You are using an older browser version. Please use a supported version for the best MSN experience.

Iowa high school football: Second-round playoff pairings released

Des Moines Register logo Des Moines Register 4 days ago Cody Goodwin, Des Moines Register

The first round of the Iowa high school football playoffs is in the books. Now it's time for the top-ranked teams to get involved.

After most of the state's highest-ranked teams sat out the opening weekend with a bye, every remaining team will be in action in the second round.

a man standing in front of a crowd: Ames' fans cheer during Ames and Cedar Rapids Jefferson first-round football playoff at Ames High Football field Friday, Oct. 16, 2020, in Ames, Iowa. © Nirmalendu Majumdar/Ames Tribune Ames' fans cheer during Ames and Cedar Rapids Jefferson first-round football playoff at Ames High Football field Friday, Oct. 16, 2020, in Ames, Iowa.

ICYMI: Final scores from Friday, Oct. 16

In the lead-up to the 2020 election, all eyes are on Iowa. Get updates of all things Iowa politics delivered to your inbox.

Here are the matchups for the second round, which will take place Friday, Oct. 23. (All games are scheduled for 7 p.m. unless stated otherwise.)

Class 4A

POD 1: Ankeny Centennial at Sioux City East

POD 2: Fort Dodge at Waterloo West

POD 3: Cedar Rapids Washington at Cedar Falls

POD 4: Cedar Rapids Kennedy at Dubuque Senior, 8 p.m.

POD 5: Iowa City Liberty at Dubuque Hempstead, 5 p.m.

POD 6: Davenport North at Prairie, Cedar Rapids

POD 7: Iowa City High at Iowa City West

POD 8: Muscatine at Bettendorf

POD 9: Davenport Central at Pleasant Valley

POD 10: Linn-Mar at Waukee

POD 11: Indianola at Johnston

POD 12: Ames at Southeast Polk

POD 13: Marshalltown at Urbandale

POD 14: Council Bluffs Thomas Jefferson at Ankeny

POD 15: Sioux City North at Dowling Catholic

POD 16: W.D.M. Valley at Council Bluffs Abraham Lincoln

Class 3A

POD 1: Denison-Schleswig at Sergeant Bluff-Luton

POD 2: Humboldt at Spencer

POD 3: Storm Lake at Boyden-Hull/Rock Valley

POD 4: Mason City at Webster City

POD 5: Dubuque Wahlert at Decorah

POD 6: Western Dubuque at West Delaware

POD 7: Marion at Cedar Rapids Xavier

POD 8: Central DeWitt vs. Davenport Assumption (Site TBD)

POD 9: Mount Pleasant at North Scott

POD 10: Keokuk at Washington

POD 11: Fort Madison at Grinnell

POD 12: Carlisle at Dallas Center-Grimes

POD 13: Winterset at Pella

POD 14: Nevada vs. Ballard, at Boone

POD 15: Bondurant-Farrar at Harlan

POD 16: Norwalk at Lewis Central

Class 2A

POD 1: Unity Christian at Central Lyon/George-Little Rock

POD 2: Sioux Center at West Lyon

POD 3: Clear Lake at Spirit Lake

POD 4: Algona at Estherville Lincoln Central

POD 5: Iowa Falls-Alden at Independence

POD 6: Forest City at Waukon

POD 7: Anamosa at Camanche

POD 8: Crestwood at Monticello

POD 9: Oelwein at Solon

POD 10: West Liberty at Mount Vernon

POD 11: West Burlington/Notre Dame at Williamsburg

POD 12: Tipton at Mid-Prairie

POD 13: Centerville at West Marshall

POD 14: Saydel at PCM, Monroe

POD 15: Des Moines Christian at Atlantic

POD 16: Clarinda at Greene County

Class 1A

POD 1: Sibley-Ocheyedan at West Sioux

POD 2: Kuemper Catholic at Emmetsburg

POD 3: Treynor at Western Christian

POD 4: Belmond-Klemme at Southeast Valley

POD 5: South Hardin at South Hamilton

POD 6: Dike-New Hartford at South Central Calhoun

POD 7: Osage at Waterloo Columbus

POD 8: Durant at Dyersville Beckman

POD 9: Denver at Cascade

POD 10: Mediapolis at West Branch

POD 11: Cardinal, Eldon at Sigourney-Keota

POD 12: Panorama at Pella Christian

POD 13: ACGC at Van Meter

POD 14: Interstate-35 at Mount Ayr

POD 15: Woodward-Granger at Underwood

POD 16: East Sac County at OABCIG

Class A

POD 1: Ridge View at South O’Brien

POD 2: LeMars Gehlen at HMS, Hartley

POD 3: Madrid at West Hancock

POD 4: Ogden at Grundy Center

POD 5: West Fork at Saint Ansgar

POD 6: Lake Mills at South Winneshiek

POD 7: Newman Catholic at Wapsie Valley

POD 8: Clayton Ridge at Edgewood-Colesburg

POD 9: East Buchanan at MFL-Mar-Mac

POD 10: Maquoketa Valley at Lisbon

POD 11: Alburnett at Belle Plaine

POD 12: Wapello at Iowa City Regina

POD 13: Nodaway Valley at Earlham

POD 14: Woodbury Central at St. Albert

POD 15: Riverside, Oakland at Lawton-Bronson

POD 16: IKM-Manning at Logan-Magnolia

Eight-player

POD 1: West Harrison at Remsen St. Mary’s

POD 2: Kingsley-Pierson at Newell-Fonda

POD 3: Harris-Lake Park at Coon Rapids-Bayard

POD 4: North Iowa at Tripoli

POD 5: Kee, Lansing at Janesville

POD 6: AGWSR at Don Bosco

POD 7: Springville at Easton Valley

POD 8: Baxter at Gladbrook-Reinbeck

POD 9: HLV, Victor at BGM

POD 10: Lone Tree at Montezuma

POD 11: English Valleys at New London

POD 12: Lamoni at Southeast Warren

POD 13: Collins-Maxwell at Martensdale-St. Marys

POD 14: East Mills at Audubon

POD 15: Stanton/Essex at CAM, Anita

POD 16: Woodbine at Fremont-Mills

This article originally appeared on Des Moines Register: Iowa high school football: Second-round playoff pairings released

AdChoices
AdChoices

More from Des Moines Register

Des Moines Register
Des Moines Register
image beaconimage beaconimage beacon