Käytät vanhentunutta selainta. Käytä tuettua versiota saadaksesi parhaan mahdollisen MSN-kokemuksen.

Nämä 20 urheilijaa nimettiin yleisurheilun ykkösryhmään – paljastuiko Antti Ruuskasen uran jatko?

SuomiUrheilu.com – logo SuomiUrheilu.com 5 päivää sitten Toimitus
© Getty Images

Yhteensä kaksikymmentä yleisurheilijaa nimettiin Suomen Urheiluliiton (SUL) Team Finland -valmennusryhmään kaudelle 2020-2021. Kaikkiaan liiton Team Finland-, EM- ja Nuorten EM-ryhmissä on ensi kaudella vajaat 90 urheilijaa.

– Team Finland -ryhmä toimii yleisurheilun keihäänkärkenä. Ryhmän urheilijat tähtäävät ensi vuoden Tokion olympialaisiin ja paralympiakisoihin, eli kaikilla heillä on erittäin tärkeä vuosi edessä, sanoo SUL:n huippu-urheilun valmennuspäällikkö Tuomo Salonen.

– EM-ryhmän nimen ei kannata antaa hämätä. Myös monella tähän ryhmään nimetyistä urheilijoista Tokion kisat ovat ensi kesän päätavoite.  Jos koronatilanne arvokisojen järjestämisen sallii, tulevalla kaudella yleisurheilussa on tarjolla myös EM- ja MM-hallit sekä Universiadit.

Myös Nuorten EM-ryhmän urheilijoista monen tavoitteet ovat Salosen mukaan jo ensi vuoden ja sitä seuraavan vuoden aikuisten arvokisoissa.

– Monille Nuorten EM-ryhmän urheilijoista ensi kesän päätavoitteena ovat kuitenkin 19-vuotiaiden EM- ja MM-kilpailut tai 22-vuotiaiden EM-kilpailut, Salonen sanoo.

Näiden kolmen valmennusryhmän ohella yleisurheilijoille on tarjolla Nuorten maajoukkue -ryhmä, johon nimettiin yli sata urheilijaa.

– Lisäksi meillä on myös pitkä lista keskusurheilijastatuksen urheilijoita, joista monilla on tavoitteena vuoden 2022 EM-kisat ja tietysti muut maajoukkue-edustukset maaotteluissa ja mm. Euroopan joukkuemestaruuskilpailuissa jo vuonna 2021.

Team Finlandin, EM-ryhmän sekä Nuorten EM-ryhmän valinnat tapahtuvat ensisijaisesti erikseen laaditun tulostaulukon perusteella. Tulostaulukko perustuu edellisen olympiadin kolmen viimeisen vuoden Euroopan tilastojen keskiarvoihin.

Suomen Urheiluliiton (SUL) valmennusryhmät 2020-2021:    

Team Finland:                             

Miehet:

Kestävyysjuoksut:

Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot (valmentaja Janne Ukonmaanaho).

Hypyt:

Kristian Pulli Viipurin Urheilijat (Seppo Pulli), Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Petri Ruotsalainen).

Heitot:

Aaron Kangas Kankaanpään seudun Leisku (Jarmo Kangas), Lassi Etelätalo Joensuun Kataja (Leo Pusa), Oliver Helander IF Raseborg (Glenn Lignell), Antti Ruuskanen Viipurin Urheilijat (Jyrki Blom).

Kävely:

Veli-Matti Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Valentin Kononen).

Parayleisurheilu

Leo-Pekka Tähti Porin Tarmo (Juha Flinck), Toni Piispanen Espoon Tapiot (Jari Nordblom), Henry Manni Länsi-Uudenmaan Urheilijat (Juha Heinänen, Jukka Kesälä).

Naiset:

Pika- ja aitajuoksut:

Reetta Hurske Tampereen Pyrintö (Marjukka Suihko), Annimari Korte HIFK-friidrott (Mikael Ylöstalo), Nooralotta Neziri Jyväskylän Kenttäurheilijat (Petteri Jouste).

Hypyt:

Ella Junnila Tampereen Pyrintö (Jouko Kilpi, Mikko Rummukainen), Wilma Murto Salon Vilpas (Jarno Koivunen), Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy (Tuomas Sallinen).

Moniottelut:

Maria Huntington Tampereen Pyrintö (Matti Liimatainen).

Parayleisurheilu:

Amanda Kotaja Vampulan Urheilijat (Jussi-Pekka Kurtti), Marjaana Heikkinen Siilinjärven Ponnistus.

EM-ryhmä:      

Miehet:

Pika-ja aitajuoksut:

Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat (Mikael Ylöstalo), Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat (Antti Haapakoski), Oskari Mörö Esbo IF (Petra Stenman).

Hypyt:

Tommi Holttinen Someron Esa (Jari Holttinen), Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö (Raimo Eskola), Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Veikot (Harri Laiho), Tuomas Kaukolahti Kenttäurheilijat-58 (Nick Newman, Pekka Kelonurmi).

Heitot:

Aleksi Jaakkola Vehmaisten Urheilijat (Harri Huhtala), Henri Liipola Someron Esa (Kari Pihkanen), Toni Kuusela Kuortaneen Kunto (Petteri Piironen).

Kävely:

Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas (Valentin Kononen), Aleksi Ojala Urjalan Urheilijat (Veli-Matti Ranta).

Parayleisurheilu:

Tuomas Manni Turunseudun Kenttäurheilijat (Janne Keränen), Esa-Pekka Mattila Espoon Tapiot (Leo-Pekka Tähti), Petteri Peitso Seinäjoen Seudun Urheilijat (Matti Sadeharju). ´

Viestit:

Miehet 4 x 100m.

Naiset:

Pika- ja aitajuoksut:

Lotta Kemppinen HIFK-friidrott (Mervi Brandenburg), Hanna-Maari Päkk Jyväskylän Kenttäurheilijat (Laurent Meuwly), Matilda Bogdanoff HIFK-friidrott (Anne Suoranta), Lotta Harala Tampereen Pyrintö (Matti Liimatainen).

Kestävyysjuoksu:

Sara Kuivisto Borgå Akilles (Ari Suhonen), Janica Rauma Turun Urheiluliitto (Janica Rauma), Camilla Richardsson Vasa IS (Jukka Keskisalo).

Hypyt:

Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot (Juha Isolehto), Elina Lampela Oulun Pyrintö (Steve Rippon), Taika Koilahti Turun Weikot Yleisurheilu (Tanja Nirkkonen), Senni Salminen Imatran Urheilijat (Matti Mononen).

Heitot:

Salla Sipponen Keuruun Kisailijat (Jorma Haaranen, Tanja Komulainen), Silja Kosonen Someron Esa (Jani Pihkanen), Krista Tervo Karhulan Katajaiset (Jukka Vihtonen), Heidi Nokelainen Joensuun Kataja (Harri Laiho, Leo Pusa).

Moniottelut:

Miia Sillman Tampereen Pyrintö (Matti Liimatainen).

Kävely:

Tiia Kuikka Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Keijo Kosonen, Jani Lehtinen).

Viestit:

Naiset 4 x 100m.

Nuorten EM-ryhmä (NEM)                                  

Miehet:

Pika-ja aitajuoksut:

Samuel Purola Oulun Pyrintö (Mika Purola), Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu (Petteri Jouste).

Kestävyysjuoksu:

Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat (Ari Nummela).

Hypyt:

Arttu Mattila Äänekosken Urheilijat (Juha Isolehto), Daniel Kosonen Tampereen Pyrintö (Jouko Kilpi), Juho Alasaari Laihian Luja (Mikko Latvala).

Heitot:

Eero Ahola Porin Yleisurheilu (Jarkko Ahola, Juuso Sillanpää), Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä (Kari Korkeasalo), Roope Auvinen Sjundeå IF (Tommy Söderholm), Topias Laine Helsingin Kisa-Veikot (Yki Laine, Harri Laiho, Diari Sharifi), Tino Mäkelä Pyhäselän Urheilijat (Kimmo Mäkelä), Teemu Narvi Kankaanpään seudun Leisku (Petteri Piironen), Aleksi Yli-Mannila Alajärven Ankkurit (Sami Peltomäki).

Naiset:

Pika- ja aitajuoksut:

Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott.

Kestävyysjuoksut:

Nathalie Blomqvist IK Falken (Caroline Smedberg), Moona Korkealaakso Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Jarmo Viskari), Alisa Vainio Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Jarmo Viskari).

Hypyt:

Saga Andersson Esbo IF (Björn Andersson), Laura Ollikainen Varkauden Kenttä-Veikot (Jukka Ollikainen, Otto Kilpi), Nea Lento Tampereen Pyrintö (Tomi Lento, Teemu Ylilauri).

Heitot:

Eveliina Rouvali Kuopion Reipas (Juhani Nykänen), Helena Leveelahti Virtain Urheilijat (Anssi Mäkinen), Sara Killinen Lapuan Virkiä (Andrew Dubs, Arto Rinta-aho), Aada Koppeli Jyväskylän Kenttäurheilijat (Perttu Noponen, Tero Linja), Anni-Linnea Alanen Vaasan Vasama (Petteri Piironen), Siiri Elomaa Tampereen Pyrintö (Esa Utriainen), Emilia Karell Sjundeå IF (Marcus Karell), Suvi Kemppainen Kajaanin Kipinä (Teuvo Kemppainen), Elina Kinnunen Uudenkaupungin Kenttäkarhut (Tuomas Laaksonen), Vivian Suominen HIFK-friidrott (Ilpo Hanhisalo), Julia Valtanen Rauman Urheilijat(Keijo Kylänpää).

Moniottelut:

Saga Vanninen Tampereen Pyrintö (Matti Liimatainen).

Kävely:

Enni Nurmi Espoon Tapiot (Jani Lehtinen).

Parayleisurheilu:

Vilma Berg Helsingin Kisa-Veikot (Matti Laatikainen), Iida Lounela Helsingin Kisa-Veikot (Janne Keränen).

Suomen Urheiluliiton nuorten maajoukkueryhmä (NMJ) 2020-2021

100-200m: Arttu Peltola Jyväskylän Kenttä-Urheilijat, Eino Vuori Hämeenlinnan Tarmo, Niilo Mustalahti Seinäjoen seudun Urheilijat, Valtteri Louko Lapuan Virkiä, Niko Kangasoja Oulun Pyrintö, Kerttu Latvala Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Jenna Kokkonen Kajaanin Kipinä, Anna Pursiainen Espoon Tapiot, Emma Tainio Paimion Urheilijat, Katja Luukkola Leppävaaran Sisu.

400-400m aj: Mette Baas Veitsiluodon Kisa-Veikot, Aada Aho Raision Kuula, Heidi Salminen Jyväskylän Kenttä-Urheilijat, Johanna Kylmänen Raision Kuula, Meeri Salomaa Esbo IF, Veera Mattila Vammalan seudun Voima, Simo Laine Länsi-Uudenmaan Urheilijat, Joel Turkka Tampereen Pyrintö, Tomi Laakso Tapanilan Erä, Jaakko Linnus Tampereen Pyrintö.

100/110m aj: Sonja Stång Kuivasjärven Aura, Tanja Kokkonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Stiina Kokkonen Tampereen Urheilijat -38, Sofia Lindholm Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Niina Karttunen Savonlinnan Riento, Iina Holopainen Helsingfors IFK, Eero Hirvinen Kankaanpään seudun Leisku, Alexander Björkgren IF Drott, Adrian Björkgren IF Drott, Jonatan Sperryn Espoon Tapiot, Karim Echahid Lahden Ahkera, Juuso Peltola Jyväskylän Kenttäurheilijat, Matias Komi IF Sibbo Vargarna.

Kestävyysjuoksu: Santtu Heikkinen Lempäälän Kisa, Tuure Haapanen Turun Urheiluliitto, Benjamin Lee Helsingin Kisa-Veikot, Leonard Markén IF Vom, Niklas Heikkilä Kuusankosken Urheiluseura, Oskari Kangasniemi Ikaalisten Urheilijat, Niko Viljola Helsingin Kisa-Veikot, Mika Kotiranta Joensuun Kataja, Leevi Keronen Lempäälän Kisa, Pinja Kotinurmi Lahden Ahkera, Alisa Virtanen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Ilona Mononen Lahden Ahkera, Ronja Koskela  Kuivasjärven Aura, Vilma Pere Euran Raiku.

Pituus: Nea Lento Tampereen Pyrintö, Oona Nieminen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Otto Pulkkinen Imatran Urheilijat, Jimi Nukala Vasa IS.

Kolmiloikka: Ella Nisula Kuivasjärven Aura, Ilona Ruohola Turun Urheiluliitto, Wilhelmiina Harju, Jyväskylän Kenttäurheilijat, Aaro Davidila Lapin Lukko, Aapo Karvinen Vammalan seudun Voima, Oliver Kärki Vaasan Vasama, Jonatan Kinnunen Jyväskylän Kenttäurheilijat.

Korkeus: Venla Pulkkanen Lahden Ahkera, Ville Eikkula Tampereen Pyrintö.

Seiväs: Jami Siira Tampereen Pyrintö, Albin Lundberg Vasa IS, Joonatan Kemppainen Pihtiputaan Tuisku, Saga Andersson Esbo IF, Essi Melender Vaasan Vasama, Miisa Koskiaho Karijoen Tappara, Minttu Koskiaho Karijoen Tappara, Kiia Jullenmaa Porin Yleisurheilu, Emma Rovasalo Hyvinkään seudun Urheilijat.

Kuula : Emilia Kangas Seinäjoen seudun Urheilijat, Annukka Vainonen Iitin Pyrintö, Miika Lahtonen Mynämäen Isku, Annukka Saalismaa Pudasjärven Urheilijat.

Kiekko: Patricia Kellgren Helsingfors IFK, Roosa Naula Turun Urheiluliitto, Vilma Räsänen Viitasaaren Viesti, Sanni Kuparinen Janakkalan Jana, Antti Pränni TF Espoo, Rami Kankaanpää Ilmajoen Kisailijat, Eero Virtanen Imatran Urheilijat, Nuutti Heikkilä Tampereen Pyrintö, Aaro Leinonen Rymättylän Soihtu

Moukari: Oskari Lahtinen Noormarkun Nopsa, Marco Kammer  Helsingfors IFK, Kiira Väänänen Varpaisjärven Vire, Julia Kivinen Kaustisen Pohjan-Veikot.

Keihäs: Eemil Porvari Hartolan Voima, Niklas Hyvönen Pyhäselän Urheilijat, Aku Parviainen Tuupovaaran Urheilijat, Onni Ruokangas Janakkalan Jana, Janne Läspä Kaustisen Pohjan-Veikot, Juho Järvinen Karstulan Kiva, Eetu Peltokangas Toholammin Urheilijat, Ville Toivonen Ähtärin Urheilijat, Eemeli Aarnio Naantalin Löyly, Vili Valtonen Imatran Urheilijat, Minna Hollanti Gamlakarleby Idrottsförening.

Moniottelut: Ville Toivonen Ähtärin Urheilijat, Eemil Porvari Hartolan Voima, Neea Käyhkö, Savonlinnan Riento, Vilma Itälinna Tampereen Pyrintö, Laura Lepistö Porin Yleisurheilu

Kävely: Jerry Jokinen Naantalin Löyly, Jonathan Ekberg Esbo IF, Lauri Joukas Yläneen Kiri, Sajan Irincheev Espoon Tapiot, Heta Veikkola Lapuan Virkiä, Ellen Seisto Espoon Kapiot, Peppi Ahponen Pyhäselän Urheilijat, Cindy Ahponen Pyhäselän Urheilijat.

Lähde: Urheiluliiton tiedote

Lue myös: Helsingin olympialaisten kultamitalisti on kuollut

Mainoksista
Mainoksista

Lisää lähteestä SuomiUrheilu.com

SuomiUrheilu.com
SuomiUrheilu.com
image beaconimage beaconimage beacon