), approx. 6 p.m.

Sat., Nov. 17

Game 3: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, approx. 8:30 p.m.

Sun., Nov. 18

Game 4: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 3:30 p.m.

Mon., Nov 19

Game 5: Loser of Game 3 vs. Team Game 3 Loser Has Not Played, 6 p.m.

Game 6: Loser of Game 4 vs. Team Game 4 Loser Has Not Played, approx. 8:30 p.m.

John Bach Classic

a drawing of a face © Provided by SB Nation

Fri.-Sun., Nov. 16-18: The Bronx, N.Y. (confirmed by email from Matt Doherty, Atlantic 10 Associate Commissioner, schedule via Youngstown State)

Fri, Nov. 16

FIU Panthers (C-USA) at Fordham Rams (A 10), 6 p.m.?

Youngstown State Penguins (Horizon) vs. Columbia Lions (Ivy), 8:30 p.m.

Sat., Nov. 17

Youngstown State at Fordham, 1 p.m.

Columbia vs. FIU, approx. 3:30 p.m.?

Sun., Nov. 18

FIU vs. Youngstown State, 12 p.m.

Columbia at Fordham, approx. 2:30 p.m.?

Barclays Center Classic

a drawing of a face © Provided by SB Nation

Nov. TBA: Campus sites

Wed., Nov. 21: Brooklyn (MTE confirmed by email from Matt Doherty, Atlantic 10 Associate Commissioner)

Nov. 21

Saint Louis Billikens (A 10) vs. Pittsburgh Panthers (ACC) (Jon Rothstein via Twitter)

Visiting Teams (Stu Durando via Twitter)

Oakland MTE

a drawing of a cartoon character © Provided by SB Nation

Thanksgiving Weekend: Oakland, Mich. (Tony Paul, The Detroit News)

Seattle MTE

a drawing of a face © Provided by SB Nation

Thanksgiving Weekend: Seattle (Tip from Parks Smith of LancersBlog.com)

visitcurrituckOBX.com Battle in the Blue Ridge

a drawing of a cartoon character © Provided by SB Nation

Fri.-Sun., Nov. 23-25: Asheville, N.C. (Schedule)

Fri., Nov. 23

Gardner-Webb Bulldogs (Big South) vs. Eastern Illinois Panthers (OVC), 5 p.m.

UNCW Seahawks (CAA) vs. Arkansas State Red Wolves (Sun Belt), approx. 7:30 p.m.

Sat., Nov. 24

Eastern Illinois vs. Arkansas State, 5 p.m.

UNCW vs. Gardner-Webb, approx. 7:30 p.m.

Sun., Nov. 25

UNCW vs. Eastern Illinois, 1 p.m.

Gardner-Webb vs. Arkansas State, approx. 3:30 p.m.

Teams Not Yet Known To Be In An MTE

Fully Committed: A 10, Big 12, MVC, Pac-12

AE (5/9): Binghamton, Hartford, Maine, New Hampshire, UMass Lowell

American (2/12): East Carolina, Tulane

ACC (2/15): Georgia Tech, N.C. State

ASUN (4/9): Jacksonville, Liberty, Lipscomb, NJIT

Big East (1/10): DePaul

Big Sky (8/11): Idaho, Idaho State, Montana, Northern Arizona, Portland State, Sacramento State, Southern Utah

Big South (5/11): Charleston Southern, Presbyterian, UNC Asheville, USC Upstate, Winthrop

Big Ten (1/14): Rutgers

Big West (5/9): Cal Poly, Long Beach State, UC Irvine, UC Riverside, UC Santa Barbara

CAA (3/10): Delaware, Drexel, Elon

C-USA (4/14): Louisiana Tech, North Texas, UTEP, UTSA

Horizon (2/10): IUPUI, Northern Kentucky

Ivy (5/8): Brown, Cornell, Harvard, Princeton, Yale

MAAC (5/11): Iona, Manhattan, Quinnipiac, Rider, Saint Peter’s

MAC (2/12): Eastern Michigan, Kent State

MEAC (6/12): Bethune-Cookman, Coppin State, Delaware State, Maryland-Eastern Shore, Morgan State , Savannah State

MW (1/11): New Mexico

NEC (5/10): Bryant, Fairleigh Dickinson, Sacred Heart, St. Francis-Brooklyn, Wagner

OVC (5/12): Belmont, Murray State, Southeast Missouri State, Tennessee State, UT Martin

Patriot (7/10): American, Army West Point, Boston University, Colgate, Lafayette, Lehigh, Navy

SEC (2/14): Kentucky, Vanderbilt

SoCon (6/10): Chattanooga, ETSU, Furman, Mercer, UNCG, VMI

Southland (7/13): Abilene Christian, Houston Baptist, Lamar, McNeese State, New Orleans, Sam Houston State, Southeastern Louisiana

SWAC (6/10): Alabama State, Alcorn State, Jackson State, Mississippi Valley State, Prairie View A&M, Texas Southern

Summit (4/9): North Dakota, Omaha, South Dakota State, Western Illinois

Sun Belt (3/12):Coastal Carolina, South Alabama, Texas State

WCC (2/10): Pacific, Portland

WAC (3/9):Chicago State, Utah Valley, UTRGV

Non-Exempt Tournaments

WestStar Bank Don Haskins Sun Bowl Invitational

a drawing of a face © Provided by SB Nation

Fri.-Sat., Dec. 21-22: El Paso (UTEP)

Semifinals (Fri., Dec. 21)

TBD vs. TBD, 7 p.m.

TBD at UTEP Miners (C-USA), approx. 9:30 p.m.

Other Participants

Finals (Sat., Dec. 22)

Consolation, 7 p.m.

Championship, approx. 9:30 p.m.

Battle of the Boardwalk

Fri.-Sat., Dec. 21-22: Atlantic City (Towson)

  • Towson Tigers (CAA)
  • 3 TBA

Neutral-Site Showcases

State Farm Champions Classic

Tue., Nov. 6: Indianapolis

Michigan State vs. Kansas

Duke vs. Kentucky

Armed Forces Classic

Fri., Nov. 9: Fort Bliss, Texas (ESPN)

Arkansas vs. Texas

Veterans Classic

Fri., Nov. 9: Annapolis, Md. (Kyle Boone, CBS Sports)

Providence vs. Wichita State, 6 p.m. (CBSSN)

Maryland at Navy, approx. 8:30 p.m. (CBSSN)

Pac-12 China Game

Fri., Nov. 9: Shanghai (tentative date, Pac-12)

Yale vs. California

HoopHall Miami Invitational

Sat., Dec. 1: Miami

St. John’s vs. Georgia Tech

Miami vs. Yale

N.C. State vs. Vanderbilt

Texas Tech vs. Memphis

Jimmy V Classic

Tue., Dec. 4: New York

Notre Dame vs. Oklahoma, 7 p.m. (ESPN)

West Virginia vs. Florida, approx. 9:30 p.m. (ESPN)

Basketball Hall of Fame Classic

Fri., Dec. 7: Los Angeles (Release)

TCU vs. USC

Saint Mary’s vs. New Mexico

Nevada vs. Arizona State

Worcester Showcase

Sat., Dec. 8: Worcester, Mass. (URI)

Rhode Island at Holy Cross (DCU Center)

Citi Hoops Classic

Sat., Dec. 8 (tentative): New York (Jon Rothstein, FanRag Sports)

Kentucky vs. Seton Hall

Never Forget Tribute Games

Sat., Dec. 8: Newark, N.J. (Jon Rothstein, FRSHoopz)

UConn vs. Florida State

Mississippi State vs. Clemson

Oklahoma City Showcase

Sat., Dec. 8: Oklahoma City (OU)

Wichita State vs. Oklahoma

Jayhawk Shootout

Sat., Dec. 8: Kansas City, Mo. (Kansas)

New Mexico State vs. Kansas

Holiday Festival

Sun., Dec. 9: New York

Princeton at St. John’s (Jon Rothstein, FRSHoopz)

Other matchup TBA

Jerry Colangelo Classic

Sun., Dec. 9: Phoenix

Gonzaga vs. Tennessee, 3 p.m.

Grand Canyon vs. Nevada, approx. 5:30 p.m.

MSG Showcase I

Dec. TBA: New York (Jon Rothstein, FanRag Sports)

Texas Tech vs. Duke

Jackson Showcase

Wed., Dec. 12: Jackson, Miss. (Ole Miss)

Southeastern Louisiana vs. Ole Miss

Basketball Hall of Fame Boardwalk Classic

Sat., Dec. 15: Atlantic City, N.J.

Penn State vs. N.C. State

Virginia Tech vs. Washington

Temple vs. Davidson

Iona vs. Princeton

Crossroads Classic

Sat., Dec. 15: Indianapolis (Notre Dame)

Purdue vs. Notre Dame

Butler vs. Indiana

Tulsa Showcase

Sat., Dec. 15: Tulsa (OU)

USC vs. Oklahoma

Hy-Vee Big 4 Classic

Sat., Dec. 15 (tentative): Des Moines (Travis Hines, Ames Tribune)

Drake vs. Iowa State

Iowa vs. UNI

MGM Resorts Showcase

Sat., Dec. 15: Las Vegas

LSU vs. Saint Mary’s (Sheldon Mickles, The Advocate (Baton Rouge))

BYU vs. UNLV (Jon Rothstein, FRSHoopz)

Hall of Fame Holiday Showcase

Sun., Dec. 16: Uncasville, Conn. (Release)

Rhode Island vs. West Virginia

Dayton vs. Tulsa

Quinnipiac vs. Drexel

Sioux Falls Showcase

Sun., Dec. 16: Sioux Falls, S.D. (Oklahoma State)

Oklahoma State vs. Nebraska

Pittsburgh Showcase

Wed., Dec. 19: Pittsburgh (Jon Rothstein via Twitter)

Penn State vs. Duquesne

Nashville Showcase

Fri., Dec. 21: Nashville (Ole Miss)

Ole Miss vs. Middle Tennessee

MSG Showcase II

Sat., Dec. 22: New York (Villanova)

UConn vs. Villanova

CBS Sports Classic

Sat., Dec. 22: Chicago

Ohio State vs. UCLA

North Carolina vs. Kentucky

Orange Bowl Basketball Classic

Sat., Dec 22: Sunrise, Fla.

FGCU vs. Florida (Jon Rothstein via Twitter)

Saint Louis vs. Florida State (Stu Durando via Twitter)

Kansas City Wildcat Showcase

Sat., Dec. 22: Kansas City (Jon Rothstein via Twitter)

Vanderbilt vs. Kansas State

Jackson Showcase

Sat., Dec. 22: Jackson, Miss. (Will Sammon, Clarion Ledger)

Wright State vs. Mississippi State

Minneapolis Showcase

Dec. TBA: Minneapolis (Marcus Fuller, Star Tribune)

Oklahoma State vs. Minnesota

Sioux Falls Showcase

TBA: Sioux Falls, S.D. (Jon Rothstein via Twitter)

Oklahoma State vs. Nebraska

Conference Challenges

Gavitt Tipoff Games

Tue., Nov. 13 (Big Ten)

Georgetown at Illinois

Wisconsin at Xavier

Wed., Nov. 14

Michigan at Villanova

Seton Hall at Nebraska

Marquette at Indiana

Thu., Nov. 15

Ohio State at Creighton

Penn State at DePaul

Fri., Nov. 16

St. John’s at Rutgers

Not participating: Butler and Providence (Big East); Iowa, Maryland, Michigan State, Minnesota, Northwestern, and Purdue (Big Ten)

ACC/Big Ten Challenge

Mon., Nov. 26 (ESPN)

Minnesota at Boston College

Nebraska at Clemson

Tue., Nov. 27

Indiana at Duke

Illinois at Notre Dame

Michigan State at Louisville

Pittsburgh at Iowa

N.C. State at Wisconsin

Virginia Tech at Penn State

Wed., Nov. 28

Syracuse at Ohio State

North Carolina at Michigan

Purdue at Florida State

Rutgers at Miami

Virginia at Maryland

Georgia Tech at Northwestern

Not participating: Wake Forest (ACC)

Mountain West/Missouri Valley Challenge

Tue., Nov. 27

Nevada at Loyola Chicago

Boise State at Drake

Southern Illinois at Colorado State

Wed., Nov. 28

Valparaiso at UNLV

UNI at Utah State

Indiana State at San Jose State

Missouri State at Air Force

Wyoming at Evansville

Sat., Dec. 1

New Mexico at Bradley

San Diego State at Illinois State

Not participating: Fresno State (MW)

Big Sky/Summit Challenge

Participants (KVRR): Eastern Washington, Idaho, Montana, Montana State (Big Sky) and North Dakota, North Dakota State, Omaha, South Dakota State (Summit)

SEC/Big 12 Challenge

Sat., Jan. 26 (Big 12)

Alabama at Baylor

Arkansas at Texas Tech

Florida at TCU

Iowa State at Ole Miss

Kansas at Kentucky

Kansas State at Texas A&M

South Carolina at Oklahoma State

Texas at Georgia

Vanderbilt at Oklahoma

West Virginia at Tennessee

Enjoy this post? Follow Blogging the Bracket on Twitter and Like the site on Facebook.

AdChoices
AdChoices

More from SB Nation

image beaconimage beaconimage beacon