You are using an older browser version. Please use a supported version for the best MSN experience.

All-Southwest Ohio District high school football teams announced

Cincinnati Enquirer logo Cincinnati Enquirer 11/22/2019 Scott Springer, Cincinnati Enquirer
a football player in front of a crowd: Winton Woods player Miyan Williams (28) stiff arms La Salle linebacker Luke Thiemann (8) during the OHSAA football game between La Salle and Winton Woods on Friday, Oct. 25, 2019 in Monfort Heights. © Albert Cesare / The Enquirer Winton Woods player Miyan Williams (28) stiff arms La Salle linebacker Luke Thiemann (8) during the OHSAA football game between La Salle and Winton Woods on Friday, Oct. 25, 2019 in Monfort Heights.

The Ohio Southwest District all-star football teams were released Thursday as voted on by Dayton/Cincinnati area media. The nominees are submitted by the various schools and coaches. All players selected first-team are automatically part of the All-State team in some capacity.

DIVISION I

First-Team Offense

Start the day smarter. Get all the news you need in your inbox each morning.

Backfield: David Afari, West Chester Lakota West, 5-feet-10, 202 pounds, senior, RB; Keaton Kesling, Clayton Northmont, 6-0, 175, sr., QB; Matthew Luebbe, Cincinnati Elder, 5-11, 185, sr., QB; JuTahn McClain, Fairfield, 5-10, 180, sr., RB; Matthew Rueve, Cincinnati St. Xavier, 6-4, 190, sr., QB; Jeff Tolliver, Springfield, 5-11, 197, sr., RB.

Receivers: Liam Clifford, Cincinnati St. Xavier, 6-2, 190, jr.; Will Jackson-Linkhart, Centerville, 6-5, 190, jr. Jazz Keys, Clayton Northmont, 5-9, 165, sr.; Marshall Lang, Cincinnati St. Xavier, 6-4, 225, sr.; Joe Royer, Cincinnati Elder, 6-5, 225, sr.; Larry Stephens, Springfield, 6-1, 195, sr.

Linemen: Ace Ehrenschwender, Cincinnati Colerain, 6-0, 280, sr; Mao Glynn, Cincinnati Walnut Hills, 6-3, 289, jr.; Jakob James, Cincinnati Elder, 6-5, 285, sr.; Paris Johnson Jr., Cincinnati Princeton, 6-7, 290, sr.; Luke Kandra, Cincinnati Elder, 6-5, 305, sr.; Jacob Padilla, Huber Heights Wayne, 6-1, 285, sr.

Kicker: Kevin Thibodeaux, Cincinnati Archbishop Moeller, 5-9, 195, sr.

First-Team Defense

Linemen: Garrett Baker, Kettering Fairmont, 6-3, 215, sr.; Dontay Corleone, Cincinnati Colerain, 6-2, 300, jr.; LJ France, Fairfield, 6-1, 270, sr.; Te'Vion Gilbreath, Springfield, 5-11, 208, sr.; Darrion Henry, Cincinnati Princeton, 6-4, 270, sr.; Adam Hundemer, Liberty Twp. Lakota East, 6-3, 245, sr.

Linebackers: Trey Baker, Kettering Fairmont, 6-0, 215, sr.; Daved Jones, West Chester Lakota West, 6-2, 212, sr.; Cameron Junior, Middletown, 6-1, 205, jr.; Luke Mattia, Hamilton, 6-4, 220, sr.; Xzerius Stinnett, Springfield, 5-8, 190, sr.

Secondary: Delian Bradley, Springfield, 5-11, 180, so.; Tucker Hundley, Cincinnati St. Xavier, 6-0, 185, sr.; Tim Keseday, Springboro, 5-11, 185, sr.; Rod Moore, Clayton Northmont, 6-1, 185, jr.; Deshawn Pace, Cincinnati Colerain, 6-2, 210, sr.; Colton Sandhas, Cincinnati Elder, 6-0, 190, sr.; Phil Thomas, Fairfield, 5-10, 175, sr.

Punter: Matthew Dapore, Springboro, 5-11, 170, jr.

Offensive player of the year: JuTahn McClain, Fairfield

Defensive player of the year: Deshawn Pace, Cincinnati Colerain

Coach of the year: Maurice Douglass, Springfield

a football player throwing a ball: Deshawn Pace of Colerain runs the ball against Fairfield during the OHSAA regional playoff Friday, Nov. 15, 2019. © MICHAEL NOYES FOR THE ENQUIRER Deshawn Pace of Colerain runs the ball against Fairfield during the OHSAA regional playoff Friday, Nov. 15, 2019.

Second-Team Offense

Backfield: Collin Brown, Mason, 6-4, 215, sr., QB; Josh Bryant, Middletown, 5-9, 175, jr., RB; Tyrese Dorn, Cincinnati Walnut Hills, 5-10, 184, sr., RB; Sawiaha Ellis, Fairfield, 6-2, 210, sr., QB; Cam Fancher, Huber Heights Wayne, 6-2, 175, jr., QB; Keith Farr, Lebanon, 6-1, 175, jr., RB; Chase Harrison, Centerville, 6-2, 200, so., QB; Ethan Marsh, Lebanon, 5-9, 170, sr., QB; Keyshawn Stephens, Hamilton, 6-1, 195, jr., RB; Jaylen Thomas, Cincinnati Colerain, 5-11, 180, sr., RB.

Receivers: Markus Allen, Clayton Northmont, 6-2, 215, jr.; Titan Case, Springboro, 6-0, 185, jr.; Jordan McConnell, Cincinnati Sycamore, 5-8, 155, sr.

Linemen: Kody Hawkins, Fairfield, 5-11, 265, sr.; Ryan Iiams, Springboro, 6-3, 280, jr.; Vince Kornau, Liberty Twp. Lakota East, 6-0, 200, sr.; Eric Meeks, Cincinnati Walnut Hills, 6-3, 282, jr.; Tegra Tshabola, West Chester Lakota West, 6-6, 315, so.

Kicker: Jack Ferron, Cincinnati Sycamore, 6-2, 180, sr.

Second Team Defense

Linemen: Jokell Brown, Springfield, 6-0, 280, so.; Garren Carter, West Chester Lakota West, 6-2, 240, sr.; Spencer Harger, Miamisburg, 6-0, 272, jr.; Donovan Owens, Cincinnati Colerain, 6-2, 230, sr.; Jaheim Thomas, Cincinnati Princeton, 6-4, 224, sr.

Linebackers: Jon Bruder, Centerville, 5-10, 195, jr.; Mason DeGennaro, Lebanon, 6-1, 215, jr.; Apollo Ford, Cincinnati Sycamore, 5-11, 180, sr.; Jack Haglage, Mason, 6-2, 212, sr.; Jake Kowalski, Springboro, 5-10, 195, sr.; Lundyn Lane, Cincinnati Walnut Hills, 5-7, 181, sr.; Phoenix Porter, Fairfield, 6-1, 220, sr.

Secondary: Hunter Anderson, West Chester Lakota West, 5-9, 175, sr.; Leroy Bowers, Cincinnati Princeton, 6-1, 190, jr.; Devon Boykin, Cincinnati West Clermont, 5-11, 160, sr.; Jaden Hurd, Huber Heights Wayne, 5-10, 200, jr.; Jayden Marshall, Hamilton, 6-1, 200, sr.; Dealo McIntosh, Fairfield, 6-1, 220, sr.

Punter: Nick Brown, Beavercreek, 6-0, 175, sr. and Vince Ringland, Milford, 6-4, 175, jr. 

Honorable Mention

Andrew Fehr, Apollo Ford, Cincinnati Sycamore; Kayvon Britten, Cincinnati Western Hills; Bryce McMahon, Centerville; Tavion Smoot, Springfield; Daryan Bowling, Hamilton; Alex Dardis, Barak Faulk, Nick Molanari, Mason; Jerrod Couch, Austin Mullins, Huber Heights Wayne; Nick Presley, Cincinnati Walnut Hills; Josh Collins, Willion Yates, Springboro; Reagen King, Seth Owens, Beavercreek; Isaac Kolosik, West Liberty Lakota West; Xander Kendall, Cincinnati Colerain; Will Young, Cincinnati Oak Hills; Nate Pabst, Joe Toepfer, Carrington Valentine, Cincinnati Archbishop Moeller.

DIVISION II

First-Team Offense

Backfield: Zach Branum, Cincinnati La Salle, 6 feet, 200 pounds, junior, QB; Kevin Johnson, Xenia, 5-11, 170, jr., RB; Connor Kinnett, Harrison, 6-3, 225, sr., QB; Cam Porter, Cincinnati La Salle, 5-10, 205, sr., RB; Brayden Siler, Troy, 6-1, 205, sr., QB; Justin Silverstein, Cincinnati Turpin, 6-2, 175, sr., QB; Ty Stylski, Kings Mills Kings, 5-10, 190, jr., RB; Kevin Walters, Troy, 6-0, 200, sr., RB; Miyan Williams, Cincinnati Winton Woods, 5-11, 2-5, sr., RB.

Receivers: Austin Bauer-Jones, West Carrollton, 6-3, 180, sr.; Josh Bell, Cincinnati Turpin, 6-5, 215, sr.; DeMeer Blankumsee, Cincinnati Winton Woods,6-1, 173, sr.; Andrew Hinds, Morrow Little Miami, 5-11, 170, sr.; Levi Tidwell, Harrison, 5-11, 185, sr.

Linemen: Gavin Gerhardt, Xenia, 6-5, 315, sr.; Paul Haywood, Cincinnati La Salle, 6-3, 322, so.; Riley Hill, Piqua, 6-3, 312, sr.; Jacob Moorman, Troy, 6-2, 320, jr.

Kicker: Jake Seibert, Cincinnati La Salle, 6-1, 200, sr.

First-Team Defense

Linemen: Ben Blevins, Cincinnati La Salle, 6-1, 275, sr.; Andrew "Bam" Booker, Cincinnati Winton Woods, 6-2, 220, jr.; Austan Good, Troy, 6-0, 210, sr.; Jerrell Lewis, Piqua, 6-2, 257, jr.; Keegan Slaney, Cincinnati Turpin, 6-1, 220, sr.; Elijah Willis, Cincinnati Anderson, 6-4, 235, sr.

Linebackers: Ryan Cagle, Sidney, 6-0, 190, sr.; Daylan Long, Cincinnati Winton Woods, 5-11, 185, jr.; Dalton Norris, Oxford Talawanda, 6-2, 210, sr.; Luke Thiemann, Cincinnati La Salle, 6-2, 225, sr.; Hunter Warner, Fairborn, 6-0, 195, jr.; Leyton Wheeldon, Cincinnati Anderson, 6-1, 205, sr.

Secondary: James Camden, Cincinnati Anderson, 6-1, 195, sr.; Jaymar Hargrove-Mundy, Cincinnati La Salle, 6-0, 180, jr.; Jaylen Johnson, Cincinnati La Salle, 6-2, 210, jr.; Devonta Smith, Cincinnati La Salle, 6-0, 190, jr.; Weston Smith, Troy, 5-10, 175, sr.; Darren Taborn, Sidney, 6-0, 165, sr.

Punter: Tucker Raskay, Troy, 6-2, 177, sr.

Offensive player of the year: Miyan Williams, Cincinnati Winton Woods

Defensive player of the year: Hunter Warner, Fairborn

Coach of the year: Larry Cox, Oxford Talawanda

Second-Team Offense

Backfield: Deondre Bothast-Revalee, Oxford Talawanda, 5-10, 165, so., RB; EJ Davis, Sidney, 5-10, 190, so., RB; Reece Evans, Cincinnati Turpin, 5-11, 175, sr.; RB; Daniel Ingram, Cincinnati Withrow, 5-10, 205, sr., QB; Jackson Kuhn, Cincinnati Anderson, 6-1, 195, jr., QB; Gi’Bran Payne, Cincinnati La Salle, 5-9, 189, so., RB; Brody Reder, Morrow Little Miami, 6-2, 205, sr, QB; Terell Wills, Oxford Talawanda, 6-3, 220, sr., RB; Mi’Chale Wingfield, Cincinnati Winton Woods, 6-3, 188, jr., QB;

Receivers: Cooper Bushman, Cincinnati Anderson, 5-9, 185, sr.; Jack McHugh, Kings Mills Kings, 6-1, 170, sr.; Reis Stocksdale, Morrow Little Miami, 5-11, 170, jr.; CJ Young, Harrison, 6-2, 185, sr.

Linemen: Nathan Fox, Oxford Talawanda, 6-0, 230, sr.; Gabe Hickman, Cincinnati Turpin, 6-0, 240, jr.; Riley Hubbard, Troy, 6-1, 260, sr.; Jaxon Smith, Kings Mills Kings, 6-4, 260, sr.; Eric Wilson, Xenia, 6-4, 290, sr.

Kicker: Trent Benson, Kings Mills Kings, 6-1, 190, sr.

Second-Team Defense

Linemen: Malcolm Bryant, Cincinnati Winton Woods, 6-0, 310, sr.; Colby Harris, Troy, 6-1, 260, sr.; Chase Linnemann, Morrow Little Miami, 6-1, 215, sr.; Cole McCandless, West Carrollton, 6-3, 180, so.; Derek Smith, Harrison, 5-11, 220, sr.; Tyshaun Thomas, Cincinnati Withrow, 6-0, 185, jr.

Linebackers: Devin Hall, Xenia, 6-2, 175, sr.; Dan Johnson, Riverside Stebbins, 6-0, 190, jr.,; Phil Messerly, Cincinnati Turpin, 6-2, 185, sr.; Bradyn Pennington, Riverside Stebbins, 6-1, 180, jr.; Jake Reardon, Harrison, 5-11, 220, sr.; Cam Sanders, Cincinnati Winton Woods, 5-9, 210, jr.

Secondary: Tamarion Crumpley, Cincinnati Winton Woods, 6-0, 172, jr.; Kyler Frankhauser, Harrison, 5-10, 170, sr.; Connor Jones, Morrow Little Miami, 6-3, 180, sr.; Chris Jones, Xenia, 6-2, 160, sr.; Luke Richardson, Oxford Talawanda, 5-11, 175, sr.; Harry Tyszkiewicz, Cincinnati Turpin, 6-0, 175, sr.

Honorable Mention

Kamaury Cleveland, Tyron Darby, West Carrollton; Cade Kadel, Andrew Pollender, Xenia; Kelby Cox, Riverside Stebbins; Casey O’Toole, Ross Parrish, Cincinnati Anderson; Isaac Hamilton, Trenton Edgewood; Zach Marsh, Cincinnati Turpin; Lance Reaves Hicks, Piqua; Sean Buschur, Morrow Little Miami.

DIVISION III

First-Team Offense

Backfield: Alex DeLong, Hamilton Badin, 5 feet 11, 160 pounds, senior, RB; Hezekiah Hudson-Davis, Trotwood-Madison, 5-8, 165, fr., RB; Brandon Lanier, Mount Healthy, 6-3, 240, sr., QB; Brandon McDonald, Kettering Archbishop Alter, 6-2, 223, jr., RB; Ryan Minor, Dayton Chaminade Julienne, 6-1, 177, sr., QB; Zach Switzer, Hamilton Badin, 6-5, 190, sr., QB; Braden Woods, Franklin, 6-2, 190, sr., QB.

Receivers: Carl Blanton Jr., Trotwood-Madison, 6-3, 175, sr.; Josh Hegemann, Hamilton Badin, 5-10, 150, sr.; Donovan LaJeunesse, Dayton Carroll, 6-0, 160, sr.; Kenyon Owens, Dayton Chaminade Julienne, 5-11, 183, so.; Jordan Rucker, Middletown Bishop Fenwick, 5-9, 185, sr.

Linemen: Nick Back, Franklin, 6-6, 335, sr.; Caden Barr, Bellbrook, 6-4, 260, sr.; Cortez Huckleby, Cincinnati Mount Healthy, 6-2, 270, sr.; Ryan Pool, Bellefontaine, 6-4, 265, sr.; Kaden Rogers, Hamilton Ross, 6-3, 270, jr.; De'Verell Williams, Dayton Chaminade Julienne, 6-2, 248, sr.

Kicker: Ben Sauls, Tipp City Tippecanoe, 5-11, 159, sr.

First-Team Defense

Linemen: Jayden Carter, Hamilton Badin, 6-2, 200, jr.; Chris Custis, Wilmington, 6-4, 195, sr.; Marquel Henry, Dayton Chaminade Julienne, 6-0, 220, sr.; Taylor Jordan, Bellbrook, 6-2, 195, jr.

Linebackers: Ben Borszcz, Bellbrook, 6-1, 207, sr.; Tyler Carlson, Tipp City Tippecanoe, 5-11, 186, jr.; Jack DePrie, Hamilton Ross, 6-0, 205, sr.; Mason Henry, Kettering Archbishop Alter, 6-3, 220, sr.; Diego Neri, Cincinnati Northwest, 6-4, 230, sr.; Evan Schlensker, Hamilton Badin, 6-1, 175, sr.

Secondary: Sammy Anderson, Trotwood-Madison, 6-2, 170, sr.; Jake Berning, Middletown Bishop Fenwick, 5-11, 175, sr.; Gavin Casella, Vandalia Butler, 6-3, 185, sr.; Jawaan Davis, Cincinnati Hughes, 5-11, 170, sr.; CJ Hicks Jr., Kettering Archbishop Alter, 6-2, 202, so.; Aiden Kinser, Franklin, 5-10, 155, sr.; Hunter Slusher, Goshen, 5-10, 175, sr.; Jason Ward, Dayton Chaminade Julienne, 5-10, 182, jr.

Punter: Rory Bell, Wilmington, 5-10, 170, sr.

Offensive player of the year: Braden Woods, Franklin

Defensive player of the year: Sammy Anderson, Trotwood-Madison

Coach of the year: Kenyon Commins, Hamilton Ross

Second-Team Offense

Backfield: Cade Beam, Tipp City Tippecanoe, 6-1, 208, sr., RB; Tyler Beyke, Greenville, 6-0, 160, sr., QB; Cam Coomer, Wilmington, 6-1, 175, sr., QB; Jacob Duty, New Richmond, 5-7, 161, sr., RB; Jackson Gifford, Hamilton Ross, 5-10, 210, jr., RB; Garrett Gross, Bellefontaine, 5-10, 200, sr., RB; Jeff Henderson, Cincinnati Hughes, 5-9, 180, sr., QB;  Quincy Johnson, Dayton Chaminade Julienne, 5-11, 220, sr., RB.

Receivers: Keyshawn Barber, Cincinnati Hughes, 6-2, 170, so.; John Butsch, Greenville, 6-1, 185, sr.; Marshal Flaig, Hamilton Badin, 6-1, 165, sr.; Ryan Russell, Franklin, 6-1, 170, sr.; Marcus Wood, Greenville, 5-9, 160, sr.

Linemen: Tytan Grote, Greenville, 5-11, 205, sr.; Matthew Hatton, Dayton Belmont, 5-11, 230, sr.; Eric Hendrix, Middletown Bishop Fenwick, 6-6, 235, sr.; Chandler Holler, Monroe, 6-2, 205, jr.; Braden Swank, Tipp City Tippecanoe, 6-2, 276, jr.

Kicker: Bryan Thacker, Franklin, 6-2, 170, sr.

Second-Team Defense

Linemen: Jason Ackerman, New Richmond, 6-2, 193, sr.; Trevor Adams, Goshen, 6-3, 225, jr.; Carter Earls, Middletown Bishop Fenwick, 6-3, 195, jr.; Harry Hilvert, Cleves Taylor, 6-1, 225, so.; Izac Proctor, Franklin, 6-2, 200, jr.

Linebackers: Noah Burneka, Dayton Chaminade Julienne, 6-1, 223, sr.; Malik Echols, Cincinnati Mount Healthy, 6-2, 275, sr.; Saleem Ford, Cincinnati Hughes, 5-10, 185, fr.; William Gentry, Dayton Belmont, 6-0, 220, sr.; Logan Harrison, Goshen, 5-10, 225, jr.; Ke’shawn Huguely, Trotwood-Madison, 5-9, 198, sr.; McAdrian Martin, Cincinnati Woodward, 5-9, 185, sr.; Mitchell Williamson, New Richmond, 5-7, 175, sr.

Secondary: De'Zion Coleman, Cincinnati Hughes, 5-10, 170, sr.; Alassane Diallo, Cincinnati Mount Healthy, 6-1, 160, sr.; Logan Miller, Middletown Bishop Fenwick, 5-10, 180, jr.; Jamar Payton, Dayton Dunbar, 6-3, 176, jr.; Casey Redemeier, Hamilton Ross, 5-10, 170, jr.

Punter: Johnny Kearns, Cleves Taylor, 5-10, 150, so.

Honorable Mention

Colt Bradshaw, Middletown Bishop Fenwick; Tavon Hardwick, Dayton Belmont; Gage Johnson, Franklin; Sean Harkness, Darius Thomas, Cincinnati Mount Healthy; Ethan Flanery, Greenville; Kegen Gormley, Hamilton Badin; Larry Jackson, Cincinnati Hughes; Jeff Valentine, Wilmington; Jacob Kidwell, Bellefontaine; Jaquan Lusbourgh, Mykion Singleton, Marcellis Thompson, Brandon Wright, Dayton Dunbar; Antwand Yett, Cincinnati Aiken.

DIVISION IV

First-Team Offense

Backfield: Nathan Brumbaugh, West Milton Milton-Union, 6 feet 1, 175 pounds, senior, QB; Cade Cradlebaugh, Germantown Valley View, 6-2, 215, sr., QB; Brendan Lamb, Clarksville Clinton-Massie, 5-11, 195, sr., RB; Corey Kiner, St. Bernard Roger Bacon, 5-10, 210, jr., RB; Dylan Lemen, Springfield Kenton Ridge, 5-11, 160, sr., QB; AJ Lovin, West Milton Milton-Union, 5-8, 165, sr., RB; Evan Prater, Cincinnati Wyoming, 6-5, 190, sr., QB; Shawn Shehee, Dayton Northridge, 6-1, 185, sr., RB.

Receivers: Troy Coulter, Germantown Valley View, 6-4, 200, jr.; Calvin Dibert, Springfield Kenton Ridge, 6-4, 190, sr.; Gauge Dunn, Bethel Bethel-Tate, 6-0, 150, so.; Joop Mitchell, Cincinnati Wyoming, 6-2, 175, jr.; Amari Whitehead, Cincinnati Indian Hill, 6-2, 175, sr.

Linemen: Justin Bromagen, Germantown Valley View, 6-5, 285, sr.; Mason Lukens, Waynesville, 6-2, 245, sr.; Nolan Tebbe, St. Bernard Roger Bacon, 6-3, 290, sr.; Davis Wulf, Clarksville Clinton-Massie, 6-3, 265, sr.

Kicker: Luke Lundberg, Cincinnati Indian Hill, 5-11, 185, sr.

First-Team Defense

Linemen: Braxton Green, Clarksville Clinton-Massie, 5-11, 215, sr.; Noah Harrison, Germantown Valley View, 6-0, 200, sr.; Korbin Spencer, Springfield Northwestern, 6-5, 250, sr.; Harrison Shepherd, Cincinnati Wyoming, 6-5, 250, sr.; James Thompson, St. Bernard Roger Bacon, 6-5, 255, sr.

Linebackers: Tavon Blunt, Cincinnati Shroder, 5-10, 225, sr.; Devin Current, Springfield Northwestern, 5-11, 175, sr.; Jerron Lander, Dayton Northridge, 5-9, 175, sr.; Jarod Lee, Eaton, 5-11, 177, sr.; Camden O’Gara, Cincinnati Wyoming, 6-2, 225, sr.

Secondary: Ryan Blaut, St. Bernard Roger Bacon, 5-11, 175, sr.; Seth Bloom, Waynesville, 6-2, 190, jr.; Peyton Brown, West Milton Milton-Union, 5-9, 160, sr.; Tate Olberding, Clarksville Clinton-Massie, 6-3, 180, sr.; Darryl Story Jr., Dayton Northridge, 5-11, 165, sr.

Punter: Ty Walters, Waynesville, 6-3, 190, so.

Co-Offensive players of the year: Evan Prater, Cincinnati Wyoming, and Corey Kiner, St. Bernard Roger Bacon

Defensive player of the year: Camden O’Gara, Cincinnati Wyoming

Coach of the year: Mike Blaut, St. Bernard Roger Bacon

a football player on a field: Roger Back running back Corey Kiner (22) carries the ball in the fourth quarter of an OHSAA regional playoff football game against Valley View, Saturday, Nov. 16, 2019, at Lakota West High School in West Chester Township, Ohio. Valley View won 28-27. © Kareem Elgazzar/The Enquirer Roger Back running back Corey Kiner (22) carries the ball in the fourth quarter of an OHSAA regional playoff football game against Valley View, Saturday, Nov. 16, 2019, at Lakota West High School in West Chester Township, Ohio. Valley View won 28-27.

Second-Team Offense

Backfield: Jake Amburgy, Waynesville, 6-0, 175, jr., QB; Jai' Eiir Harris, Cincinnati Shroder, 5-9, 145, sr., RB; Brady King, St. Paris Graham, 6-2, 195, jr., QB; Tre Lopez, Cincinnati Indian Hill, 5-10, 170, sr., QB; Alex Manz, Bethel Bethel-Tate, 6-0, 180, sr., QB; Elijah McGee, Cincinnati Wyoming, 5-10, 180, sr., RB; Ben VanNoord, Springfield Northwestern, 6-2, 200, jr., RB.

Receivers: Dayjaun Anderson, Dayton Ponitz Career Technology Center, 6-2, 170, fr.; Lucas Lynch, Germantown Valley View, 5-8, 165, jr.; Dylan Poff, Bethel Bethel-Tate, 6-0, 195, sr.; Zac Schmidt, Eaton, 5-11, 181, sr.; Parker Struewing, Waynesville, 5-9, 175, sr.

Linemen: Ryan Brush, Waynesville, 6-3, 240, sr.; Daniel Cartuyvelles, St. Bernard Roger Bacon, 6-1, 245, jr.; Dustin Harner, Dayton Northridge, 6-1, 205, sr.; Brody Muterspaw, Clarksville Clinton-Massie, 5-10, 225, jr.

Kicker: Trevor McGuinness, Clarksville Clinton-Massie, 6-0, 180, jr.

Second-Team Defense

Linemen: Mikhail Brooks, Dayton Ponitz Career Technology Center, 6-3 265, sr.; Anthony Curry, Waynesville, 6-0, 190, sr.; Beau Thomas, Cincinnati Wyoming, 6-0, 195, jr.; Dimitrius Ward, St. Bernard Roger Bacon, 5-8, 215, sr.

Linebackers: Cayden Clutter, Clarksville Clinton-Massie, 5-11, 190, jr.; Shavonte’ McGriff, Dayton Ponitz Career Technology Center, 5-9, 175, jr.; Nijal Mooney, St. Bernard Roger Bacon, 6-0, 185, jr.; Luke Osborn, Waynesville, 6-1, 215, jr.

Secondary: Dylan Branham, Germantown Valley View, 5-9, 185, sr.; Nathan Dewey, Springfield Northwestern, 5-10, 175, jr.; Matt Hart, Springfield Northwestern, 6-0, 172, sr.; Brennan Pagan, Cincinnati Wyoming, 5-10, 175, jr.; Garrett Trampler, Clarksville Clinton-Massie, 5-11, 165, sr.

Punter: Logan Johnson, Urbana, 6-1, 185, sr.

Honorable Mention

Gabe Hemmelgarn, Aden Neeley, Bellefontaine Benjamin Logan.

DIVISION V

First-Team Offense

Backfield: Robert Brazziel, Cincinnati Taft, 6 feet 3, 200 pounds, junior, QB; Cole Fisher, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-2, 198, sr., QB; Robie Glass, Springfield Shawnee, 6-3, 195, sr., QB; Seth Green, Cincinnati Mariemont, 5-9, 172, jr., RB; Matt Guyer, Springfield Shawnee, 6-0, 225, sr., RB; Ben Hobbs, Camden Preble Shawnee, 6-1, 195, sr., RB; Ellis Ramsey, Cincinnati Summit Country Day, 5-10, 180, sr., RB; Cade Rice, Springfield Greenon, 6-3, 195, jr., QB; Jimmy Stines, Cincinnati Summit Country Day, 6-0, 180, sr., QB.

Receivers: Kameron Cox, Springfield Greenon, 5-10, 180, jr.; Garrett Jostworth, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-4, 205, jr.; Lee Megois, Cincinnati Madeira, 6-1, 175, sr.; BT Tolble, Cincinnati Summit Country Day, 6-3, 190, sr.

Linemen: Josh Lange, Springfield Shawnee, 6-4, 285, sr.; Jack Lyle, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-3, 225, sr.; Eli McGill, West Liberty-Salem, 6-4, 230, sr.; Robert Medalion, Cincinnati Taft, 6-5, 285, sr.; Michael Moehring, Cincinnati Mariemont, 6-4, 268, sr.

Kicker: Nathan Hawks, Springfield Greenon, 6-0, 170, jr.

First-Team Defense

Linemen: Tanner Cromer, Reading, 6-4, 240, sr.; Marshown Curtis, Cincinnati Mariemont, 6-3, 265, sr.; Nathan Reichert, Lewistown Indian Lake, 6-4, 245, sr.; Tyler Stevenson, Camden Preble Shawnee, 6-2, 275, sr.; Matthew Warden, Cincinnati Summit Country Day, 6-0, 270, sr.; Kyle Wolfe, West Liberty-Salem, 6-2, 265, sr.

Linebackers: Colt Conover, Blanchester, 5-8, 180, jr.; Austin Francis, Casstown Miami East, 5-8, 152, so.; Jack McDowell, Cincinnati Summit Country Day, 6-1, 225, sr.; Lane Mefford, Lewistown Indian Lake, 5-11, 190, jr.; Devin Oligee, Middletown Madison Senior, 5-8, 165, jr.; Rudy Scanlon, Springfield Shawnee, 6-0, 185, jr.

Secondary: Connor Blaylock, Middletown Madison Senior, 6-1, 165, sr.; Laurence Christian, Cincinnati Purcell Marian, 5-11, 170, sr.; Jayden Denton, Cincinnati North College Hill, 6-2, 180, so.; Amir Johnson, Cincinnati Summit Country Day, 5-11, 180, sr.; Gianni Rudolph, Cincinnati Taft, 6-3, 180, jr.; Daquan Smith, Cincinnati Taft, 5-10, 195, jr.

Punter: Graham Nicholson, Cincinnati Summit Country Day, 6-0, 180, jr.

Offensive player of the year: Robie Glass, Springfield Shawnee

Defensive player of the year: Kyle Wolfe, West Liberty-Salem

Coach of the year: Josh Wooten, Springfield Greenon

Second-Team Offense

Backfield: Sam Autry, Cincinnati Madeira, 5-10, 165, jr., QB; Jake Green, Camden Preble Shawnee, 6-0, 190, sr., QB; Clay Jacobs, Lewistown Indian Lake, 6-2, 190, sr., QB; Cole Joslin, Batavia Clermont Northeastern, 5-8, 155, sr., RB; Miles Landrum, Cincinnati North College Hill, 5-6, 135, jr., RB; Nick LeValley, Casstown Miami East, 5-9, 157, sr., RB; Holden Nease, West Liberty-Salem, 6-0, 185, sr., RB; Todd Wedding, East Clinton, 5-9, 160, sr., RB; Kamren Williams, Cincinnati North College Hill, 6-2, 195, jr., QB; Trevor Woodruff, West Liberty-Salem, 5-8, 180, sr., QB.

Receivers: Daniel Dominique, Brookville, 6-3, 180, jr.; Luke Downing, Springfield Greenon, 6-3, 175, sr.; Clay Hough, Springfield Greenon, 6-1, 155, so.; Branson Smith, East Clinton, 6-1, 170, jr.

Linemen: Dylan Bardnell, Springfield Greenon, 6-1, 240, sr.; Sadler Henson, Brookville, 6-2, 205, sr.; Max Spelder, Cincinnati Madeira, 6-3, 230, jr.; Christian Stubbs, Blanchester, 5-10, 210, sr.

Kicker: Jasper Damewood, Blanchester, 5-9, 185, sr.

Second-Team Defense

Linemen: Hunter Gross, Casstown Miami East, 5-11, 225, sr.; Jonah Hay, Springfield Shawnee, 6-3, 270, sr.; Isaac Lee, West Liberty-Salem, 6-0, 255, sr.; Eric Parker, Cincinnati Hills Christian Academy, 5-10, 210, jr.; James Peters, Blanchester, 5-9, 210, sr.; Timmy Smith, Cincinnati North College Hill, 6-3, 235, jr.

Linebackers: Kadin Berwanger, Blanchester, 6-0, 175, sr.; Daniel Flagel, Cincinnati Hills Christian Academy, 5-10, 185, jr.; Jaden Hall, Springfield Shawnee, 6-1, 225, sr.; Aaron Lawrence, Casstown Miami East, 6-1, 179, sr.; Isaiah McGill, West Liberty-Salem, 5-11, 170, jr.; Max Megowen, Cincinnati Mariemont, 6-4, 184, jr.

Secondary: Nick Burden, West Liberty-Salem, 6-0, 185, jr.; Eyan Haemmerle, Camden Preble Shawnee, 5-10, 150, sr.; JP Normile, Cincinnati Mariemont, 5-9, 161, jr.; Austin Tutt, Camden Preble Shawnee, 6-0, 180, sr.; Nathan Wagner, Versailles, 6-0, 185, sr.; Brad Wittenmyer, Casstown Miami East, 5-9, 151, jr.

Punter: Jared Smith, Sabina East Clinton, 6-0, 160, so.

Honorable Mention

Quincy Brown, Middletown Madison Senior; Tanner Creager, Gage Huston, Blanchester; Eli McEldowney, Taran Tyo, Versailles; Bass Morre, Springfield Greenon; Austin Parker, Lewistown Indian Lake; Phillip Davis, Sabina East Clinton; Hughie Headley, Cincinnati Summit Country Day; Jayden Skeebey, Casstown Miami East; Jake Younkin, Cincinnati Hills Christian Academy; Antonio Lowe, Cincinnati Taft.

DIVISION VI

First-Team Offense

Backfield: Bart Bixler, Anna, 5 feet 11, 170 pounds, senior, QB; Seth Griswold, Dayton Christian, 6-0, 170, sr., QB; Riley Huelskamp, Anna, 5-10, 185, sr., RB; Hunter Jester, Fayetteville-Perry, 5-10, 168, jr., RB; Peyton Lane, New Paris National Trail, 5-10, 160, sr., RB; Chayse Propst, Mechanicsburg, 5-11, 185, jr., RB; Cory Ross, Arcanum, 5-9, 185, sr., RB; Cade Schmelzer, Covington, 6-3, 200, sr., QB.

Receivers: Andrew Cates, Covington, 6-1, 183, sr.; Norey Johnson, Cincinnati Deer Park, 6-3, 166, so.; Logan McCoy, North Lewisburg Triad, 6-3, 195, sr.; Reid Wheeler, Dayton Christian, 6-1, 185, sr.

Linemen: Caden Coleman, Mechanicsburg, 5-9, 240, jr.; Luke Dye, Anna, 6-0, 250, sr.; Jayden Heltsley, Arcanum, 6-4, 280, sr.; Noah Luiken, Dayton Christian, 6-0, 365, jr.; Joseph Stillwell, Williamsburg, 6-3, 275, sr.; Micah Trimbach, Troy Christian, 5-10, 215, sr.

Kicker: Eric Hamilton, Cincinnati Deer Park, 5-8, 145, jr.

First-Team Defense

Linemen: Duncan Cooper, Covington, 6-0, 180, jr.; Jesse Fisher, Covington, 6-0, 213, sr.; Tiray “Tank” Jamison, Dayton Christian, 5-5, 250, sr.; Wil Luthman, Anna, 6-2, 255, sr.; Malachi Minnich, Anna, 6-2, 220, sr.; Kix Thiel, Mechanicsburg, 6-1, 200, sr.; Nick Wolfe, Jamestown Greeneview, 6-0, 280, sr.

Linebackers: Matt Batson, Dayton Christian, 6-0, 206, sr.; Austen Cutarelli, Arcanum, 5-11, 195, sr.; Clay Payton, Jamestown Greeneview, 5-10, 185, sr.; Dakota Roberts, Williamsburg, 5-10, 180, sr.; Codey Taylor, Springfield Northeastern, 6-2, 200, sr.; Dearis Thomas, Cincinnati Deer Park, 6-0, 190, so.; Brayden Wiggins, Covington, 5-9, 173, sr.

Secondary: Logan Hurst, Mechanicsburg, 6-2, 180, sr.; Loghan Kelley, Williamsburg, 5-9, 170, sr.; Isaac Lininger, Anna, 6-0, 165, sr.; Kleyton Maschino, Covington, 6-2, 155, sr.

Punter: Michael Hanson, Jamestown Greeneview, 6-0, 215, sr.

Offensive player of the year: Riley Huelskamp, Anna

Defensive player of the year: Wil Luthman, Anna

Coach of the year: Jason Schondelmyer, Arcanum

Honorable Mention

Ian Baker, Bryce Schondelmyer, Zade Shank, Arcanum; Nathan Waltz, Troy Christian; Keith Bebout, Jake Hurst, Mechanicsburg; Malachi Hunter, Caleb Stark, Dayton Christian; Trentin Alexander, Teague Deaton, Covington; Ian Henry, Jamestown Greeneview; Coleton Everman, New Paris National Trail.

DIVISION VII

First-Team Offense

Backfield: Kale Long, DeGraff Riverside, 5 feet 11, 195 pounds, junior, QB; Collin Moore, Fort Loramie, 6-0; 210, jr., QB; Trey Robinette, Hamilton New Miami, 5-8, 190, jr., QB; Alex Scholl, Mississinawa Valley, 5-10, 180, sr., RB; Mark Smith, Cincinnati College Preparatory Academy, 6-1, 160, so., QB; Reece Stammen, Ansonia, 5-11, 205, jr., RB; Dylan Stinson, Lewisburg Tri-County North, 6-3, 160, jr., QB.

Receivers: Nick Brandewie; Fort Loramie; 6-2; 210, sr.; Deanza Duncan, Hamilton New Miami, 5-8, 160, jr.; Antonio Hammond, Cincinnati College Preparatory Academy, 6-2, 170, sr.; Brendan O’Leary, Sidney Lehman Catholic, 6-1, 170, sr.; Austin Sanders, South Charleston Southeastern Local, 6-1, 175, sr.; Josh Scantland, New Madison Tri-Village, 6-3, 170, so.

Linemen: Ethan Burrows, DeGraff Riverside, 5-10, 185, jr.; Austin Helmke, Ansonia, 6-1, 275, sr.; Blake Holthaus, Fort Loramie, 6-1, 230, sr.; Josh Pangilinan, Fort Loramie, 5-8, 240, sr.; Connor Stewart, Sidney Lehman Catholic, 6-4, 260, jr.

Kicker: Ethan Potts, Sidney Lehman Catholic, 5-11, 165, sr.

First-Team Defense

Linemen: Cody Dirksen, Mississinawa Valley, 6-0, 210, sr.; Dylan Finkbine, New Madison Tri-Village, 6-3, 177, jr.; Mack Fortman, Fort Loramie, 6-2, 265, jr.; Alex Hicks, Lockland, 6-1, 310, sr.

Linebackers: Max Dirmeyer, Mississinawa Valley, 5-8, 160, sr.; John Edwards, Sidney Lehman Catholic, 5-10, 185, so.; Cody Eyer, New Madison Tri-Village, 5-10, 180, sr.; Trey Godfrey, Mississinawa Valley, 5-11, 235, jr.; Noah Guillozet, Fort Loramie, 5-10, 185, sr.; Max Hoying, Fort Loramie, 5-11, 200, jr.; Hayden McKee, South Charleston Southeastern Local, 6-1, 205, sr.; Dylan Spivey, Hamilton New Miami, 5-10, 200, jr.

Secondary: Drew Barhorst, Sidney Lehman Catholic, 6-0, 175, sr.; Payton Pugh, St. Bernard-Elmwood Place, 5-9, 175, sr.; Layne Sarver, New Madison Tri-Village, 6-4, 170, so.; Blake Scholl, Mississinawa Valley, 6-5, 170, sr.; Mark Seger, Fort Loramie, 6-3; 205, sr.; Brock Shellhaas, Ansonia, 5-11, 170, sr.

Punter: Will Cox, Miami Valley Christian Academy, 6-1, 196, sr.

Offensive player of the year: Mark Smith, Cincinnati College Preparatory Academy

Defensive player of the year: Max Hoying, Fort Loramie

Coach of the year: Jesse Hubbard, Hamilton New Miami

Honorable Mention

Tucker Eriksen, South Charleston Southeastern Local; Devin Swick, New Madison Tri-Village; Griffin Meyer; Fort Loramie.

This article originally appeared on Cincinnati Enquirer: All-Southwest Ohio District high school football teams announced

AdChoices
AdChoices

More from Cincinnati Enquirer

Cincinnati Enquirer
Cincinnati Enquirer
image beaconimage beaconimage beacon