You are using an older browser version. Please use a supported version for the best MSN experience.

Memphis-area prep basketball postseason scores/schedule

Commercial Appeal Memphis logo Commercial Appeal Memphis 2 hrs ago Chris Van Tuyl, Memphis Commercial Appeal
a man standing in front of a building: Tipton-Rosemark Academy's Tyler Byrd (1) drives to the hoop during a game at Evangelical Christian School in Cordova, Tenn., on Tuesday, Jan. 19, 2021. © Ariel Cobbert/The Commercial Appeal Tipton-Rosemark Academy's Tyler Byrd (1) drives to the hoop during a game at Evangelical Christian School in Cordova, Tenn., on Tuesday, Jan. 19, 2021.

The Memphis-area prep basketball postseason is here.

More tournament schedules will be added as they are made available. Game dates and times are subject to change. Submit tournament information and results for your school to: sports@commercialappeal.com

TSSAA Division II-A West Region

Start the day smarter. Get all the news you need in your inbox each morning.

Boys

Friday, Feb. 12

USJ 49, Trinity Christian 48

Saturday, Feb. 13

Fayette Academy 52, Westminster Academy 33

Northpoint 62, Jackson Christian 46

Sacred Heart 77, St. George’s 64

Tipton-Rosemark Academy 79, USJ 50

Sunday, Feb. 21

Lausanne 57, Fayette Academy 40

ECS 45, Northpoint 27

FACS 65, Sacred Heart 35

Tipton-Rosemark Academy 69, Harding Academy 47

Monday, Feb. 22

ECS 49, Lausanne 36

Tipton-Rosemark Academy 67, FACS 60

Tuesday, Feb. 23

(Championship) Tipton-Rosemark Academy 51, ECS 47

(Third Place) FACS 74, Lausanne 41

a man standing in front of a building: ECS guard Kenny Cox (34) goes up for a shot during a game at Evangelical Christian School in Cordova, Tenn., on Tuesday, Jan. 19, 2021. © Ariel Cobbert/The Commercial Appeal ECS guard Kenny Cox (34) goes up for a shot during a game at Evangelical Christian School in Cordova, Tenn., on Tuesday, Jan. 19, 2021.

Girls

Friday, Feb. 12

ECS 55, FACS 43

Saturday, Feb. 13

Fayette Academy 76, Westminster Academy 56

Sacred Heart 56, Lausanne 42

Jackson Christian 42, St. George’s 36

Trinity Christian 61, ECS 33

Sunday, Feb. 21

Northpoint 49, Fayette Academy 42

Tipton-Rosemark Academy 81, Sacred Heart 15

USJ 57, Jackson Christian 24

Trinity Christian 66, Harding Academy 42

Monday, Feb. 22

Northpoint 41, Tipton-Rosemark Academy 32

USJ 69, Trinity Christian 45

Tuesday, Feb. 23

(Championship) Northpoint 34, USJ 23

TSSAA Division II-A Sub-State

Boys

Thursday, Feb. 25

FACS 72, Silverdale 40

CPA 71, Lausanne 59

Saturday, Feb. 27

ECS 32, Notre Dame 31

Tipton-Rosemark Academy 50, Knoxville Webb 48

Goodpasture 55, FACS 52

Girls

Wednesday, Feb. 24

Tipton-Rosemark Academy 49, Boyd Buchanan 24

Friday, Feb. 26

Northpoint 39, Goodpasture 27

Webb School 61, Tipton-Rosemark Academy 59

TSSAA Division II-AA Sub-State

Boys

Thursday, Feb. 25

Lipscomb Academy 67, Briarcrest 52

Saturday, Feb. 27

MBA 48, MUS 47

CBHS 60, Lipscomb Academy 47

Girls

Thursday, Feb. 25

Brentwood Academy 63, St. Mary's 31

Friday, Feb. 26

Father Ryan 46, Briarcrest 23

Saturday, Feb. 27

Hutchison 52, Brentwood Academy 48

District 15-AAA

Boys

Thursday, Feb. 25

Houston 76, Collierville 50

Girls

Thursday, Feb. 25

Collierville 59, Houston 37

District 14-AAA

Boys

Thursday, Feb. 25

Bartlett 75, Arlington 65

Girls

Wednesday, Feb. 24

Arlington 61, Bartlett 36

a person holding a basketball: Arlington's Isaiah Jones dunks the ball during their game at Bartlett High School on Friday, Jan. 15, 2020. © Joe Rondone/The Commercial Appeal Arlington's Isaiah Jones dunks the ball during their game at Bartlett High School on Friday, Jan. 15, 2020.

District 13-AAA

Boys

Monday, Feb. 22

(4) Dyer Co. 78, (5) Liberty 42

Tuesday, Feb. 23

(2) Hardin Co. 46, (3) Brighton 43

Wednesday, Feb. 24

(1) Munford 70, Dyer Co. 45

Friday, Feb. 26

(Championship) Hardin Co. 64, Munford 62

(Consolation) Brighton 67, Dyer Co. 52

Girls

Monday, Feb. 22

(5) Brighton 57, (4) Liberty 35

Tuesday, Feb. 23

(1) Hardin Co. 74, Brighton 20

(2) Dyer Co. 65, (3) Munford 36

Thursday, Feb. 25

(Championship) Hardin Co. 54, Dyer Co. 42

(Consolation) Munford 57, Brighton 29

CLASS AAA REGIONAL

QUARTERFINALS

BOYS

Monday, March 1

Bartlett at Arlington, 7 p.m.

Dyer Co. at Bartlett, 7 p.m.

GIRLS

Saturday, Feb. 27 

Bartlett 36, Munford 32

Arlington 68, Brighton 13

District 15-AA

Boys

Monday, Feb. 22

(3) Haywood 77, (6) Millington 54

(4) Covington 88, (5) Ripley 61

Wednesday, Feb. 24

(1) Bolivar Central 81, Covington 73

(2) Fayette-Ware 74, Haywood 57 

Friday, Feb. 26

(Championship) Bolivar Central 65, Fayette-Ware 53

(Consolation) Haywood 49, Covington 47

Girls

Monday, Feb. 22

(4) Millington 72, (5) Bolivar Central 60

(3) Haywood 77, (6) Ripley 49

Tuesday, Feb. 23

(1) Covington 64, Millington 40

(2) Fayette-Ware 52, Haywood 47

Thursday, Feb. 25

(Championship) Covington 50, Fayette-Ware 37

(Consolation) Millington 59, Haywood 50

CLASS AA REGIONAL

SEMIFINALS

BOYS

Tuesday, March 2

Covington at Fayette-Ware, 7 p.m.

GIRLS

Monday, March 1

Millington at Covington, 7 p.m.

Haywood at Fayette-Ware, 7 p.m.

MHSAA Class 6A

Boys

First Round

Tuesday, Feb. 23

Hernando 69, Germantown 59

Olive Branch 86, Warren Central 43

Madison Central 68, DeSoto Central 46

Second Round

Thursday, Feb. 25

Olive Branch 64, Southaven 62

Clinton 73, Hernando 49

Third Round

Saturday, Feb. 27

Starkville 78, Olive Branch 54

Girls

First Round

Monday, Feb. 22

Starkville 57, Horn Lake 56

Clinton 46, DeSoto Central 36

Tuesday, Feb. 23

Hernando 77, South Panola 53

Second Round

Wednesday, Feb. 24

Olive Branch 62, Hernando 48

Third Round

Friday, Feb. 26

Olive Branch 78, Madison Central 58

MHSAA Class 5A

Boys

First Round

Tuesday, Feb. 23

Center Hill 67, Provine 52

a person holding a basketball: Center Hill's Kaeden Laws (24) shoots against Forest Hill during the MHSAA 5A boys basketball semifinals March 3, 2020, at the Mississippi Coliseum. © Bob Smith / For the Clarion Ledger Center Hill's Kaeden Laws (24) shoots against Forest Hill during the MHSAA 5A boys basketball semifinals March 3, 2020, at the Mississippi Coliseum.

Second Round

Thursday, Feb. 25

Lake Cormorant 54, Columbus 57

Center Hill 69, New Hope 65

Third Round

Saturday, Feb. 27

Lake Cormorant 80, Callaway 75 (2OT)

Holmes Co. Central 70, Center Hill 49

Girls

First Round

Monday, Feb. 22

Center Hill 59, Provine 54

Second Round

Wednesday, Feb. 24

Holmes Co. Central 62, Center Hill 29

This article originally appeared on Memphis Commercial Appeal: Memphis-area prep basketball postseason scores/schedule

AdChoices
AdChoices

More from Commercial Appeal, Memphis

Commercial Appeal Memphis
Commercial Appeal Memphis
image beaconimage beaconimage beacon