You are using an older browser version. Please use a supported version for the best MSN experience.

Week 11 Nashville area high school basketball top performers

The Tennessean (Nashville) logo The Tennessean (Nashville) 2/1/2021 Joseph Spears, Nashville Tennessean
a close up of a man playing a game of basketball: Webb's Evan Eursher (3) shoots the ball as MTCS' Jonathan Burns (22) guards him at MTCS on Tuesday, Jan. 5, 2021. © HELEN COMER/The Daily News Journal Webb's Evan Eursher (3) shoots the ball as MTCS' Jonathan Burns (22) guards him at MTCS on Tuesday, Jan. 5, 2021.

Follow this week's high school basketball action with a list of the top high school basketball performances.

Sunday

Boys

Start the day smarter. Get all the news you need in your inbox each morning.

Zach Amonett, Pickett County: Amonett hit nine 3-pointers and scored 37 points in a 59-58 loss to Clinton County (Ky.). 

Saturday

Girls

Iyana Moore, Blackman: Moore had a game-high 21 points in a 51-40 win over Riverdale. 

Acacia Hayes, Blackman: Hayes led the Lady Warriors with 19 points. 

Boys

Gus Davenport, Cannon County: Davenport scored 27 points in a 64-54 loss to Livingston Academy.

Friday

Girls

Reghan Grimes, Ravenwood: Grimes led all scorers with 27 points in a 54-42 win over Spring Hill. 

McKenzie Cochran, Page: Cochran led the Lady Patriots with 25 points in a 76-36 win over Dickson County. 

Jalynn Gregory, Macon County: Gregory led the Tigerettes with 24 points and hit six 3-pointers in a 64-44 win over Cannon County. 

Caymin Ladd, Nolensville: Ladd led the Lady Knights with 22 points in a 65-49 win over Giles County. 

Kamaria Murray, Rockvale: Scored 22 points in a 56-16 win over Smyrna.

Reagan Hurst, Upperman: Hurst had a game-high 21 points in a 71-41 win over the York Institute. 

Diamond Bryant, Clarksville Academy: Bryant had a game-high 21 points in a 72-30 win over Ezell-Harding.

Acacia Hayes, Riverdale: Scored 20 points (five 3s), all in the first half in a 57-14 win over Siegel.

Bre'Aria Cannon, MTCS: Cannon had a game-high 19 points in a 56-36 win over Columbia Academy. 

Lili Wilken, Page: Wilken scored 19 points for the Lady Patriots. 

Hanna Hill, Giles County: Hill had a team-high 18 points. 

Claira McGowan, Oakland: Scored 18 points, including back-to-back 3s to give her squad the lead in the second half in a 48-39 win over Stewarts Creek.

Rylee Long, Summertown: Long scored 17 points in a 66-22 win over Wayne County. 

Ari Howard, Giles County: Howard scored 17 points for the Lady Bobcats.

Kayla Stephens, Hampshire: Stephens scored a game-high 17 points a 55-39 win over Santa Fe. 

Abby Shoulders, Macon County: Shoulders scored 17 points for the Tigerettes. 

Torie Brooks, Upperman: Brooks added on 16 points for the Lady Bees. 

Zhordan Shannon, Stewarts Creek: Scored 16 points in a loss to Oakland.

Kearstyn Seay, BGA: Seay scored 16 points in a 46-45 loss to CPA. 

Ansley Cummiskey, FRA: Cummiskey had a game-high 15 points in a 44-34 win over GCA.

Mariah Edmonds, PCA: Scored 16 points in a 60-53 loss to Webb School.

Ni'kiah Chesterfield, Oakland: Scored 15 points in a win over Stewarts Creek.

Bella Pelham, Cannon County: Scored 15 points in a loss to Macon County.

Zoe Piller, Nolensville: Piller had a double-double with 14 points and 10 rebounds. 

Boys

Grant Strong, Clay County: Strong went off for 41 points in a 77-65 win over Jackson County. 

Braedan Moore, CPA: Moore led all scorers with 25 points in an 83-57 win over BGA.

Gus Davenport, Cannon County: Davenport scored 25 points (three 3s) in a 55-47 win over Macon County.

Shaler Hankins, Loretto: Hankins led the Mustangs with 24 points in a 69-30 win over Frank Hughes. 

Jaylan Wetzel, Siegel: Scored 24 points in an 88-71 win over Riverdale.

Matthew Schneider, Siegel: Scored 23 points in a win over Riverdale.

Jordan Arroyo, Jackson County: Arroyo led the Blue Devils with 23 points.

Davin Watkins, Nolensville: Watkins had a game-high 22 points in a 52-41 win over Marshall County. 

William Lucas, White House: Lucas had a game-high 22 points in a 43-36 win over Sycamore.

Jacob Beasley, Rockvale: Scored 22 points (six 3s) in a 62-55 win over Smyrna.

Zay’vion Phelps, Henry County: Phelps had three 3-pointers and 22 points.

Elijah Conard, Central Magnet: Scored 21 points in a 67-30 win over Forrest.

Malik Dia, Ensworth: Dia had a double-double with 20 points and 16 rebounds in an 82-60 win over PJPll. 

Jawan Odoms, Henry County: Odoms scored 20 points, including two 3-pointers.

Devaki Garr, Ensworth: Garr also scored 20 points for the Tigers. 

Skyler Trousdale, Summertown: Trousdale led the Eagles with 20 points in an 83-61 win over Wayne County. 

Jett Montgomery, Independence: Montgomery led the Eagles with 19 points and a trio of 3-pointers in a 58-56 loss to Centennial. 

Kavien Jones, BGA: Jones led the Wildcats with 19 points. 

Eli Burns, Jackson County: Burns added on 19 points for the Blue Devils. 

Ashton McCarver, Smyrna: Scored 17 points in a loss to Rockvale.

Zion Swader, Siegel: Scored 16 points in a win over Riverdale.

Brendon Tipps, Loretto: Tipps scored 16 points for the Mustangs. 

Andy Slaughter, Santa Fe: Slaughter led all scorers with 16 points in a 63-27 win over Hampshire.

LT Sullivan, Monterey: Sullivan had 15 points.

Santonio McDaniel, Riverdale: Scored 15 points in an 88-71 loss to Siegel.

Jackson Hayes, Henry County: Hayes had two 3-pointers and 15 points.

Kolby Wright, CPA: Wright added on 15 points for the Lions. 

Sean Williams, BGA: Williams scored 15 points for the Wildcats.

Thursday

Girls

Amaya Thomas, Ezell-Harding: Thomas had a game-high 25 points in a 61-52 win over Mt. Juliet Christian. 

Kate O'Neil, Franklin: O'Neil scored 23 points in the Lady Admirals' 55-22 win over Clarksville Northeast.

Phoebe Proctor, BGA: Proctor had a game-high 21 points in a 48-32 win over FRA. 

La'Zaviona Hawkins, Goodpasture: Hawkins had a game-high 17 points in a 58-19 win over Friendship Christian. 

Addie Grace Porter, Lebanon: Porter led the Devilettes with 16 points in a 50-39 win over Clarksville Northwest.

Jalynn Gregory, Macon County: Gregory led the Tigerettes with 16 points in a 45-37 win over Livingston Academy. 

Boys

Reed Kemp, Franklin: Kemp led the Admirals with 21 points in a narrow 68-66 win over Clarksville Northeast.

Matt Thurman, Franklin: Thurman scored 18 points for the Admirals. 

Trent McNair, Brentwood Academy: McNair scored 15 points in the Eagles' 72-58 loss to Houston. 

Wednesday 

Girls

Diamond Bryant, Clarksville Academy: Bryants led the Lady Cougars with 21 points in a 66-39 win over Mt. Juliet Christian. 

Tuesday

Girls

MJ Simmons, Community: Simmons scored 35 points in a 52-48 loss to Central Magnet. 

Reghan Grimes, Ravenwood: Grimes went off for 32 points in a 78-47 win over Dickson County.

Acacia Hayes, Riverdale: Hayes scored 32 points and knocked down four 3-pointers in a 61-53 win over Rockvale.

Emma Christensen, Watertown: Christensen led all scorers with 26 points in a 63-56 loss to Macon County.

Lili Wilken, Page: Wilken led the Lady Patriots with 25 points in a 66-42 win over Franklin.

Jaloni Cambridge, Ensworth: Cambridge scored a game-high 23 points in the Lady Tigers' 53-22 win over Father Ryan.

Chloe Gannon, Cannon County: Gannon scored 22 points in a 79-19 win over Franklin County. 

Zoe Piller, Nolensville: Piller led the Lady Knights with 21 points in a 47-32 win over Marshall County. 

Brittni Allison, Watertown: Allison added on 20 points for the Lady Purple Tigers. 

Jaila Lee, Brentwood Academy: Lee led all scorers with 20 points in a 59-35 win over Harpeth Hall.

Kathryn Hayes, Central Magnet: Hayes led the Lady Tigers with 19 points. 

Madi Lewis, Columbia Academy: Lewis scored a game-high 19 points in a 55-45 loss to FRA.

Bella Vinson, Cannon County: Vinson scored 19 points in the Lady Red Raiders' blowout win.

Sydnee Richetto, Green Hill: Richetto led the Lady Green Hawks with 18 points in a 43-24 win over Wilson Central. 

Abby Shoulders, Macon County: Shoulders led the Tigerretes with 18 points. 

Kate O'Neil, Franklin: O'Neil led the Lady Admirals with 18 points. 

LaShae Dwyer, Webb Bell-Buckle: Dwyer had a game-high 18 points in a 47-44 win over MTCS. 

Anna Pierce, FRA: Pierce scored 18 points for the Lady Panthers. 

Ansley Cummiskey, FRA: Cummiskey also scored 18 points for the Lady Panthers. 

Lexi Erickson, Ravenwood: Erickson scored 17 points for the Lady Raptors. 

Reagan Hurst, Upperman: Hurst led the Lady Bees with 16 points in a 73-33 win over Smith County. 

Iyana Moore, Blackman: Moore scored all 16 of her points in the first quarter in a 76-23 win over Siegel.

Ansley Stoner, Hampshire: Stoner scored 16 points in a 46-32 win over Mt. Pleasant. 

Amelia Osgood, Brentwood: Osgood scored 15 points for the Lady Bruins in a 58-42 win over Spring Hill.

Azariah Abell, Siegel: Scored 15 points (five 3s) in a loss to Blackman.

Sydney Ryan, Brentwood: Ryan also scored 15 points for the Lady Bruins. 

Boys

Grant Strong, Clay County: Strong had a game-high 29 points in a 71-34 win over Clarkrange.

Malik Dia, Ensworth: Dia scored 27 points in the Tigers' 64-49 win over Father Ryan. 

Cameron Hunt, Ezell Harding: Hunt had 24 points in a 61-51 loss to Nashville Christian. 

Isaac Stinson, Merrol Hyde: Stinson led all scorers with 23 points in an 85-36 win over  Knowledge Academies.

Reed Kemp, Franklin: Kemp scored 23 points in a 69-55 win over Page. 

John Windley, Brentwood: Windley scored 23 points in a 50-39 win over Spring Hill.

Tyler Dudley, Perry County: Dudley had a game-high 22 points in a 57-55 win over Summertown.

Max McMurry, PCA: McMurry scored 22 points in a 54-47 win over Grace Christian.

Gus Davenport, Cannon County: Davenport scored 21 points in a 58-57 win over York.

Lincoln Aholt, Centennial: Aholt had a game-high 21 points in a 68=66 overtime win over Summit. 

Isaiah Divens, Rockvale: Divens led all scorers with 20 points in an 85-65 loss to Riverdale.

Collin Gore, Upperman: Gore led the Bees with 19 points in a 74-42 win over Smith County.

Matthew Schneider, Siegel: Schneider scored 19 points in a 47-44 win over Blackman. 

Damon Fann, Riverdale: Fann scored 19 points in a win over Rockvale.

Destin Wade, Summit: Wade led the Spartans with 18 points. 

Alex Rush, Upperman: Rush scored 18 points and grabbed nine rebounds for the Bees. 

Grayson Burleson, Summertown: Burleson led the Eagles with 17 points.

Cameron Dixon, Knowledge Academies: Dixon led the Tigers with 16 points. 

Stockton Pyne, Merrol Hyde: Pyne added on 15 points for the Hawks.

Levi Cox, FRA: Cox led all scorers with 15 points in a 51-48 win over Columbia Academy.

Thomas Seaman, Page: Seaman led the Patriots with 15 points. 

Elijah Buckner, Riverdale: Buckner recorded a double-double with 15 points with 11 rebounds.

Jordan Jenkins, Webb Bell-Buckle: Jenkins had a game-high 15 points in a 55-43 win over MTCS.

Jacob Beasley, Rockvale: Beasley scored 15 points and hit a trio of 3-pointers.

Olivia Hart, Central Magnet: Hart added on 15 points for the Lady Tigers. 

Jace McWilliams, Upperman: McWilliams recorded a double-double with 11 points and 10 rebounds.

Monday

Girls

Kate O'Neil, Franklin: O'Neil recorded a double-double with 27 points and 11 rebounds in a 54-50 win over Warren County. 

Claira McGowan, Oakland: McGowan scored a game-high 19 points in a 64-47 win over Stewarts Creek.

Morgan Carr, Tullahoma: Carr knocked down a trio of 3's and scored a game-high 18 points in a 61-50 win over Columbia. 

Nicole Egeruoh, Oakland: Egeruoh added on 18 points in a win over Stewarts Creek.

A.C. Markham, PCA: Markham scored 17 points and surpassed 1,000 points for her career in a 63-39 win over BGA.

Shelby Smithson, Cannon County: Smithson scored 17 points in a 57-33 win over Mt. Juliet.

Delaney Noe, Summit: Noe had a game-high 17 points in a 44-34 win over Page. 

Sadie Hart, FRA: Hart led the Lady Panthers with 17 points in a 58-19 win over ZCA. 

Anna Pierce, FRA: Pierce scored 16 points for the Lady Panthers. 

Zyion Shannon, Stewarts Creek: Shannon led the Lady Red Hawks with 15 points.

Josie Parks, Columbia: Parks led the Lady Lions with 15 points and a pair of 3-pointers. 

Boys

Evan Eursher, Webb Bell-Buckle: Eursher went off for a game-high 38 points hitting five 3-pointers in an 88-73 loss to CPA.

K.J. Casey, FRA: Casey led the Panthers with 25 points and four 3-pointers in a 76-56 win over ZCA. 

Braeden Moore, CPA: Moore connected on three 3-pointers and scored a team-high 24 points for the Lions. 

Jackson Cummiskey, FRA: Cummiskey hit four 3-pointers and scored 20 points for the Panthers.

Braden Zapp, CPA: Zapp scored 20 points and hit three 3-pointers for the Lions. 

Kai’Seanne Brashear, Spring Hill: Brashear scored a game-high 20 points in the Raiders 79-51 win over Mt. Pleasant. 

Ashton McCarver, Smyrna: McCarver scored a game-high 19 points in a 56-53 win over La Vergne.

Gus Davenport, Cannon County: Davenport scored a game-high 19 points in a 61-54 loss to Mt. Juliet.

Jackson Hughes, ZCA: Hughes led the Eagles with 18 points. 

Jordan Jenkins, Webb Bell-Buckle: Jenkins added on 15 points. 

Reach Joe Spears at jspears2@gannett.com or 731-343-4923. Follow him on Instagram and Twitter @joe_spears7.

This article originally appeared on Nashville Tennessean: Week 11 Nashville area high school basketball top performers

AdChoices
AdChoices

More from The Tennessean (Nashville)

The Tennessean (Nashville)
The Tennessean (Nashville)
image beaconimage beaconimage beacon