You are using an older browser version. Please use a supported version for the best MSN experience.

High school volleyball: Fall 2021 all-state teams in Washington

News Tribune, Tacoma, Wash. logoNews Tribune, Tacoma, Wash. 12/16/2021 Tyler Wicke, The News Tribune (Tacoma, Wash.)

Dec. 15—All-state volleyball teams for the 2021 fall season, as chosen by the state's Coaches Association.

CLASS 4A

Player of the year: Jenna Legault, OH, Bothell

Coach of the year: Taylor Buell, Curtis

FIRST TEAM

Outside, Right-Side Hitters — Jenna Legault, Bothell; Hailey Brockway, Graham-Kapowsin, Bailey Showalter, Mount Si; Ella Ensign, Curtis.

Middle Blockers — Danielle Brown, Puyallup; Hayli Tri, Lake Stevens.

Setters — Peyton Ensign, Curtis; Kendall Mairs, Camas; Lexi Barbee, West Valley (Yakima).

Libero — Bella Moon, North Creek.

SECOND TEAM

Outside, Right-Side Hitters — Delaney Speer, Tahoma; Emmy Hansen, Camas; Tyra Schaub, Skyview; Taryn Vrieling, Kamiakin.

Middle Blockers — Rudi Reyes, Curtis; Chloe Asciutto, Camas.

Setters — Alyna Brown, Mount Rainier; Annie Lorenz, Issaquah; Reese Sheppard, Puyallup.

Libero — Tatyana Tauese, Curtis.

HONORABLE MENTION

Outside, Right-Side Hitters — Ashton McMahon, Wenatchee; Haedyn Bambolo, Bothell; Bailey Benson, Gonzaga Prep; Kennedy Webb, West Valley (Yakima); Anna Schroedl, Lake Stevens; Arden Carnrite, Newport.

Middle Blockers — Zoe Faull, Tahoma; Zoey Crimin, West Valley (Yakima); Emily Dawes, Chiawana; Sydney Locke, Decatur.

Setters — Aaliyah Lutali, Jackson; Ellina Powell, Jackson; Roslyn Zentz, Rogers (Puyallup); Rylie Dolven, Kamiakin; Irelyn Branam, Wenatchee; Lilly McCauley, Glacier Peak.

Liberos, Defensive Specialists — Sophia Sheppard, Puyallup; Alyss Kelly, Lake Stevens; Emily Wood, Skyview; Kyley Cyr, West Valley (Yakima); Morgon Maxwell, Richland; Taryn Wilson, Olympia.

CLASS 3A

Player of the year: Madi Zorn, S, Mead

Coach of the year: Katrina Cardinal, Peninsula

FIRST TEAM

Outside, Right-Side Hitters — Teila Allen, Mount Spokane; Langley Griffin, Peninsula; Mia Tunison, Mead; Bella Hadaller, Kelso.

Middle Blockers — Emily Hutchinson, Mead; Yazzy Mohammud, Lakeside.

Setters — Madi Zorn, Mead; Lauren Wittmers, Peninsula.

Libero — Hannah Couch, Auburn Riverside.

SECOND TEAM

Outside, Right-Side Hitters — Cassie Moeller, Mead; Rebecca DePencier Pinero, Lakeside; Alisia Silverthorn, Auburn Riverside; Emily Mekelburg, Arlington.

Middle Blockers — Kadence Stoddard, Peninsula; Danikah Johnson, Mead.

Setters — Emily Dean, Lakeside; Taylor Pederson, Arlington.

Libero — Kyla Randall, Mount Spokane.

HONORABLE MENTION

Outside, Right-Side Hitters — Sophie Broesamle, Lakeside; Autumn Larson, Kennewick; Tommi Gallucci, Peninsula; Lauren Riffe, Interlake; Alyvia Semu, Ferndale; Brooke Huard, Bellevue; Kaelee Bungard, Ferndale.

Middle Blockers — Allie Wildsmith, Bainbridge; Riley Clark, Lakes; Kaitlyn Watson, Bellevue; Avery Schneider, Ferndale; Krisee Copeland, Auburn Riverside; Tea Bosanac, Seattle Prep; Anneke Hanson, Snohomish; Corinne Westby, Ridgeline; Natalie Fraley, Kelso.

Setters — Jayden Vaimaiona, Lakes; Izzy Koo, Bellevue; Ella Peterchak, Holy Names Academy; Becky Merca, Walla Walla; Hailey Edwards, Kentlake; Janie Buckingham, Kennewick; Makenna Gamby, Mountain View.

Liberos, Defensive Specialists — Florencia Olivera, Bainbridge; Carley Wilson, Central Kitsap; Chloe Lewis, Arlington; Mary Powell, Eastside Catholic.

CLASS 2A

Player of the year: Rylie Reeves, OH, Columbia River

Coach of the year: Breanne Smedley, Columbia River

FIRST TEAM

Outside, Right-Side Hitters — Rylie Reeves, Columbia River; Abby Harrell, Ellensburg; Lauren Dreves, Columbia River; Margot Keane, Pullman.

Middle Blockers — Sydney Dreves, Columbia River; Emily Vossenkuhl, Ridgefield.

Setters — Amey Rainaud, Burlington-Edison; Morgan Harter, Ridgefield.


Video: Amanda Serrano wants to open doors for women’s boxing with her knockout power (Yahoo! Sports)

Replay Video

Libero — Emily Paul, Ridgefield.

SECOND TEAM

Outside, Right-Side Hitters — Gabrielle Faa'mausili, Steilacoom; Charmayne Faa'mausili, Washington; Lexie Mason, Burlington-Edison; Ashley Shumate, Lynden.

Middle Blockers — Naiatea Kaleopa, Steilacoom; Lenora Fuaga, Highline.

Setters — Carolina Hensen, Columbia River; Danielle Faamausili, Steilacoom.

Libero — Kelli Kaelin, White River.

HONORABLE MENTION

Outside, Right-Side Hitters — Elle Thomas, White River; Sirena Peredo, Washington; Lily Pruden, North Kitsap; Hayden Mills, Ephrata; Brooklynn Hayes, Tumwater.

Middle Blockers — Alyssa Duncan, Tumwater; Jordyn Smith, Burlington-Edison; Addison Mills, Ephrata; Amihan Johnson, Fife; Maddie Pryde, North Kitsap.

Setters — Alex Loveless, Black Hills; Kenna Flynn, Anacortes; Sophia Baugh, North Kitsap.

Liberos, Defensive Specialists — Madison Noel, Mark Morris; Stephanie Munoz-Casalduc, Sammamish; Lily Halberg, Port Angeles; Evie Rooklidge, Centralia.

CLASS 1A

Players of the year: Diya Mishra, OH, Overlake; Olivia Strandberg, OH, Chelan.

Coach of the year: Abbigail Phelps, Chelan

FIRST TEAM

Outside, Right-Side Hitters — Diya Mishra, Overlake; Olivia Strandberg, Chelan; Finnley Claeys, Meridian; Brooke Wirkkala, Castle Rock.

Middle Blockers — Ashley Boswell, Freeman; Rae Wartelle, Annie Wright.

Setters — Juliana Perez, Chelan; McKynnlie Dalan, Montesano.

Libero — Morgyn Harrison, Chelan.

SECOND TEAM

Outside, Right-Side Hitters — Ella Schoene, La Center; Kim Tercero, Cascade Christian; Brynn Widner, Zillah; Kira Sandoval, Chelan; Tara Hutchinson, Annie Wright; Zoe Hardy, College Place.

Middle Blockers — Chloe Kennedy, Hoquiam; Bridge Young, King's Way Christian.

Setters — Elena Kong, Eastside Prep; Kamalani Enomoto, Annie Wright; Malaysia Smith, Meridian.

Libero — Sunshine Watkins, Castle Rock.

HONORABLE MENTION

Outside, Right-Side Hitters — Sophie Stephenson, Bush; Maiya Gonzalez, Seattle Academy; Ally Williams, Chelan; Jessica Stires, Lakeside; Jolena Hoefer, Meridian.

Middle Blockers — Amanda Bussard, Cascade Christian; Kynsi Bayes, Castle Rock; Maeve Thompson, College Place; Paige Kessler, Castle Rock; Ellee Marlow, Wahluke.

Setters — Mayce Wofford, Zillah; Kate Piasecki, Charles Wright; Grace Jones, South Whidbey; Jenna Hill, College Place; Jordyn Gesser, Seton Catholic; Abie Amend, Freeman.

Liberos, Defensive Specialists — Avery Neal, Meridian; Ryma Patil, Overlake; Cassandra Barragan, Naches Valley; Mamiko Patterson, Lakeside.

CLASS 2B

Player of the year: Ellie Marble, OH, La Conner

Coach of the year: Suzanne Marble, La Conner

FIRST TEAM

Outside, Right-Side Hitters — Ellie Marble, La Conner; Sahara Browning, Walla Walla Valley Academy; Sarah Cook, La Conner; Maycee Ward, Manson.

Middle Blockers — Makayla Herrera, La Conner; Sara Hiebert, Goldendale.

Setters — Josephine Thompson, Manson; Emma Keller, La Conner.

Libero — Rachel Cram, La Conner.

SECOND TEAM

Outside, Right-Side Hitters — Kyra Gardner, Raymond; Paige Chinchen, Kalama; Aleena Lafferty, Okanogan; Sydney Kinch, Lind-Ritzville.

Middle Blockers — Asher Cai, Colfax; Kendal Collins, Kalama.

Setters — Rachel Gallagher, Goldendale; Justice Brown, Colfax.

Libero — Kennedy Berry, Goldendale.

HONORABLE MENTION

Middle Blockers — Dakota Killian, Lind-Ritzville; McKaila Balcom, Tri-Cities Prep; Rylee King, Walla Walla Valley Academy; Madison Fay, Adna.

Setter — Rhegan O'Neil, Kalama. Liberos, Defensive Specialists — Genesis Torres, Manson; Kyndal Koski, Raymond; Reigha Niemeyer, Wahkiakum.

CLASS 1B

Players of the year: Ashlynn Archer, MB, St. John-Endicott/Lacrosse;

Gianna Anderson, OH, Oakesdale

Coach of the year: McKinzie Turner, Oakesdale

FIRST TEAM

Outside, Right-Side Hitters — Gianna Anderson, Oakesdale; Peyton Torrey, Mossyrock; Vanessa Ceniceros, Pateros; Audrey Wellhausen, Mary Walker.

Middle Blockers — Ashlyn Archer, St. John-Endicott/Lacrosse; Belle Stark, Northport.

Setters — Alyvia Wright, Darrington; Melloney Deife, Odessa.

Libero — Cami Larsen, St. John-Endicott/Lacrosse.

SECOND TEAM

Outside, Right-Side Hitters — Oceana Aguirre, Neah Bay; Emily Scrupps, Odessa; Kaylin Shrives, Naselle; Hailey Brooks, Mossyrock.

Middle Blockers — Paige Houghtelling, Mossyrock; Koren Cumming, Neah Bay; Maci Brantner, Garfield-Palouse.

Setters — Macey Gines, Mary Walker; Peyton Dalton, Naselle.

Libero — Brynn Tarabochia, Naselle.

HONORABLE MENTION

Outside, Right-Side Hitters — Kali Kast, Moses Lake Christian; Lindsey Short, Republic; Jordan Long, Entiat; Ashlyn Neilsen, Odessa; Maddie Wahl, DeSales; Ella Rockwell, Crosspoint; Rainee Nations, Darrington.

Middle Blockers — Mackinzie Arden, Wilbur-Creston-Keller; Kaidyn Maioho, Wilbur- Creston-Keller; Hailey Lohman, Mary M. Knight.

Setters — Mimi Isaak, Almira/Coulee-Hartline; Natayla Russell, Taholah; Lanissa Ambacher, Willapa Valley; Ryana Moss, Neah Bay.

Liberos, Defensive Specialists — Nalani Ellis, Neah Bay; Beth Okamota, Almira/Coulee-Hartline; Ella Young, Riverside Christian; Kaitlyn Harris, Sound Christian.

This story was originally published December 15, 2021 5:00 AM.

AdChoices
AdChoices

More From News Tribune, Tacoma, Wash.

image beaconimage beaconimage beacon